Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Tylko siła militarna zdobędzie szacunek Europy – mówi Tusk polskim kolegom – POLITICO

Tylko siła militarna zdobędzie szacunek Europy – mówi Tusk polskim kolegom – POLITICO

„Jeśli wierzymy, że Unia Europejska może być nie tylko potęgą cywilizacyjną, gospodarczą i naukową, ale także potęgą militarną, będziemy szanowani we wszystkich stolicach świata” – powiedział Dusk na wspólnej konferencji z Dusk Shoals.

„Historia jest bardzo okrutna i zaskakująca. Jeszcze kilka lat temu nikt by nie pomyślał, że Polska i Niemcy będą ściśle współpracować, także militarnie, w obronie Ukrainy przed rosyjską agresją” – powiedział Tusk.

Wcześniej w Paryżu, przed spotkaniem z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, Tusk zaczerpnął inspiracji z literatury francuskiej i nazwał NATO „jeden za wszystkich, jeden za wszystkich!” ogłosił to

Scholz wyraził to samo podczas swojej wspólnej konferencji prasowej z Tuskiem w Berlinie, mówiąc, że „natowska obietnica bezpieczeństwa obowiązuje bezproblemowo – wszyscy za jednego, jeden za wszystkich”.

Trójkąt Weimarski Polski, Niemiec i Francji, który powstał w 1991 roku, ale uległ głębokiemu zamrożeniu pod rządami poprzedniego polskiego rządu nacjonalistycznej Partii Prawa i Sprawiedliwości, stara się trzech przywódców. Rząd ten, sprawujący władzę od 2015 r. do październikowych wyborów, żywi głęboką historyczną urazę do Niemiec i rozgniewał Francję, niszcząc duży kontrakt na helikoptery.

„Bliska współpraca między trzema krajami: Niemcami, Polską i Francją jest dla nas wszystkich bardzo ważna” – powiedział Schaals. „Dlatego proponuję także nadanie nowego impetu Trójkątowi Weimarskiemu na szczeblu głów państw i rządów, aby nadać Unii Europejskiej nowy impuls”.

READ  Polska znalazła zaawansowany rating ubezpieczeniowy | Wiadomości, sport, praca