Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

V4 Alliance Springs wracają do życia, aby chronić rolników

V4 Alliance Springs wracają do życia, aby chronić rolników

Współpraca wyszehradzka ujawniła swoje prawdziwe oblicze dopiero wtedy, gdy wszyscy inni ją pogrzebali: embargo na zboże na Ukrainie pokazało, że to nie tylko wiatr polityczny, ale sama racjonalność gospodarcza, pisze Roland Járdi dla węgierskiego portalu Economy News, Vilaggazdasag.

Po raz pierwszy od wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej współpraca wyszehradzka ożyła po nałożeniu przez Ukrainę embarga na zboże, które zjednoczyło niegdyś potężny sojusz krajów Europy Środkowej i Wschodniej, choć na krótko.

Facebook Wyszehrad 4 Węgry

Od tygodni sześć krajów Europy Środkowej (Polska, Węgry, Słowacja, Czechy, Bułgaria i Rumunia) próbowało współpracować w celu rozwiązania problemu importu zboża z Ukrainy, który wywrócił do góry nogami cały rynek zboża w Europie. Chociaż intencją była pomoc krajom afrykańskim poprzez „uwolnienie” zboża, spowodowało to poważne zakłócenia na rynkach poszczególnych krajów. Na Węgrzech cena za tonę zboża spadła ze 130-140 tys. forintów do 50-60 tys. ministrowie. — powiedział ambasador Polski przy Unii Europejskiej Andrzej Sados

Polska z radością wspierała Ukrainę w zakupach żywności, ale ceną nie powinno być bankructwo milionów polskich rolników.

W końcu osiągnięto kompromis, aby tranzyt, ale nie towary pozostały w kraju, ale embargo natychmiast zaczęło przerywać nową przyjaźń między Polską a Ukrainą, a Ukraińska Federacja Mleczarska wezwała ukraiński rząd do odpowiedzi w postaci zakazu import polskiego mleka na Ukrainę.

Słowacja podjęła podobne działania jak Polska i Węgry, tymczasowo zakazując importu żywności z Ukrainy. Na słowackich półkach sklepowych mogą już znajdować się miliony opakowań z zanieczyszczoną mąką, powiedział Branislav Pesek z Hlas-SD, drugiej najsilniejszej partii.

Czechy stały się jedynym członkiem regionu o niejednoznacznym stanowisku, a minister rolnictwa Nikola Zdenek ogłosił, że zaostrzył kontrole wwozu i tranzytu żywności przez kraj w celu wykrycia problemów, ale nie planuje zakazania importu ukraińskiego zboża. I inne produkty rolne, a on uważa, że ​​takie jednostronne ograniczenia niczego nie rozwiążą. Nieoficjalnym posunięciem ministra było złożenie skargi do Komisji Europejskiej na ograniczenia importowe wprowadzone przez Węgry i Polskę. Tak czy inaczej, to prawdopodobnie nie przypadek, że według ostatnich sondaży obecny rząd w Czechach otrzymał najgorszą ocenę w ciągu ostatnich 10 lat.

READ  Najnowsze: Ontario otrzymuje pomoc wojskową na eskalację epidemii | wiadomości krajowe

Dziwnym zrządzeniem losu to Ukraina stworzyła tę jedność, która w minionym roku zasadniczo wstrząsnęła całą formułą europejską, a wraz z nią polsko-węgierski sojusz strategiczny, wcześniej uważany za nierozerwalny. Nie oznacza to oczywiście, że V4 wróciła do normalnego funkcjonowania, co dziś może wydawać się złudzeniem, ale pokazało to ukraińskie embargo zbożowe.

Współpraca między krajami wyszehradzkimi nie jest tylko funkcją wiatrów politycznych czy relacji władzy, ale racjonalności ekonomicznej, czyli mogą mieć przyszłość opartą na kwestiach ekonomicznych.

Powiązane artykuły

Węgry podtrzymują zakaz importu z Ukrainy

Węgry podtrzymują zakaz importu z Ukrainy

Pięć państw członkowskich zwróciło się do Komisji Europejskiej o podjęcie działań w sprawie bezcłowego wwozu ukraińskiego zboża do Europy.

Przez VG.hu, Wyróżniony obraz: Pixabay