Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Fortissio – opinie i recenzja brokera

Fortissio jest niezbyt znanym brokerem, a szkoda, bo wiele elementów filozofii działania czy wdrożonych rozwiązań nie pojawia się nawet u zdecydowanie bardziej rozpoznawalnych firm. Poza ciekawostkami jest też sporo istotnych elementów, które już poziomie podstawowym sprawiają, że Fortissio może zainteresować wielu traderów.

Wsparcie na wyższym poziomie

Tym, co uderza w Fortissio, a o czym można przeczytać w naprawdę wielu opiniach, jest fakt, że na stronie w sposób bezpośredni broker nie dodał materiałów edukacyjnych. To, co można przeczytać w serwisie, dotyczy bezpośrednio konkretnych usług. Jest to podejście dość nietypowe jak na brokera średniej wielkości. I wielu recenzentów w tym momencie wystawia Fortissio opinie – niezbyt wysokie oczywiście, a to poważny błąd. Zamiast ogólnikowych informacji Fortissio proponuje swoim nowym klientom sesję zapoznawczą pod okiem dedykowanego doradcy. To pozwala zdobyć użyteczne informacje i od razu osadzić je w kontekście serwisu, zamiast poznawania ogólnych danych, które tak naprawdę niewiele wnoszą, jeśli chodzi o przyszłe inwestycje.

Bezpieczeństwo i obsługa

Te dwa punkty zdecydowaliśmy się połączyć w jeden, bo opinie Fortissio często też w jakiś sposób je ze sobą wiążą. A wszystko można sprowadzić do kilku dość czytelnych uwag.

  • Fortissio podlega nadzorowi greckiemu, część działalności jest prowadzona pod licencją niemiecką. Choć zasadniczo nie ma to większego znaczenia, ponieważ unijne przepisy wszędzie wyglądają tak samo, to jednak w praktyce greckie czy niemieckie licencje zwykle trudniej jest zdobyć niż cypryjską czy maltańską. Tak czy owak, Fortissio jest brokerem, który zapewnia bezpieczeństwo zgromadzonych środków.
  • Od strony technicznej witryna wydaje się dobrze przygotowana, źródła nie informują o żadnych wyciekach danych, certyfikaty zabezpieczeń są prawidłowe, formularz logowania też jest wolny przynajmniej od najbardziej typowych usterek obniżających bezpieczeństwo.
  • Obsługa klienta nie jest dostępna live 24/7 w języku polskim, ale za to można skontaktować się z doradcami na wiele sposobów. Tak naprawdę całodobowa obsługa niewiele daje, ponieważ proste problemy można rozwiązać samodzielnie, czytając pytania i odpowiedzi, a skomplikowane i tak wymagają przekierowania do innego działu, który już nie będzie pracował całodobowo. W naszej opinii ważniejsza jest dostępność wielu kanałów w określonych porach, a samo to, czy obsługa jest całodobowa, czy nie, nie ma wielkiego znaczenia.
  • Podstawowe pytania i odpowiedzi, jakie mogą być potrzebne na co dzień użytkownikom platformy – dotyczące konta Fortissio, wpłat czy odrzuconych transakcji – są dostępne bezpośrednio na stronie i są krótkie oraz rzeczowe, więc naprawdę ułatwiają życie.

Jak wypadają opinie o Fortissio, jeśli chodzi o handel?

Obsługa klienta, bezpieczeństwo czy estetyka są oczywiście ważne, ale mówimy przecież o brokerze CFD, więc najważniejszym aspektem zawsze będzie to, jak wygodna, elastyczna i przyszłościowa jest platforma handlowa.

READ  Niemcy odrzucają twierdzenie Polski, że jest winna 1,3 bln euro reparacji wojennych | II wojna światowa

Fortissio poszło drogą, którą wybiera większość średniej wielkości brokerów, co oznacza, że zaimplementowany został system dostarczony przez zewnętrzną firmę zamiast platformy handlowej opracowanej specjalnie na potrzeby jednego systemu. W tym przypadku wybór padł na PROfit (i Mobile PROfit dla wersji mobilnej).

Wydaje się, że to dobry ruch. Co prawda niektóre opinie Fortissio są dość krytyczne, a ich autorzy zauważają, że przecież są systemy dające dostęp do około 1200 zasobów, natomiast PROfit pozwala wybierać spośród mniej więcej dwustu, jednak w praktyce jest to różnica mniejsza, niż się może wydawać. Dlaczego? Większość z tych „nadmiarowych” aktywów i tak nie jest odpowiednia dla zdecydowanej większości graczy, są one też z zasady mniej atrakcyjne, bo na przykład należą do grup, na których można stosować tylko bardzo ograniczone lewarowanie.

Jakie konkretnie zalety daje PROfit na platformie Fortissio?

  • Jest to przede wszystkim platforma bardzo stabilna i to zarówno jeśli chodzi o bieżące działanie, jak i perspektywy rozwoju – to po prostu sprawdzone rozwiązanie, które działa w sposób pewny i na swój sposób konserwatywny. Jeśli chodzi o handel na CFD, to brak zaskoczeń ze strony platformy handlowej zdecydowanie jest czymś korzystnym.
  • Napisane na temat Fortissio opinie dość często podkreślają, że udostępniona platforma handlowa wyróżnia się konfigurowalnością i uniwersalnością. Dane można synchronizować między wieloma urządzeniami, transakcje w większości przypadków można personalizować, automatyzując niektóre z nich, dobierając odpowiednie środki z arsenału ochrony kapitału.
  • Użytkownicy Fortissio przede wszystkim podkreślają, że jest to platforma bardzo przejrzysta i nie trzeba wiele czasu, żeby opanować zasady handlu od strony technicznej. Jest to szczególnie cenna uwaga, bo przecież cały czas mowa o instrumentach spekulacyjnych, których wycena zmienia się praktycznie w czasie rzeczywistym. Jeśli platforma handlowa pozwala na łatwe odczytanie konkretnych parametrów i dostosowanie własnego działania do warunków rynkowych, zwiększają się też szanse na udaną inwestycję.

Rodzaje kont na Fortissio

Czymś, co z jakichś niezrozumiałych powodów wywołuje zamieszanie wśród użytkowników, jest system kont na Fortissio. Sprawa jest naprawdę bardzo prosta: dla traderów stworzonych zostało 11 poziomów kont handlowych, a to, z którego poziomu się korzysta, zależy tylko i wyłącznie od zaangażowania finansowego. Poziom jest dostosowywany automatycznie do wartości portfela i dzięki temu gracze zawsze mają pewność, że korzystają z opcji, która jest dla nich najkorzystniejsza cenowo.

READ  Kongresmeni USA ostrzegają Polskę przed zmianami w prawie medialnym - First News

Konta dla profesjonalistów nie trafiają do podstawowego cennika. Jeśli zaangażujesz środki znacząco przekraczające poziom ostatniego konta handlowego, po prostu kontaktujesz się z administratorami i oni na podstawie sobie znanych algorytmów takie konto tworzą lub nie. Też proste.

Konta demo na Fortissio nie ma, więc z tym też nie ma żadnego zamieszania. Zamiast tego jest ochrona pięciu pierwszych transakcji. To rozwiązanie, na którego wdrożenie decyduje się dziś coraz więcej brokerów, wychodząc z założenia, że choć generalnie decyzje o otwarciu i zamknięciu konkretnych pozycji powinny być podejmowane na podstawie analizy pewnych danych, to jednak emocje dla wielu traderów są w tym procesie nie do przeskoczenia. To oznacza, że kiedy wyeliminuje się ryzyko finansowe – jak ma to miejsce w koncie demo – wiele osób gra nie tylko odważnie, ale wręcz brawurowo, co z kolei nijak nie przekłada się na praktyczne doświadczenie. Wydaje się, że za tą logiką stoi naprawdę solidne rozumowanie, więc chronione transakcje mogą być całkiem niezłym rozwiązaniem.

Skąd więc zamieszanie wokół kont w opiniach Fortissio? Nie mamy pojęcia. Sprawa jest naprawdę nieskomplikowana i nawet nie wymaga żadnych konkretnych działań po stronie tradera.

Dla kogo jest ten broker Fortissio? Przegląd opinii i nasze zdanie

Po lekturze wielu opinii na temat Fortissio, napisanych zarówno przez polskich traderów, jak i ludzi z innych krajów, można odnieść wrażenie, że spora część z nich ma raczej umiarkowane doświadczenie w handlu CFD, zdarzają się też osoby, które z tym brokerem dopiero wchodzą w świat podobnych inwestycji. Są też opinie od traderów ewidentnie zasługujących na miano profesjonalistów, choć jest ich nieprzesadnie dużo.

I to dość dobrze koresponduje z tym, co o Fortissio piszą sami założyciele, według których ma to być platforma zapewniająca optymalne możliwości graczom na średnim poziomie zaawansowania, wypełniająca lukę pomiędzy małymi brokerami o skromnych możliwościach, z najpotężniejszymi firmami w branży, których usługi dla wielu osób będą zwyczajnie zbyt skomplikowane i do tego kosztowne.

Mogłoby się wydawać, że stworzenie platformy dla osób mniej wymagających będzie prostsze – technicznie na pewno, ale od strony koncepcyjnej to olbrzymie wyzwanie. Trzeba skompletować praktyczne, ale dość proste i intuicyjne narzędzia, trzeba dobrać platformę handlową, która da duże możliwości, ale nie będzie przytłaczająca, na koniec wreszcie trzeba zapewnić jakieś skuteczne metody wdrożenia nienawykłych do tego rodzaju inwestycji użytkowników. I naszym zdaniem to się świetnie Fortissio udaje.

  • Fortissio może nie być idealną platformą dla absolutnie początkujących traderów, ponieważ brak jest tu materiałów szkoleniowych, a sesja jeden na jeden to świetny pomysł, z tym że wymaga jednak wcześniej jakiegoś wstępnego zapoznania się z tematem.
  • Nie trzeba mieć szczególnie zasobnego portfela, żeby zacząć inwestycje w Fortissio. Wprawdzie są brokerzy, którzy oferują niższy próg wejścia, ale zwykle nie dają oni tylu możliwości inwestycji, ile Fortissio, więc to wcale może nie być dobra droga do sukcesu.
  • Najbardziej doświadczeni gracze z kolei faktycznie mogą odczuwać pewne braki w portfolio zasobów, choć jest też spora grupa traderów, dla których nie będzie to wielkim problemem, bo i na tej liście, która jest dostępna, można zbudować naprawdę ciekawy portfel.
READ  RWE wybiera turbiny Siemens Kamza na farmę wiatrową w Polsce

Naszym zdaniem – opinia o Fortissio

To broker w pewien sposób przewidywalny i na pewno nie rewolucyjny, a jednak bardzo, bardzo potrzebny, trafiający w potrzeby coraz większego grona traderów, którzy nie są już żółtodziobami, albo nie mają chęci, potrzeby albo budżetu, żeby wchodzić w handel na większą skalę. Co prawda Fortissio daje możliwość rozwoju w ramach już posiadanego konta przy większym zaangażowaniu, jednak naszym zdaniem jest to przede wszystkim propozycja dla graczy o umiarkowanych potrzebach, choć chcących korzystać z technicznie doskonałych rozwiązań i bezpiecznej technologii.

Perspektywy rozwoju z Fortissio

Dobrze by było zakończyć recenzję nie tylko oceną obecnego stanu, ale i próbą przewidzenia przyszłości. I to wypada całkiem pozytywnie, bo gracze, którzy dziś otworzą konto handlowe na Fortissio, prawdopodobnie przez wiele lat nie będą odczuwali potrzeby zmiany brokera. Oczywiście, że ta platforma ma jakieś drobne wady, ale przecież żadna nie jest idealna. A tutaj lista narzędzi i możliwości jest na tyle długa, że można z powodzeniem, korzystając z usług tylko jednego brokera, przebyć wszystkie etapy od początkującego gracza po wytrawnego tradera. I prawdę mówiąc, jesteśmy przekonani, że wiele osób po miesiącach lub latach spędzonych z Fortissio, też nie zmieni brokera, choć będą wiedzieli, że gdzieś indziej na przykład mieliby bardziej rozbudowane portfolio zasobów.

Fortissio to broker zaskakujący – na pierwszy rzut oka przeciętny, ale po bliższym poznaniu udowadniający, że tak naprawdę niczego więcej nie trzeba i że można być dobrym graczem i świetnym inwestorem, nie wychodząc poza proste, intuicyjne, sprawdzone narzędzia, których tutaj absolutnie nie brakuje.