Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

UE „gotowa” do stworzenia przyspieszonych szlaków handlowych dla Ukrainy – POLITICO

UE „gotowa” do stworzenia przyspieszonych szlaków handlowych dla Ukrainy – POLITICO

Szef unijnych gospodarstw powiedział, że Komisja Europejska jest gotowa wytyczyć specjalne szlaki handlowe między Polską a Ukrainą, aby produkty spożywcze i żywe zwierzęta można było jak najłatwiej przemieszczać w obu kierunkach.

Ukraina prosi Brukselę o zabezpieczenie i ułatwienie przepływu towarów rolno-spożywczych poprzez tworzenie tak zwanych zielonych korytarzy, ponieważ większość jej masowego eksportu żywności z portów Morza Czarnego została odcięta przez rosyjskie ataki, zadając jej cios. Gospodarka.

„[The] Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział, że Komisja Europejska jest gotowa zorganizować takie zielone korytarze.” Powiedział, że umożliwi to Ukrainie eksport żywności przez Morze Bałtyckie.

Komisarz porównał plan do Co powstało We wczesnej fazie pandemii koronawirusa, kiedy Unia Europejska zrezygnowała z niektórych kontroli towarów, ponieważ wąskie gardła logistyczne spowodowały tymczasowe niedobory żywności w niektórych częściach Unii. Rozmawiałem o tym z polskim premierem [Mateusz Morawiecki] Zrobimy wszystko, by wesprzeć Ukrainę”.

Ale Wojciechowski stwierdził też, że priorytetem powinna pozostać pomoc uchodźcom uciekającym z Ukrainy. Przyznał, że wszelki handel byłby „wysokim ryzykiem” z powodu niedawnych rosyjskich bombardowań w pobliżu polskiej granicy.

W oficjalnej odpowiedzi żywnościowej UNHCR na konflikt, opublikowanej w ubiegłą środę, nie było wyraźnego odniesienia do tworzenia zielonych korytarzy. Były minister rolnictwa Ukrainy Roman Leshchenko zwrócił się do Unii Europejskiej o utworzenie zielonych korytarzy w okresie wygląd W Parlamencie Europejskim dzień wcześniej. później zrezygnował, Powołując się na względy zdrowotne.

Nawiązując do stanowiska liderów G7 pod koniec zeszłego tygodnia, Wojciechowski podkreślił, jak ważne jest utrzymanie przepływu międzynarodowego handlu żywnością i unikanie chęci narzucania środków protekcjonistycznych.

Węgierski rząd nałożył ograniczenia na eksport zboża opuszczającego swoje granice, co skłoniło komisarza ds. rynku wewnętrznego Thierry’ego Bretona Wojciechowskiego do skrytykowania tego ruchu jako „całkowicie nie do przyjęcia”.

Komisarz Polski powiedział także, że uważa, iż Ukraina powinna stać się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.

READ  Południowoafrykańska firma Spar sprzedaje przynoszące straty polskie spółki

„Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby nas wesprzeć [the] Ukraina aspiruje do Unii Europejskiej, bycia częścią wspólnoty europejskiej, a to jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa Europy – powiedział.

Szef gospodarstwa zauważył, że od lat pojawiają się narzekania, że ​​duże ukraińskie gospodarstwa niesprawiedliwie podważają producentów rolnych w Unii Europejskiej. Powiedział jednak, że zakłócenia w ukraińskim eksporcie rolnym pokazały, że system żywnościowy UE skorzystałby na integracji ukraińskich gospodarstw rolnych.

„Będzie to wzmocnienie europejskiego rolnictwa. Taka jest moja opinia, ale oczywiście jest wiele aspektów politycznych w tej decyzji”.

Ten artykuł jest częścią Politico Pro

Kompleksowe rozwiązanie dla profesjonalistów politycznych, które łączy głębię dziennikarstwa Politico z potęgą technologii


Miarki, ekskluzywne pomysły i łamanie


Niestandardowa platforma informacyjna o polityce


Sieć public relations wysokiego szczebla