Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

UE każe Węgrom i Polsce zintensyfikować grę demokratyczną

Europejska Komisarz ds. Wartości i Przejrzystości Vera Jourova wygłasza konferencję prasową na temat Raportu rocznego 2020 w sprawie przepisów prawnych w Belgii, 30 września 2020 r. Olivier Hoslet / Pool przez REUTERS

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

  • Ocena znajduje się w raporcie Administracji Unii Europejskiej na temat praworządności
  • UE jest wiarygodna tylko wtedy, gdy właściwie posiada własny dom – pani komisarz
  • Urzędnicy polscy i węgierscy odrzucają obawy UE

BRUKSELA, 13 lipca (Reuters) – Unia Europejska poinformowała w środę Węgry i Polskę, że miliardy pomocy na poprawę wolności sądownictwa i mediów oraz poprawę zabezpieczeń antykorupcyjnych nie zostały spełnione i nadal istnieją poważne obawy. .

Ocenę przedstawiono w raporcie na temat nowych zasad sprawowania rządów w UE, który zawiera wskazówki dotyczące ulepszeń demokratycznych we wszystkich 27 państwach członkowskich bloku, od władz przez lepsze ujawnianie informacji finansowych po cyfryzację administracji publicznej.

Jednak eurosceptyczne rządy dwóch byłych krajów komunistycznych toczą coraz bardziej zaciekłe walki z UE o migrację, prawa człowieka, kwestie środowiskowe i wartości demokratyczne.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Wojna Rosji na Ukrainie przypomina o znaczeniu naszej pracy na rzecz utrzymania i promowania praworządności w UE i poza nią” – powiedziała komisarz UE ds. wartości i przejrzystości Vera Djurova, prezentując raport.

„Możemy być wiarygodni tylko wtedy, gdy nasz własny dom jest w porządku”.

Komisja z siedzibą w Brukseli blokuje dostęp Budapesztu do 15,5 mld euro funduszy stymulacyjnych, które pomogą wzmocnić gospodarki przed skutkami Covid i kolejne 36 mld euro dla Polski, największego kraju UE na wschodzie.

Komisja zatwierdziła już płatności dla 25 państw członkowskich. Polska jest w tej grupie, ale nie otrzymała jeszcze pieniędzy, ponieważ Komisja obiecała uniknąć wykonania przelewu bankowego przed naprawą polskiego sądownictwa.

READ  Polski Sąd Apelacyjny uchyla orzeczenie przeciwko historykom Holokaustu | Polska

W środę stwierdził, że „poważne obawy pozostają w związku z niezależnością polskiego sądownictwa”.

Zaleciła rozdzielenie funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, poprawę dostępu społeczeństwa obywatelskiego do stanowienia polityki i zapewnienie sprawiedliwego procesu wydawania koncesji na nadawanie mediów.

„Nie chodzi o rządy prawa” – powiedział polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który jest prokuratorem generalnym kraju i pomysłodawcą remontu polskich sądów, mówiąc, że UE naraziła je na ingerencję polityczną.

„Chodzi o władzę, o obalenie rządu, który ma w Polsce mandat demokratyczny” – powiedział Giobro na konferencji prasowej w odpowiedzi na zalecenia komisji.

Budapeszt od tygodni twierdzi, że jest gotowy do zawarcia porozumienia z komisją, ale władza wykonawcza poinformowała o niewystarczających postępach Węgier.

Ślepy zaułek

Szef sztabu węgierskiego premiera Viktora Orbána, Sergely Gulias, powiedział w środę, że Budapeszt spełnił wszystkie wymogi techniczne i prawne, aby otrzymać fundusze, oskarżając komisję o upolitycznienie sprawy. Minister sprawiedliwości Judith Varga nazwała raport „rutynowym rozdrożem”.

W raporcie UE stwierdzono, że obawy dotyczące niezależności sądów na Węgrzech „pozostają bez odpowiedzi”.

Budapeszt zalecił wzmocnienie roli Krajowej Rady Sądownictwa, poprawę niezależności swojej komisji regulacyjnej ds. mediów oraz przyjęcie „kompleksowych reform w nadawaniu”.

Wstrzymywanie funduszy unijnych pojawia się w krytycznym momencie dla Orbana, kiedy węgierski forint osiąga rekordowo niski poziom wobec euro przy dwucyfrowej inflacji i rosnących kosztach energii.

„To rozwiązuje trudny problem ekonomiczny dla Orbána, z którym będzie mu łatwiej uporać się, jeśli otrzyma fundusze unijne” – poinformowała w środę agencja konsultingowa Eurointelligence.

Tymczasem Orbán komplikuje wysiłki UE, aby nałożyć sankcje na Rosję za wojnę z Ukrainą lub zgodzić się na minimalny globalny podatek od osób prawnych.

„Węgry i Komisja Europejska… zbliżają się do wzajemnie szkodliwego impasu” – dodał EuroIntelligence.

Reportaż Gabrieli Baczyńskiej, reportaż dodatkowy Alana Charlisha i Anity Komuves; Montaż przez Angusa MacSwana, Williama Macleana, Alison Williams i Philippę Fletcher

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.