Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Unia Europejska nałożyła dotychczas na Białoruś surowe sankcje

Ministrowie spraw zagranicznych UE zgodzili się na nałożenie na Białoruś najostrzejszych jak dotąd sankcji społecznych. Departament Spraw Politycznych twierdzi, że pakiet zawiera sankcje wobec sektorów, które zapewniają dochody rządowi prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki. Porozumienie osiągnięto na spotkaniu w Luksemburgu, po kilku tygodniach trudnych negocjacji, aby umożliwić firmom gospodarczym.

Minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn powiedział, że sankcje dotkną siedem dochodowych sektorów, w tym tytoniowy, naftowy, finansowy i eksport węglanu potasu. „Myślę, że te sankcje zaszkodzą i miejmy nadzieję, że spowodują wystarczająco dużo obrażeń, aby rzucić reżim na kolana” – powiedział dziennikarzom przed spotkaniem.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Moss powiedział, że środki te pomogą „zlikwidować” pieniądze reżimu.

To najnowsze działania UE w odpowiedzi na awaryjne lądowanie Ryanaira w Mińsku i aresztowanie dysydenta białoruskiego blogera Romana Protachevicha w zeszłym miesiącu.

Nowe sankcje wobec Białorusi dotyczą 78 osób i 8 kancelarii prawnych.

„Odpowiedzialni za łamanie praw człowieka na Białorusi – członkowie administracji prezydenckiej, pracownicy MSW, prawnicy i sędziowie”, a także firmy i menedżerowie, zwłaszcza ci związani z reżimem Łukaszenki lub beneficjenci współpracy reżimu , powiedział polski minister spraw zagranicznych Zypniknev Rau. Lista dozwolonych osób obejmuje ministra obrony Białorusi, szefa komisji śledczej, kluczowych biznesmenów, funkcjonariuszy organów ścigania i członków rodziny Łukaszenków.

READ  Podsumowanie demokracji: Polska bliżej odzyskania pieniędzy z UE