Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Uszkodzony Sojuz MS-22 wraca do domu bez załogi

Uszkodzony Sojuz MS-22 wraca do domu bez załogi

Statek kosmiczny Sojuz MS-22 Konstantin Ciołkowskiktóry wystrzelił załogę Ekspedycji 68, Siergieja Prokopjewa, Dmitrija Petlina i Franka Rubio z NASA 21 września 2022 r., powrócił na Ziemię w trybie automatycznym po tym, jak w grudniu zeszłego roku doświadczył wycieku płynu chłodzącego.

Kosmonauci Prokopyev i Petelin przygotowywali się do przeprowadzenia EVA na rosyjskiej części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 15 grudnia, kiedy kontrolerzy zauważyli wyciek w module serwisowym statku kosmicznego Sojuz MS-22. Zaobserwowano, że wióry pochodzą z obszaru pierścienia chłodzącego w transmisji na żywo z kamery statku kosmicznego, w wyniku czego EVA została złomowana.

Pierścień chłodnicy na pokładzie statku kosmicznego Sojuz stracił cały płyn, aw module serwisowym pojazdu znaleziono otwór o średnicy 0,8 mm. W rezultacie program Międzynarodowej Stacji Kosmicznej musiał szybko podjąć kilka ważnych decyzji podczas analizy uszkodzeń statku kosmicznego. Lot Sojuza MS-23 do stacji będzie teraz leciał do stacji w trybie automatycznym, bez załogi, ponieważ pobyt załogi MS-22 zostanie przedłużony od wiosny tego roku do września.

Dwóch rosyjskich kosmonautów będzie nadal używać Sojuza MS-22 jako pojazdu ewakuacyjnego, jeśli zagrażająca życiu awaria na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wymaga natychmiastowego wyjazdu, podczas gdy wyściółka (obudowa) Sojuza astronauty Franka Rubio została przeniesiona do Crew Dragon. znosić w tym samym celu. Użycie Crew Dragon przez Rubio zmniejszy obciążenie cieplne, jeśli astronauci Roskosmosu mają wykonać awaryjny powrót na uszkodzonym Sojuzie.

Zanim Sojuz MS-23 został zadokowany na stacji, Progress MS-21 również doznał wycieku chłodziwa z modułu serwisowego. Wycieki wystąpiły na dwóch statkach kosmicznych po prawie trzech miesiącach na orbicie, a zarówno pojazd Progress bez załogi, jak i pojazd Sojuz z załogą korzystają z tej samej architektury modułu serwisowego.

Zbliżenie w wysokiej rozdzielczości na uszkodzenie modułu serwisowego Sojuza MS-22. (Źródło: Roscosmos)

Doprowadziło to do możliwości przyspieszenia startu zarówno Sojuza MS-23, jak i Sojuza MS-24 do czerwca od września. Po wycieku chłodziwa MS-22 w grudniu sądzono, że był on spowodowany uderzeniem mikrometeorytu. Jednak wyciek Progress MS-21 wywołał spekulacje na temat usterki systemowej istniejących pojazdów opartych na Sojuzach.

READ  Badania wykazały, że hałaśliwe środowisko może mieć szkodliwy wpływ na rośliny, drzewa i lasy

Roskosmos ogłosił teraz, że zarówno start MS-23, jak i MS-24 nadal będzie zaplanowany na wrzesień. Sam statek kosmiczny MS-22 jest przygotowywany do automatycznego powrotu na Ziemię. MS-22 będzie korzystał z tego samego profilu lotu i stref odzyskiwania w Kazachstanie, co z załogą na pokładzie.

Jednak z powodu awarii pętli chłodziwa temperatury na pokładzie orbitalnych i relatywistycznych modułów Sojuza osiągnęły 30 ° C (86 ° F), podczas gdy temperatury w module serwisowym osiągnęły 40 ° C (104 ° F) w kilka dni po wycieku. Temperatura na całym statku kosmicznym ustabilizowała się na poziomie około 30 stopni Celsjusza.

Test, który miał trwać pięć godzin, odbył się na pokładzie Sojuza MS-22 na początku tego miesiąca, z kosmonautami Prokopjewem i Petelinem na pokładzie statku kosmicznego, ubranymi w kombinezony startowe i wejściowe Sokola. Astronauci mieli pozwolenie na wnoszenie na pokład żywności i wody oraz mogli używać systemu do usuwania wilgoci z powietrza.

Jednak załogi nie mogły korzystać z tabletów, ponieważ po włączeniu wytwarzały ciepło. Zamiast tego musieli używać papieru do robienia notatek. Głównym problemem było to, że wnętrze jednostki schodzącej może przekroczyć 31 stopni Celsjusza przy 95-procentowej wilgotności, co uniemożliwiłoby ludzkiemu ciału pozbycie się ciepła poprzez pocenie się.

Stworzyłoby to bardzo niebezpieczny stan „mokrej żarówki” dla astronautów, a kontrola misji w Moskwie mogłaby zakończyć eksperyment, gdyby temperatura i wilgotność były na tych poziomach. Mogą również zakończyć test, jeśli załoga jest w złym stanie zdrowia, jeśli moduł serwisowy osiągnie 40°C lub jeśli główny komputer osiągnie 45°C.

Kosmonauta Andriej Fiediajew również będzie w statku kosmicznym, ale bez skafandra Sokola. Astronauci włączą systemy statku i sprawdzą, jak bardzo statek się nagrzewa podczas symulacji deorbitacji i powrotu. Test został przeprowadzony, ale wyniki nie zostały opublikowane przez Roskosmos.

Frank Rubio (po lewej), Siergiej Prokopjew (w środku) i Dmitrij Petlin (po prawej) przed statkiem kosmicznym Sojuz MS-22 przed startem. (Źródło: NASA/Victor Zelentsov)

Pomieszczenia dla wszystkich trzech członków załogi MS-22 zostały już przeniesione do modułu lądowania Sojuz MS-23. MS-23 służy teraz jako pojazd ratunkowy, a także nominalny pojazd powrotny dla Prokopyeva, Petelina i Rubio.

READ  Naukowcy identyfikują 29 planet, na których kosmici mogą obserwować Ziemię | astronomia

Sojuz MS-22 został załadowany 218 kg ładunku — w tym próbki eksperymentalne i wyposażenie stacji — przed wyładowaniem o godzinie 09:52 UTC we wtorek, 28 marca. Gdy statek kosmiczny został odłączony, zakończyła się Ekspedycja 68 i rozpoczęła Ekspedycja 69. Sojuz rozpoczął proces powrotu na Ziemię mniej niż dwie godziny po odłączeniu, lądując o 11:42 UTC.

Załoga MS-22 będzie zajęta w nadchodzących miesiącach, w związku ze zbliżającym się przejściem Sojuza MS-23 z modułu Poisk do modułu Prichal w segmencie rosyjskim. Ma to przygotować grunt pod kilka spacerów kosmicznych Prokopyeva i Petelina, aby zakończyć wyposażanie modułu Nauka.

Misje EVA obejmują transport chłodziwa i śluzy do Nauka. Tymczasem Roscosmos przygotowuje się do startu Sojuza MS-24 zaplanowanego na 15 września z Olegiem Kononenką, Nikołajem Chubbem i Laurel O’Hara z NASA. Byłoby to po powrocie Prokopjewa, Betlina i Rubio po nieco ponad roku na niską orbitę okołoziemską 27 września.

(GÓRNE ZDJĘCIE: Sojuz MS-22 „Konstantin Ciołkowski” zadokowany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Źródło: NASA)