Economy

Chmury – polski dron w stratosferze – Drone News

Plik pochmurny Startup, założony przez dwóch polskich inżynierów, wykonał kolejny udany lot ULEP-1 [Ultra Long Endurance Platform] Bezzałogowy statek powietrzny z wysokości 24 784 metrów.

Po godzinie wspinaczki pod specjalnym balonem wystrzelono duży – 5-metrowy – autonomiczny samolot. Podczas dwuipółgodzinnego lotu przeprowadzałem testy i badania. Dron wylądował dokładnie w dokładnym miejscu.

Samolot został zaprojektowany i zbudowany w całości w Polsce przez zespół Cloudless i jest innowacyjną w skali globalnej stratosferyczną platformą badawczą. Loty są zatwierdzane zgodnie z najnowszymi przepisami Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej. Prace przygotowawcze wspierał Instytut Technologiczno-Przyrodniczy, z którym Cloudless współpracuje nad zastosowaniami badawczymi.

Poza zastosowaniami badawczymi (ochrona środowiska, meteorologia i inżynieria kosmiczna) inżynierowie bezchmurni wykorzystują go do pracy na atrapie satelity, czyli statku powietrznego, który będzie mógł długo pozostawać nad ziemską troposferą. Pseudosatelity wypełnią lukę między samolotami a satelitami kosmicznymi.

Bezzałogowe statki powietrzne zasilane energią słoneczną będą mogły pozostawać w stratosferze nieprzerwanie przez tygodnie i miesiące, a ostatecznie nawet przez cały rok. UAV tego typu są znacznie tańsze w produkcji i użytkowaniu niż satelity, a także umożliwiają między innymi obserwację Ziemi z większą dokładnością w czasie rzeczywistym. Brak większości zjawisk atmosferycznych w stratosferze pozwala na wykorzystanie potencjału paneli słonecznych w 100%.

Te notatki mają bardzo szeroki zakres zastosowań. Od badań środowiskowych (ochrona środowiska, analiza stanu upraw rolnych, lasów), poprzez wsparcie w przypadku klęsk żywiołowych, po alternatywne systemy komunikacji i nawigacji.

Startup Cloudless może pochwalić się ciekawymi osiągnięciami, m.in. osiągnął najwyższy znany lot drona wystrzelonego z balonu na wysokości 27.232 m n.p.m. (30.03.2019 r.), Lot poziomy w stratosfera za pomocą napędu elektrycznego, czyli powrót do planowanych miejsc lądowania z dokładnością do kilkudziesięciu metrów.

Fałszywe projekty satelitarne zostały opracowane i opracowane na całym świecie przez spółki zależne tych gigantów, takie jak Airbus, Facebook, Google, BAE Systems i HAPSmobile. Kanadyjski projekt Stratodinamics prowadzi rejsy szybowcami stratosferycznymi, w tym projekt badawczy NASA.

READ  Polska inwestuje „setki milionów złotych” w infrastrukturę gazową - Pierwsze Wiadomości

Aby zwiększyć efektywność biznesową, Cloudless zaczęła szukać inwestora strategicznego.

About the author

Rosemary Robinson

„Nieuleczalny entuzjasta muzyki. Piwo. Totalny odkrywca. Wichrzyciel. Oddany fanatyk sieci”.

Add Comment

Click here to post a comment