Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Sankcje mogą zostać uchylone, jeśli „system zdecyduje się na zmianę”. Białoruś się przecięła

Zawieszenie Kary nałożony na Białoruś Minister Zbigniew Rau podkreślił, że jeśli władze w Mińsku podejmą dialog, uwolnią wszystkich więźniów politycznych i wyznaczą nowy termin wyborów prezydenckich, to Białoruś będzie mogła liczyć na wsparcie gospodarcze, bo Unia Europejska ma na to przygotowany plan gospodarczy . .

Obejrzyj wideo
Krzysztof Brigza w przemówieniu Terlickiego: skandaliczny, smutny, wyrażający szczere uczucia części wyborców PiS

„Unia Europejska jest bardzo wrażliwa i de facto z inicjatywy Polski uważa, że ​​należy odnotować negatywne skutki dla systemu białoruskiego, ale z drugiej strony konieczne jest informowanie społeczeństwa obywatelskiego i otoczenia systemu Kto może mieć wątpliwości, że jest sposób na system białoruskiej demokracji i że będzie ona wspierana nie tylko politycznie, ale i gospodarczo przez Unię Europejską” – powiedział szef polskiej dyplomacji w wywiadzie dla Polskiego Radia. Podkreślił też, że jeśli reżim nie zdecyduje się na zmianę, powinien liczyć się z kolejnymi sankcjami.

Litwa chce zbudować mur na granicy z Białorusią. za 15 mln euro

Białoruś z sankcjami UE. Jest decyzja

Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej zatwierdzili dziś czwarty pakiet sankcji w związku z brutalną rozprawą z obywatelami oraz porwaniem samolotu z Aten do Wilna pod koniec maja. Na pokładzie był opozycyjny dziennikarz Roman Protasewicz, który został aresztowany po wylądowaniu w Mińsku. 78 funkcjonariuszy otrzyma zakaz wjazdu do Unii Europejskiej i zamrożonego mienia w Europie. Na czarnej liście znajdzie się również 8 firm z zabronionymi aktywami.

Ponadto Unia Europejska podjęła również decyzję o nałożeniu sankcji gospodarczych na Białoruś. Jest już zielone światło do sfinalizowania myć się O ograniczeniach, które uderzą w kluczowe sektory białoruskiej gospodarki. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Polomicy wynika, że ​​sankcje będą dotyczyć sektorów – Ropa naftowaOraz sole potasowe i dreny.

READ  Martwy Liban pogrąża się w nowym chaosie w obliczu pogłębiających się kryzysów gospodarczych

Białoruś odpowiada na związek: Naszym planem jest rozwijanie współpracy z nowymi rynkami

Władze białoruskie wypowiedziały się także na temat sankcji. Białoruski minister gospodarki poinformował, że Mińsk ma plan awaryjny dla gospodarki w odpowiedzi na zachodnie sankcje. Minister gospodarki Aleksander Kzarwako przyznał w rozmowie z białoruską telewizją państwową, że sankcje mogą obniżyć PKB o 3 proc. w tych sektorach gospodarki, które będą podlegały ograniczeniom UE ze względu na konieczność przekierowania eksportu.

Naszym planem jest rozwój współpracy z nowymi rynkami, z powrotem do Azji. Chcemy też wprowadzić produkcję mającą na celu zastąpienie importu” – mówi minister/

Z kolei niezależny ekonomista Roman Jakoliowski powiedział Radiu Polska, że ​​nowe sankcje UE dotkną białoruską gospodarkę. Minie trochę czasu, zanim zobaczymy wpływ tych sankcji na gospodarkę kraju. „Tym razem jego efekt będzie widoczny” – powiedział Jakulyovsky.

Ekspert szacuje, że białoruskie władze i firmy będą próbowały obejść sankcje. Jednym ze sposobów może być zmiana nazwy firmy objętej sankcjami.

Białoruś nakłada sankcje. Łukaszenka i jego ludzie zebrali się