Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraina dąży do odbudowy gospodarki poprzez stawianie wyzwań małym firmom

Ukraina dąży do odbudowy gospodarki poprzez stawianie wyzwań małym firmom

  • Firma zajmująca się pielęgnacją skóry przez kobiety rozwija się pomimo wojny
  • Oznaki zamrożonej gospodarki stabilizują się
  • Kijów planuje 500 miliardów dolarów PKB do 2032 r.
  • Rząd przekazał 700 firm

Lwów, Ukraina (8 października) (Reuters) – Porzucając fabrykę kosmetyków ziołowych w ukraińskim mieście Bucha pierwszego dnia rosyjskiej inwazji na kraj, Victoria Maslova uciekła do Polski z matką i trójką młodszego rodzeństwa, gdy w pobliżu zaczęły spadać rakiety . lotnisko.

Miesiąc później wrócili na Ukrainę, zdecydowani kontynuować produkcję wegańskiej marki kosmetyków Maslova, Vesna.

„Kochamy Ukrainę. Chcieliśmy wrócić do naszego kraju i tu pracować” – mówi 24-letnia Masłowa, która siedem lat temu wraz z matką Inną Skarsińską założyła firmę.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Aby odwrócić szok gospodarczy spowodowany największą wojną w Europie od II wojny światowej, rząd ukraiński pokłada swoje nadzieje w pionierskiej determinacji ludzi takich jak Maslova, w powrocie milionów uchodźców i szeroko zakrojonej międzynarodowej pomocy finansowej.

W oczekiwaniu na chaotyczne wycofanie się Rosjan w kwietniu z miejscowości Bucha pod Kijowem, słynącej z okupacji, w wyniku której na ulicach zaśmiecały się zwłoki cywilów, matka Masłowej wróciła do fabryki. Hala była splądrowana i była bałagan, ale uratowała trochę sprzętu i załadowała go na ciężarówkę. Rozpoczęli nową operację we względnym spokoju Lwowa, 450 kilometrów (280 mil) na zachód, w pobliżu granicy z Polską.

Pięć miesięcy później produkty Vesny są sprzedawane w większej liczbie krajów niż kiedykolwiek wcześniej, w tym w Polsce i na Litwie, a Maslova niedawno wygrała umowę na produkcję towarów pod marką własną w Stanach Zjednoczonych. Przez cały czas firma przekazywała produkty do pielęgnacji skóry i włosów z napisem „Jesteś naszym bohaterem” kobietom i mężczyznom, którzy służą z przodu.

Wojna, którą Moskwa nazywa „specjalną operacją wojskową”, zbliża się do ósmego miesiąca. Pomimo niedawnych zwycięstw Ukrainy na polu bitwy, eksperci uważają, że może to potrwać jeszcze długo, pozostawiając miliony Ukraińców przesiedlonych w kraju i około 8 milionów poza jego granicami.

Tak więc, gdy siły ukraińskie walczą o odzyskanie ziem zajętych przez Rosję po inwazji 24 lutego, rząd w Kijowie ściga się, aby ustabilizować gospodarkę i stworzyć miejsca pracy dla tych, którzy uciekli ze swoich domów, miejsc pracy i firm. na wschodzie i południu.

READ  ForFarmers Q3 Aktualizacja handlowa Q3 Q3 2021

Oczekuje się, że w tym roku gospodarka skurczy się o ponad jedną trzecią, ale w miarę ponownego otwierania przedsiębiorstw minister gospodarki Julia Swirenko widzi stabilizację produkcji i wzrost o 15% w 2023 r., choć z niskiej podstawy. W ciągu dekady marzył, że dzięki inwestycjom zagranicznym i przystąpieniu do Unii Europejskiej wzrośnie ponad dwukrotnie w porównaniu z poziomem przedwojennym, by osiągnąć 500 miliardów dolarów.

„Zawsze mówimy, że mamy dwa fronty: jeden to front wojskowy, a drugi to front gospodarczy” – powiedział Svirenko w wywiadzie dla agencji Reuters w podziemiach ukraińskiego budynku gabinetu z czasów sowieckich. Zatłoczone workami z piaskiem. Aspekt ekonomiczny jest równie ważny jak aspekt militarny.

Małe i średnie przedsiębiorstwa, takie jak Maslova, stanowią trzon działań rządu.

Aktywność gospodarcza w całym kraju zamarła po wybuchu wojny, ale restauracje, sklepy, a nawet kluby nocne są teraz ponownie otwarte w Kijowie, Lwowie i innych nieokupowanych miastach, nawet w Zaporożu, w pobliżu oblężonej elektrowni atomowej.

Sviridenko powiedział, że Ministerstwo Gospodarki pomogło 700 firmom przenieść się z obszarów konfrontacji, z których 480 już wznowiło działalność. Firmy te czerpią korzyści z powrotu około 3 milionów uchodźców, wspierając popyt, podczas gdy pieniądze wracają do gospodarki poprzez eksport energii odnawialnej, w tym z trzech portów nad Morzem Czarnym.

Aby pomóc przesiedlonym firmom zacząć od nowa, Ukraińskie Centrum Ułatwienia Inwestycji i Handlu we Lwowie oferuje firmom bezpłatny dostęp do biur i pomieszczeń produkcyjnych, cenne koło ratunkowe.

Zadanie stojące przed krajem i biznesmenami takimi jak Masłowa jest przytłaczające, biorąc pod uwagę ostatnie szacunki Banku Światowego i Unii Europejskiej dotyczące szkód wojennych na łączną kwotę prawie 100 miliardów dolarów oraz trwających rosyjskich ataków na infrastrukturę cywilną.

Ukraina boryka się również z narastającymi problemami budżetowymi, pomimo zamrożenia spłat zadłużenia uzgodnionego przez zachodnich wierzycieli rządowych w tym miesiącu i wierzycieli z sektora prywatnego w sierpniu. Poszukuje pomocy zagranicznej, ale do odbudowy potrzebuje też prywatnego kapitału.

Wszelkie inwestycje będą wymagały silnych gwarancji bezpieczeństwa i odpowiedzialności, w świetle tego, co niemiecki Fundusz Marshalla nazwał „historią korupcji” na Ukrainie, w raporcie W zeszłym miesiącu.

READ  Steinhoff Business Pepco, wyceniony na 86 miliardów randów przed notowaniem

Czołowi ekonomiści z Ukrainy, Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i innych darczyńców zajmą się niektórymi z tych kwestii na konferencji poświęconej naprawie w Niemczech, która odbędzie się 25 października w Berlinie.

„Odważne czyny, odważni ludzie”

Irina Titarchuk, która kieruje Lwowskim Centrum Inwestycyjnym, pomaga łączyć przesiedlonych właścicieli firm z zasobami, w tym rządowymi mikrokredytami i pożyczkami do 68 000 USD oraz funduszami USAID dla firm będących własnością kobiet, którym Maslova pomogła stanąć na nogi.

„To odważne działania i odważni ludzie, którzy nie zostawili wszystkiego i wyjechali za granicę, ale postanowili zacząć od nowa” – powiedziała. Titarczuk zauważył, że wiele firm odnotowało odbicie w przychodach w 2014 roku, kiedy po aneksji Krymu wycofały się z rosyjskiego rynku.

„Teraz otwiera się dla nich więcej rynków”, powiedziała, zauważając, że wiele firm w Wielkiej Brytanii skontaktowało się z nią w poszukiwaniu produktów „Made in Ukraine”.

W pobliżu linii frontu Mikołajów, 800 km (500 mil) na południowy wschód od Lwowa, jest pod regularnym ostrzałem artyleryjskim. Tutaj Julia Konovalova czeka na swój czas, pragnąc ponownie uruchomić Fresh U & detox, niegdyś prosperującą w branży dostarczania zdrowej żywności, kiedy walki ustają.

Konovalova pozostała, gdy ponad połowa ludności Mikołajowa uciekła. Przekazała swoje zapasy wojsku, gdy zaczęła się wojna, a w ostatnich miesiącach koordynowała pomoc żywnościową dla grupy humanitarnej World Central Kitchen.

„Wciąż mam cały mój sprzęt” – powiedział były kierownik hotelu. „Teraz czekam na koniec wojny, a potem zacznę od nowa”. „Musimy tylko przeżyć”.

W pobliżu granicy z Rosją intensywne walki osuszyły drugie co do wielkości miasto Ukrainy, Charków, z trzech czwartych z jego dwóch milionów mieszkańców, chociaż ostatnie postępy Ukrainy odbiły sąsiednie terytoria.

Pociski zniszczyły winiarnia Jewgienija Safonowa w Charkowie, ale ten już szuka nowych lokalizacji w bezpieczniejszych miastach i ostatecznie chce wrócić do Charkowa.

– Na razie nasi inwestorzy są zainteresowani – mówi. – Nazwij mnie odważnym lub głupim, wiem. Ale nasz horyzont planowania to kwestia dni. Nigdy nie wiesz, co przyniesie jutro.

READ  rynek lakierów do paznokci | Wyzwania, czynniki, perspektywy, możliwości rozwoju 2027

Poszukuję inwestycji

Svirenko przyznaje, że Ukraina stoi przed poważnymi wyzwaniami, ale mówi, że ona i inni urzędnicy szukają inwestycji tam, gdzie mogą, powołując się na szacunki, że każde zainwestowane 10 miliardów dolarów spowoduje wzrost produkcji krajowej o 5 punktów procentowych.

Jej dział rozważa 50 wniosków ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Polski po uruchomieniu w zeszłym miesiącu nowego portalu inwestycyjnego „Advantage Ukraine” na nowojorskiej giełdzie, który identyfikuje 500 miliardów dolarów możliwości inwestycyjnych, ale powiedziała, że ​​tak. Za wcześnie na podawanie szczegółów.

Ramię finansowe Banku Światowego, Międzynarodowa Korporacja Finansowa i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju również powiedziały w zeszłym miesiącu, że zainwestują 70 milionów dolarów w fundusz private equity, który zainwestuje w technologię i biznes zorientowany na eksport zarówno na Ukrainie, jak i w sąsiedniej Mołdawii . Ma na celu zebranie do 250 milionów dolarów w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy.

Andy Hunder, który stoi na czele Amerykańskiej Izby Handlowej na Ukrainie, powiedział, że ukraińska gospodarka wykazuje „niezwykłą odporność”, a usługi internetowe i bankowe radzą sobie lepiej w czasie wojny w Kijowie niż w niektórych spokojnych częściach Europy.

grupy Najnowsza ankietaopublikowany w tym tygodniu, pokazał, że 77% z 600 firm członkowskich uważa, że ​​wojna zakończy się w 2023 roku i że tylko 2% planuje kontynuować tutaj działalność gospodarczą.

Julia Zawalniuk, której mała kwiaciarnia w Villa Verde, 40 km na zachód od Kijowa, została poważnie uszkodzona przez wojska rosyjskie cztery dni po wojnie, początkowo myślała o przeprowadzce na Słowację, ale postanowiła tymczasowo przenieść się do Lwowa, jednocześnie sprzedając rośliny, aby dalej płacić Wynagrodzenia i zasięg. Podstawowe koszty biznesowe.

„Teraz nadszedł czas dla nas… właścicieli małych firm” – powiedziała Reuterowi. „Musimy być najbardziej kreatywni, zorientowani na usługi i zorientowani na jakość, aby produkować i sprzedawać towary oraz płacić podatki” – powiedziała.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(raporty Andrea Szalal). Montaż przez Franka Jacka Daniela

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.