Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kiplinger Personal Finance: po polsku i chroń swoją równowagę | Wiadomości biznesowe

Aby ocenić, czy przyznać Ci kredyt i oprocentowanie, pożyczkodawcy często zerkają na Twoją zdolność kredytową, która jest trzycyfrową liczbą wyprowadzoną z Twojej historii kredytowej.

Istnieje kilka wersji Twojej oceny kredytowej i możesz nie mieć dostępu do wersji, którą planuje zaoferować pożyczkodawca.

Ale możesz zorientować się, gdzie jesteś, korzystając z darmowej witryny, takiej jak CreditKarma.comktóry zapewnia ocenę kredytową VantageScore z biur kredytowych Equifax i TransUnion, oraz FreeCreditScore.com, który zapewnia wynik FICO z biura kredytowego Experian. Twój bank lub wystawca karty kredytowej może również oferować klientom bezpłatne aktualizacje wyników.

Standardowa ocena kredytowa waha się od 300 do 850, a wynik około 750 zwykle kwalifikuje Cię do najlepszych warunków pożyczki.

Najważniejszym krokiem, jaki możesz podjąć, aby podnieść swój wynik na szczyt skali, jest terminowe regulowanie wszystkich rachunków. Innym ważnym czynnikiem jest wskaźnik wykorzystania kredytu — procent, który odzwierciedla saldo na kartach kredytowych jako procent limitów karty. Im niższy odsetek, tym lepszy wynik; Staraj się utrzymać go na poziomie 20% do 30% lub mniej.

Ludzie czytali też…

Wreszcie, unikaj otwierania zbyt wielu nowych kont kart kredytowych na raz.

Każdy wniosek o kartę generuje trudne zapytanie dotyczące raportu kredytowego, a obecność wielu zapytań związanych z kartą w krótkim czasie wskazuje pożyczkodawcom, że możesz być ryzykowny jako pożyczkobiorca, obniżając swój wynik.

Przejrzyj swoje raporty kredytowe. Firmy sporządzające raporty kredytowe zbierają informacje o tym, jak zarządzasz kredytem w swoich raportach kredytowych.

w RaportKredytowy.com, raport z każdej z największych spółek raportujących można przeglądać raz w tygodniu do końca 2022 roku; Następnie raz na 12 miesięcy.

Regularnie przeglądaj swoje raporty pod kątem błędów lub oznak złodzieja tożsamości w pracy, takich jak nowe konto kredytowe, którego nigdy nie otwierałeś, lub konto windykacyjne dla długów, których nie jesteś winien.

READ  Stowarzyszenie Katarskich Przedsiębiorców organizuje ponad 40 spotkań dla firm katarskich i polskich

Możesz również skorzystać z usług, które regularnie sprawdzają Twoje raporty i ostrzegają o zmianach – Credit Karma i FreeCreditScore.com Oferuj bezpłatny monitoring kredytowy oraz dostęp do swoich raportów.

Jeśli znajdziesz problem, skontaktuj się z pożyczkodawcą lub inną firmą, która dostarczyła niedokładne informacje i zgłoś spory z firmą zajmującą się raportami kredytowymi, która umieściła błąd w swoim raporcie.

Zamrożenie kredytu to najlepszy sposób na powstrzymanie złodziei tożsamości, którzy próbują otworzyć konta na Twoje nazwisko. Zamrożenie uniemożliwia pożyczkodawcom przeglądanie raportu kredytowego w odpowiedzi na wniosek o nowy kredyt, a umieszczenie go w każdym z raportów jest bezpłatne. Zanim złożysz wniosek o pożyczkę lub kartę kredytową, możesz tymczasowo znieść zamrożenie.

Aby uzyskać przewodnik krok po kroku, zobacz kiplinger.com/kpf/freeze.

Odwiedzać Kiplinger.com Więcej informacji na ten i podobne tematy finansowe.