Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Trzeci co do wielkości operator komunikacji miejskiej w Polsce, PKN Orlen, szuka analizy cenowej

Trzeci co do wielkości operator komunikacji miejskiej w Polsce, PKN Orlen, szuka analizy cenowej

WARSZAWA (Reuters) – Operator komunikacji miejskiej w trzecim co do wielkości mieście w Polsce zwrócił się do UOKiK z prośbą o przegląd polityki cenowej rafinerii ropy naftowej PKN Orlen. .

grudzień Cena najpopularniejszej benzyny pozostaje bez zmian na dystrybutorach PKN Orlen, czołowego dystrybutora i detalisty paliw silnikowych w Polsce, który od 31 do 1 stycznia obniżył hurtowe ceny paliw o 14%. Dane pokazują.

UOKiK nie wszczął formalnego postępowania wyjaśniającego, twierdząc, że bez dokładnej analizy nie może ocenić praktyk firmy, ale „nie wyklucza interwencji” – poinformowało biuro prasowe UOKiK w odpowiedzi na pytanie agencji Reuters.

MPK Wrocław, trzeci co do wielkości operator transportu publicznego w Polsce, uważa, że ​​praktyki cenowe PKN Orlen „kosztowały miasto 967 tys. Pomimo spadku cen ropy naftowej i wzrostu kursu złotego w grudniu.

Warszawa poinformuje też UOKiK o nadmiernych marżach Arlen, które spowodowały „milionowe straty” dla miasta – poinformował we wtorek na Twitterze prezydent stolicy Raffael Drzaszkowski.

„W grudniu, kiedy ceny ropy były stabilne, złoty zyskał, co pozwoliło nam nie podnosić cen ze względu na podwyżki podatków. Zrobiliśmy to dla dobra Polaków i teraz musimy się tłumaczyć” – Daniel Obajtek, prezes zarządu — powiedział we wtorek dziennikarzom. Ceny paliw wyrażone w euro na stacjach paliw w Polsce były w zeszłym miesiącu niższe od średniej UE w związku z obniżonymi podatkami.

Ale według cotygodniowego biuletynu naftowego publikowanego przez Komisję Europejską, cena popularnej polskiej benzyny Euro-Super bez podatków i ceł była w zeszłym miesiącu najwyższa w UE, podczas gdy olej napędowy był drugim najdroższym po Szwecji.

(1 $ = 4,4523 zł)

(Reportaż Marka Streleckiego; Dodatkowe reportaże autorstwa Pawła Florkiewicza; Montaż autorstwa Davida Evansa)