Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ujawnienie tajnych spotkań Kwasi Quarting z saudyjskimi koncernami naftowymi | Quasi Quasi

Doradca, Quasi Quasiodbył niezapowiedziane spotkania z kadrą zarządzającą saudyjskich firm, gdy był ministrem biznesu, dokumenty uzyskane przez gazetę Guardian.

Spotkania miały miejsce w styczniu, kiedy Courting odwiedził królestwo na dwudniową wycieczkę w swojej poprzedniej roli ministerialnej.

Z dokumentów opublikowanych za pomocą ustawy o wolności informacji (FoI) wynika, że ​​Kwarteng odbył niezapowiedziane spotkania z dyrektorem generalnym Saudi Aramco, największego na świecie producenta ropy. Prezes SABIC, czwartej co do wielkości firmy petrochemicznej na świecie. i prezes Al-Fanar Group, konglomeratu przemysłowego.

Jednak ujawnienia przejrzystości Ministerstwa Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej Nie zawiera odniesienia do spotkań W czasie, gdy Kwarteng był w Arabii Saudyjskiej, kiedy został pierwotnie opublikowany.

Chociaż spotkania z przedstawicielami zagranicznych rządów nie muszą być ogłaszane, Spotkania muszą odbywać się z dyrektorami biznesowymi. Rzecznik rządu powiedział, że istnieje „nadzór administracyjny”.

Saudi Aramco, które obsługuje wiele helikopterów, odrzutowców i lotnisk, przeniosło Quarting City w całym królestwie. Z dokumentów wynika, że ​​loty były dla koncernu naftowego okazją do wywarcia presji na ówczesnego ministra odpowiedzialnego za politykę energetyczną Wielkiej Brytanii.

Protokoły ze spotkań Kwartenga spisane przez towarzyszącego mu urzędnika zawierały rozdział zatytułowany „Rozmowa o podróży Aramco”, w którym zaznaczono, że Kwarteng omawiał „historię i możliwości firmy”.

Inne punkty dyskusji na temat podróży zostały zrewidowane przez Departament Biznesu ze względu na możliwe uprzedzenia w stosunkach brytyjsko-saudyjskich, potencjalną szkodę dla formułowania polityki rządu Wielkiej Brytanii oraz potrzebę ochrony interesów handlowych.

Podróż kartingowa Aramco rodzi pytania dotyczące zgodności z prawem ministerialnym, które stanowi, że oferty bezpłatnych podróży „zwykle nie powinny być akceptowane. Utworzony.”

W odpowiedzi na prośbę o wolność informacji, Business Administration powiedział: „W niektórych przypadkach transport i zakwaterowanie zapewniało Aramco, ale zostało to zorganizowane przez saudyjskie Ministerstwo Energii, które ściśle współpracowało z Ambasadą Brytyjską. [in] Rijad w programie.

READ  Portugalia zakazuje sprzedaży rezydencji ze względu na „silne przekonanie”, że należy ona do Abramowicza

Zgodnie z jego planem podróży, Kwarteng spotkał się z Aminem Nasserem, dyrektorem generalnym Saudi Aramco, w Ithra, centrum kulturalnym należącym i zarządzanym przez Aramco. Protokoły ze spotkania stwierdzają jedynie, że Kwarteng „zwiedził bibliotekę i galerie (sztuka współczesna, sztuka islamska, eksponaty Aramco)”.

Choć spotkanie z Nasserem nie znalazło się w opublikowanym w lipcu wykazie spotkań ministrów, szczegóły ujawnił 20 września minister biznesu w odpowiedzi na zapytanie poselskie posła Partii Zielonych. Karolina Lucas.

Minister klimatu Graham Stewart przyznał, że Quarting spotkał się z Nasserem, dodając: „Rozmowy dotyczyły innowacji w zakresie czystej energii i inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju w Aramco, w tym technologii wodorowej, wychwytywania, wykorzystywania i przechowywania dwutlenku węgla oraz redukcji niezorganizowanych emisji związanych z produkcją ropy i gazu. „

Inne spotkania Quartinga z saudyjskim kierownictwem nie zostały w żaden sposób ujawnione przez rząd. Jednak firma ujawniła swoją wizytę w fabryce SABIC w tweecie. Z dokumentów uzyskanych w ramach wniosku o wolność informacji wynika, że ​​spotkał się on również z prezesem SABIC, Youssefem Al-Bunyanem.

Zaszczyciła nas wizyta Kwasi Quarting, brytyjskiego Sekretarza Biznesu, Energetyki i Strategii Przemysłowej oraz delegacji towarzyszącej United Company, gdzie zapoznali się z największym na świecie zakładem oczyszczania i skraplania dwutlenku węgla.#sabk pic.twitter.com/bL5PhwkLF1

– SABIC 1 lutego 2022

Lucas skrytykował brak przejrzystości i wezwał do ujawnienia spotkań z Aramco i SABIC „całkowicie i kompleksowo”. Powiedziała: „Jeśli ówczesny minister energii, a teraz kanclerz, nie nagłośni odpowiednio swoich spotkań, jak możemy wierzyć, że nasza polityka klimatyczna nie została zmarnowana, nasze bezpieczeństwo energetyczne nie zostało naruszone, a przerażające prawa człowieka w Arabii Saudyjskiej nie był czesany pod dywan?

Grupa instruktażowa przygotowana na Kwarting przed jego ucieczką przez urzędników służby cywilnej, również uzyskana dzięki wolności informacjiA Podkreśla informacje przekazywane ministrom przed podróżą do Arabii Saudyjskiej, w tym sytuację w zakresie praw człowieka w Królestwie.

68-stronicowy pakiet zawiera kilka stron podstawowych informacji na temat Arabii Saudyjskiej, zawiera dane liczbowe dotyczące produkcji energii, zarys ostatnich wizyt ministerialnych oraz zauważa, że ​​„[Mohammed bin Salman] Niedawno ogłosił gruntowne reformy sądownictwa „..

Czy masz informacje o tej historii? Wyślij e-mail na adres [email protected] lub (korzystając z telefonu poza pracą) użyj Signal lub WhatsApp na SMS +44 7584 640566. Aby uzyskać najbezpieczniejszą komunikację, użyj SecureDrop lub zapoznaj się z naszym przewodnikiem.

Ostatni podtytuł „Prawa człowieka” ma Tylko cztery punkty, z których jeden został zrewidowany przez Departament Biznesu, co wskazywało na możliwą stronniczość w stosunkach brytyjsko-saudyjskich. Wszystkie pozostałe trzy punkty podkreślają pozytywne zmiany w dziedzinie praw człowieka w Arabii Saudyjskiej i wspominają na przykład, że „prawa kobiet nadal dramatycznie się poprawiają”.

Jeden punkt mówi, że sędziowie przywiązują „równą wagę” do opinii matki i ojca w sprawach rozwodowych, podczas gdy inny wskazuje, że Bank Światowy pochwalił Arabię ​​Saudyjską za usunięcie ograniczeń praw kobiet w pracy.

W nieskorygowanych punktach nie było wzmianki o tym, co Amnesty International nazwała „przerażającą historią praw człowieka” Arabii Saudyjskiej, która obejmuje zabójstwo Jamala Khashoggi, prześladowania działaczy na rzecz praw kobiet i pokojowych krytyków oraz naruszanie praw migrantów.

„Przez lata martwiliśmy się, że kolejni ministrowie bagatelizowali saudyjskie naruszenia praw człowieka, aby zrobić miejsce dla nowych umów biznesowych, w tym masowych dostaw broni” – powiedziała Polly Truscott, ekspert do spraw zagranicznych w Amnesty International UK. „

W oświadczeniu rzecznik rządu oskarżył brak ogłoszenia o spotkaniach o „nadzór kierownictwa” i powiedział, że dane zostaną zaktualizowane.

Dodali: „Wspomniana odprawa jest tylko częścią szerszej odprawy”. [Kwarteng] O Królestwie Arabii Saudyjskiej, która obejmowała treści dotyczące praw człowieka, niedawne wydarzenia polityczne w Arabii Saudyjskiej oraz działania na rzecz zaangażowania między Wielką Brytanią a Arabią Saudyjską”.

Kwarteng nie odpowiedział na prośbę o komentarz. Aramco odmówił komentarza.