Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niemcy dostarczają system Patriot do Kijowa

Niemcy spełniły swoją obietnicę dostarczenia Ukrainie systemu obrony przeciwrakietowej ziemia-powietrze Patriot, wzmacniając obronę Ukrainy przed spodziewaną intensyfikacją walk w nadchodzących tygodniach.

Prezydent Rosji Władimir Putin odwiedził wojska w okupowanej części obwodów chersońskiego i ługańskiego na Ukrainie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził frontowe miejsca w Awdijiwce koło Doniecka na wschodzie Ukrainy.

Główne wydarzenia

Niemcy dostarczają system obrony powietrznej Patriot

Niemcy dotrzymały obietnicy dostarczenia Ukrainie systemu obrony przeciwrakietowej ziemia-powietrze Patriot Lista wsparcia wojskowego Do rządu w Kijowie zaktualizowane we wtorek.

Patriot, co oznacza Phased Array Tracking Target Interceptor Radar, jest produkowany przez jednostkę Raytheon Technologies Corp. Jest używany przez Stany Zjednoczone i wielu ich sojuszników z NATO.

Polska przepuszcza ukraińskie zboże

Minister gospodarki RP Waldemar Buda powiedział dziennikarzom, że Ukraina może wznowić transport zboża przez terytorium Polski od piątku po osiągnięciu porozumienia w rozmowach ministrów obu krajów w Warszawie.

Całkowity zakaz wprowadzony w weekend spotkał się z krytyką ze strony Unii Europejskiej, a po tygodniach protestów polskich rolników wściekłych na niskie ceny.

Minister powiedział, że Polska nadal nie pozwoli na sprzedaż ukraińskiego zboża i produktów na swoim rynku. Umowa obejmuje zamknięcie i monitorowanie przesyłek zboża przechodzących przez terytorium Polski do czterech portów nad Morzem Bałtyckim.

Rosja zaostrza kary za zdradę i terroryzm

Rosjanom skazanym za zdradę grozi dożywocie na mocy poprawek przyjętych przez niższą izbę parlamentu w ramach szeroko zakrojonej rozprawy z dysydentami w czasie wojny.

Ustawa przedłuża również kary pozbawienia wolności za terroryzm i przestępstwa pokrewne, które czasami były wykorzystywane przeciwko krytykom.

Ponadto zmiany powodują, że przestępstwem jest pomaganie we wdrażaniu decyzji organizacji międzynarodowych, których Rosja nie jest członkiem, co było celem Międzynarodowego Trybunału Karnego, który w zeszłym miesiącu wydał nakaz aresztowania Putina w związku z oskarżeniami o zbrodnie wojenne.

Szwedzka firma Absolut wstrzymuje eksport do Rosji

Szwedzki producent wódki Absolut wstrzymał wszelki eksport markowych napojów alkoholowych do Rosji ze skutkiem natychmiastowym po reakcji konsumentów.

READ  Potencjał jest, mówią szefowie giełdy 3SI

Firma macierzysta, Perno Rijkaard, producent napoju, poinformowała w tym miesiącu, że dostawy produktów do Rosji zostały wznowione, co wywołało oburzenie w Szwecji z powodu inwazji na Ukrainę.

Czytaj więcej: Szwedzka marka wódek Absolut wstrzymuje eksport do Rosji

NATO „planuje szybszą reakcję na kraje bałtyckie”

Estoński minister obrony Hanno Pevkur powiedział w publicznej stacji radiowej, że NATO zmieniło plany z poprzedniej strategii obrony trzech państw bałtyckich obowiązujących w ciągu 180 dni od teoretycznego rosyjskiego ataku.

Pevkor powiedział, że Estonia, Łotwa i Litwa nie są już narażone na ataki przez Przełęcz Suwalską – która oddzielałaby te kraje od ich sojuszników na południu – po przystąpieniu Finlandii do koalicji.

Estońska premier Kadja Kallas zaszokowała swój kraj zeszłego lata, kiedy powiedziała, że ​​stolica, Tallin, zostanie „wymazana z mapy” w przypadku rosyjskiej inwazji, a ówczesne plany obronne NATO były niewystarczające.

Zełenski odwiedza siły ukraińskie w pobliżu Doniecka

Zełenski wysłuchał raportu dowódcy donieckiej grupy operacyjno-taktycznej o sytuacji w regionie i podziękował żołnierzom za ich wysiłki – czytamy w oświadczeniu jego biura.

„Gratuluję świąt, Wielkanocy, życzę tylko zwycięstwa – tego życzę każdemu Ukraińcowi i to jest dla nas wszystkich bardzo ważne” – powiedział Zełenski. „Jestem szczerze wdzięczny w imieniu każdego Ukraińca za wspaniałą drogę, którą pokonujecie każdego dnia”.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy spotkał się z szefem Funduszu Kuwejckiego

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba zaapelował do Kuwejckiego Funduszu Arabskiego Rozwoju Gospodarczego o udział w odbudowie jego kraju w przyszłości, zgodnie z oświadczeniem ministerstwa.

Walid Al-Bahr, p.o. dyrektora generalnego organizacji, powiedział podczas spotkania w Kuwejcie, że współpraca z Ukrainą stanie się priorytetem funduszu, który jest gotowy do udziału w czerwcowej międzynarodowej konferencji poświęconej odbudowie kraju w Londynie. Zgodnie z oświadczeniem.

Rosyjski sąd odrzucił apelację dziennikarza Wall Street Journal w sprawie jego aresztowania za szpiegostwo

Moskiewski Sąd Miejski już wcześniej odrzucił apelację Dziennik Wall StreetPaństwowy serwis informacyjny TASS poinformował, że Iwan Gerszkowicz po aresztowaniu w zeszłym miesiącu.

READ  Idzie zima: sprawdzi jedność Unii Europejskiej przeciwko Rosji

Argumenty były zamknięte dla publiczności, ale dziennikarzom pozwolono wysłuchać sędziego odczytującego werdykt. W sesji uczestniczyła Lynn Tracy, ambasador USA w Rosji.

Departament Stanu oficjalnie ustalił, że Gershkovich jest „niesprawiedliwie przetrzymywany”, otwierając drogę Stanom Zjednoczonym do negocjacji w jego imieniu.

Ukraina twierdzi, że rosyjski atak na Chersoniu zabił jedną osobę

Rosyjska artyleria zbombardowała targ spożywczy w mieście Chersoń na południu Ukrainy, zabijając co najmniej jedną osobę i raniąc dziewięć innych – powiedział w telewizji Ołeksandr Tolkonnikow, rzecznik regionalnej administracji wojskowej.

Rzecznik powiedział, że atak uszkodził również budynki mieszkalne.

Ukraina zaprasza brazylijskiego przywódcę do odwiedzenia kraju

Rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko powiedział na Facebooku, że Ukraina zaprosiła prezydenta Brazylii Luiza Inacio Lulę da Silvę do odwiedzenia kraju i zrozumienia „prawdziwych przyczyn i istoty rosyjskiej agresji oraz jej konsekwencji dla bezpieczeństwa światowego”.

Wezwanie nadeszło po tym, jak Brazylia skrytykowała sankcje wobec Rosji i spotkanie Luli z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem w poniedziałek. Brazylia jest jednym z krajów, które nie uczestniczyły w sankcjach nałożonych na Rosję od czasu jej inwazji w lutym 2022 roku.

„Ukraina z zainteresowaniem obserwuje starania prezydenta Brazylii o znalezienie rozwiązania, które mogłoby zakończyć wojnę, ale status ofiary i agresora w tej samej skali, a także oskarżenia ukraińskich partnerów nie odpowiadają rzeczywistemu sytuacji” – powiedział Nikołenko.

Eksport kluczowych upraw w regionie Morza Czarnego na Ukrainie pozostaje zakłócony

Kijów powiedział, że dostawy jego plonów przez bezpieczny korytarz na Morzu Czarnym pozostały zawieszone na drugi dzień, a Rosja blokowała inspekcje statków.

Ostatnie zakłócenia w transporcie morskim mają miejsce, gdy trzech sąsiadów Ukrainy w Unii Europejskiej przestało zezwalać na import niektórych towarów rolnych – zagrażając kluczowej alternatywnej trasie na rynki eksportowe.

Delegacja ukraińska przebywała w Polsce, aby omówić tę kwestię, podczas gdy minister infrastruktury tego kraju przebywał z wizytą w Turcji w celu rozmów na temat ewentualnego porozumienia zbożowego.

READ  Oui by Yoplait współpracuje z essie i aktorką Busy Philipps, aby zachęcić ludzi do priorytetowego traktowania samoobsługi poprzez wprowadzenie kolekcji OuiFresh

Estonia twierdzi, że Ukraina potrzebuje drogi do NATO

Nowy minister spraw zagranicznych Estonii, Marjos Tskana, powiedział w telewizji późnym wieczorem w poniedziałek po objęciu urzędu wcześniej tego dnia, że ​​Kijów potrzebuje jasnego komunikatu, jak przejść do pełnego członkostwa w NATO na lipcowym szczycie organizacji w Wilnie.

Tsakna dodała, że ​​jeśli zachodni sojusznicy zmęczą się wojną i będą naciskać na Ukrainę, by zabiegała o warunki pokojowe, będzie to oznaczać kontynuację reżimu Putina i nowy „test” dla NATO w regionie za trzy, cztery lata.

Putin składa niespodziewaną wizytę na okupowanej Ukrainie

W niedzielę rosyjski prezydent odwiedził funkcjonariuszy Gwardii Narodowej w Wostoku we wschodniej Ukrainie w obwodzie ługańskim oraz w kwaterze głównej zgrupowania sił Dniepru w południowym obwodzie chersońskim, jak wynika z transmisji wideo w telewizji państwowej.

Putin powiedział, że chce usłyszeć o rozwoju sytuacji wojskowej, a także pogratulował żołnierzom. Przedstawił oddziałom Dniepru kopię ikony, która, jak powiedział, należała do „jednego z odnoszących największe sukcesy ministrów obrony Imperium Rosyjskiego”.

G7 zobowiązało się do bezterminowego wspierania Ukrainy

Ministrowie spraw zagranicznych G7 zebrani w Japonii zobowiązali się wspierać Ukrainę „tak długo, jak to będzie konieczne” w jej wojnie z siłami rosyjskimi.

W oświadczeniu wydanym we wtorek po spotkaniu czołowych dyplomatów G7 w Japonii, blok potępił wojnę Rosji z Ukrainą „w najmocniejszych słowach”. Kraje powtórzyły swoje poparcie dla planu pokojowego ukraińskiego przywódcy, jednocześnie atakując „nieodpowiedzialną retorykę nuklearną” Rosji.

„Odnawiamy dziś nasze zobowiązanie do wspierania Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne, do zapewnienia trwałego bezpieczeństwa, wsparcia gospodarczego i instytucjonalnego, aby pomóc Ukrainie w obronie, zabezpieczeniu jej wolnej i demokratycznej przyszłości oraz odstraszeniu przyszłej rosyjskiej agresji” – oświadczyli ministrowie. DM