Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chmury – polski dron w stratosferze – Drone News

Chmury – polski dron w stratosferze – Drone News

Plik pochmurny Startup, założony przez dwóch polskich inżynierów, wykonał kolejny udany lot ULEP-1 [Ultra Long Endurance Platform] Bezzałogowy statek powietrzny z wysokości 24 784 metrów.

Po godzinie wspinaczki pod specjalnym balonem wystrzelono duży – 5-metrowy – autonomiczny samolot. Podczas dwuipółgodzinnego lotu przeprowadzałem testy i badania. Dron wylądował dokładnie w dokładnym miejscu.

Samolot został zaprojektowany i zbudowany w całości w Polsce przez zespół Cloudless i jest innowacyjną w skali globalnej stratosferyczną platformą badawczą. Loty są zatwierdzane zgodnie z najnowszymi przepisami Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej. Prace przygotowawcze wspierał Instytut Technologiczno-Przyrodniczy, z którym Cloudless współpracuje nad zastosowaniami badawczymi.

Poza zastosowaniami badawczymi (ochrona środowiska, meteorologia i inżynieria kosmiczna) inżynierowie bezchmurni wykorzystują go do pracy na atrapie satelity, czyli statku powietrznego, który będzie mógł długo pozostawać nad ziemską troposferą. Pseudosatelity wypełnią lukę między samolotami a satelitami kosmicznymi.

Bezzałogowe statki powietrzne zasilane energią słoneczną będą mogły pozostawać w stratosferze nieprzerwanie przez tygodnie i miesiące, a ostatecznie nawet przez cały rok. UAV tego typu są znacznie tańsze w produkcji i użytkowaniu niż satelity, a także umożliwiają między innymi obserwację Ziemi z większą dokładnością w czasie rzeczywistym. Brak większości zjawisk atmosferycznych w stratosferze pozwala na wykorzystanie potencjału paneli słonecznych w 100%.

Te notatki mają bardzo szeroki zakres zastosowań. Od badań środowiskowych (ochrona środowiska, analiza stanu upraw rolnych, lasów), poprzez wsparcie w przypadku klęsk żywiołowych, po alternatywne systemy komunikacji i nawigacji.

Startup Cloudless może pochwalić się ciekawymi osiągnięciami, m.in. osiągnął najwyższy znany lot drona wystrzelonego z balonu na wysokości 27.232 m n.p.m. (30.03.2019 r.), Lot poziomy w stratosfera za pomocą napędu elektrycznego, czyli powrót do planowanych miejsc lądowania z dokładnością do kilkudziesięciu metrów.

Fałszywe projekty satelitarne zostały opracowane i opracowane na całym świecie przez spółki zależne tych gigantów, takie jak Airbus, Facebook, Google, BAE Systems i HAPSmobile. Kanadyjski projekt Stratodinamics prowadzi rejsy szybowcami stratosferycznymi, w tym projekt badawczy NASA.

READ  Phillips FCPA: naruszenia, środki zaradcze i zwroty — część 2 | Thomas Fox - Zgodność misjonarska

Aby zwiększyć efektywność biznesową, Cloudless zaczęła szukać inwestora strategicznego.