Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Unia Europejska przegrywa walki sądowe z Węgrami i Polską o spór podatkowy

Fotograf: Bartek Sadovsky / Bloomberg

Węgry i Polska wygrały ostatnią rundę odrębnych konfliktów podatkowych Unia Europejska (UE) jest uwikłana w kontrowersje po tym, jak oba kraje wplątały się w kontrowersje dotyczące nieuczciwych ustaleń finansowych unijnej komisarz ds. Konkurencji Margaret Wester

Europejski Trybunał Sprawiedliwości odrzucił ją we wtorek Komisja Europejska apeluje przeciwko wcześniejszemu zwycięstwu Węgier nad legalizacją podatku od reklam. Sędziowie UE poparli polską próbę obalenia decyzji UE, która zaklasyfikowała niskie podatki od małych detalistów jako nielegalną pomoc rządową.

Sąd w Luksemburgu orzekł, że „polski podatek od sprzedaży detalicznej i węgierski podatek od reklamy nie naruszają prawa UE dotyczącego pomocy rządowej”.

Premier Węgier Viktor Orban początkowo nałożył podatek od reklam w 2016 r., Nakładając 50% stawki sprzedaży na największe sieci. RDL Club, najczęściej oglądany komercyjny kanał telewizyjny w kraju, nazwał go jednym z ostatnich niezależnych mediów, które „podjęły nieuczciwą próbę zniszczenia”. W następstwie krytyki UE Węgry stopniowo obniżały w zeszłym roku stawkę podatkową, zanim obiecały ją zawiesić do 2022 roku.

W 2017 roku UE doszła do podobnego wniosku w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej, twierdząc, że daje on firmom z niesprawiedliwie niską sprzedażą przewagę nad dużymi konkurentami.

Sprawy: C-562 / 19B, Komisja v. Polska, C-596 / 19B, Komisja v. Węgry.

READ  Bennett piąty na drugim etapie Tour of Poland, Dunne czwarty w wyścigu Pucharu Świata - The Irish Times