Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Trzy tony kosmicznych śmieci zmierzających na Księżyc z dużą prędkością | wiadomości ze świata

Trzy tony śmieci kosmicznych zmierzają w stronę Księżyca z prędkością 5800 mil na godzinę, ale nikt nie chce tego odebrać.

Pozostała rakieta – 12 metrów długości i 3 metry średnicy – ma uderzyć w przeciwną stronę Księżyca w piątek.

Ale teleskopy nie będą w stanie tego zobaczyć, co oznacza, że ​​potwierdzenie efektu za pomocą zdjęć satelitarnych może zająć miesiące.

Oczekuje się, że pojawi się dziura o szerokości do 20 metrów, a pył księżycowy będzie latał przez setki mil.

Początkowo SpaceX Elona Muska podniósł ręce jako źródło śmieci po tym, jak tor zderzenia został po raz pierwszy zaobserwowany w styczniu przez tropiciela asteroid Bill Gray.

„Naprawdę nie widzę możliwości, by coś innego mogło być”

Ale Gray poprawił się w lutym, przyznając, że obiekt nie był rakietą SpaceX Falcon w górnym etapie startu NASA Deep Space Climate Observatory w 2015 roku.

Zamiast tego, matematyk i fizyk doszli do wniosku, że był to trzeci etap chińskiej rakiety, która wysłała próbną kapsułę na Księżyc w 2014 roku.

„Stałem się trochę bardziej ostrożny w takich sprawach, ale naprawdę nie widzę innego wyjścia”, powiedział The Associated Press.

W lutym rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych powiedział, że górny stopień pocisku, o którym mowa, ponownie wszedł w ziemską atmosferę i spłonął.

Ale były dwie chińskie misje o podobnych celach – lot testowy i misja powrotu na Księżyc – i prawdopodobnie można je pomylić.

Amerykańskie Dowództwo Kosmiczne poinformowało, że chińska górna faza misji księżycowej w 2014 roku nigdy nie schodziła z orbity.

Nieuzbrojony przeciwko ciągłemu zaporowi

Księżyc ma już wiele kraterów – uważa się, że największy ma do 1600 mil średnicy.

Staje w obliczu nieustannej fali meteorów, asteroid i od czasu do czasu nadlatujących statków kosmicznych, ale bez prawdziwej atmosfery jest bezbronny.

READ  Statek kosmiczny New Shepard Blue Origin z powodzeniem przewiózł jeszcze sześciu turystów kosmicznych

Księżyc również nie ma pogody, więc kratery są wieczne.

Grey powiedział, że problem śmieci kosmicznych nie ogranicza się do Chin ani żadnego innego kraju, dodając: „Nikt nie jest szczególnie ostrożny w kwestii tego, co robią ze śmieciami na tego typu orbicie”.

W listopadzie ubiegłego roku Rosja została skrytykowana za Testowanie „lekkomyślnej i nieodpowiedzialnej” broni To stworzyło ponad 1500 kawałków gruzu i zagroziło siedmiu załogom na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Musieli to zrobić astronauci na pokładzie stacji kosmicznej Wykonaj szereg „manewrów unikania” W ostatnich latach, aby zapobiec kolizji ze śmieciami kosmicznymi.