Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Trwa debata na temat przyszłości Nowych Horyzontów

Laurel, MD — NASA i zespół naukowy statku kosmicznego na zewnętrznych krańcach Układu Słonecznego toczą spór o przyszłość tej misji i naukę, którą może wykonać.

Niepewność co do przyszłości misji New Horizons zaczęła się w zeszłym roku, kiedy NASA przejrzała propozycję zespołu naukowego misji dotyczącą drugiej, rozszerzonej misji. Sonda została wystrzelona w 2006 r., przeleciała obok Plutona w 2015 r., a obiekt pasa Kuipera Arrokoth na początku 2019 r. i będzie przemierzać pas Kuipera do 2028 r.

Zespół projektowy zaproponował multidyscyplinarną misję naukową dla New Horizons, prowadzącą do połączenia astrofizyki, heliofizyki i badań planetarnych. Nacisk kładziony jest na „tylko rzeczy, które można zrobić, będąc w tak dużej odległości lub w Pasie Kuipera” – powiedział główny badacz New Horizons Alan Stern na spotkaniu Grupy Oceny Exoplanet (OPAG) tutaj 3 maja. .

NASA, w ramach najważniejszego przeglądu nauk planetarnych, w którym przyjrzano się propozycjom New Horizons i innych statków kosmicznych poszukujących rozszerzonych misji, zatwierdziła finansowanie tylko na dwa lata, zamiast wymaganych trzech. Agencja zdecydowała się sfinansować New Horizons do roku fiskalnego 2024 jako część swojego Wydziału Nauk Planetarnych, a następnie misja konkuruje w oddzielnym przeglądzie Wydziału Heliofizyki na rok podatkowy 2025 i kolejne lata.

Agencja uzasadniała to tym, że nauka planetarna, którą może wykonać New Horizons, jest mniej przekonująca niż astrofizyka i heliofizyka. Najwyższa wersja ogólnej propozycji dała ocenę „doskonałą / bardzo dobrą”, drugą najwyższą z możliwych, ale segment planetarny został oceniony jako „bardzo dobry / dobry”, dwa poziomy niżej.

„Jest mało prawdopodobne, aby proponowane badania obiektu Pasa Kuipera (KBO) znacząco poprawiły stan wiedzy” Starszy raport z przeglądu człowiek ogłaszający. New Horizons będzie w stanie obserwować wiele obiektów pasa asteroid z odległości i pod kątami widzenia niedostępnymi z Ziemi, ale w raporcie stwierdzono, że obserwacje te nie będą w stanie konkurować z obserwacjami naziemnymi.

READ  NASA ogłasza śmierć Insight po dwóch nieudanych próbach komunikacji

„Uważamy, że to krótkowzroczność” – powiedział Stern. „To była jedyna misja, jaką kiedykolwiek wysłano i jedyna planowana misja badania Pasa Kuipera, a my nadal tam jesteśmy”.

Powiedział, że chociaż misja została poproszona o złożenie wniosku do Najwyższego Przeglądu Heliofizyki, postanowiła tego nie robić. Martwił się, że New Horizons stanie się „infrastrukturalną” misją fizyki słonecznej bez dedykowanego zespołu naukowego, ale zamiast tego stanie się zespołami obsługującymi instrumenty statku kosmicznego. Nazywam je oddziałami „zombie”.

„Napisanie propozycji przejścia na deskę, jeśli wolisz, napisania propozycji rozwiązania całego zespołu naukowego, nie brzmiało jak coś, co chcieliśmy zrobić” – powiedział Stern. – Baliśmy się przyjąć tę propozycję.

To stawia przyszłość New Horizons poza rokiem podatkowym 2024 w zawieszeniu. „Jesteśmy w kropce. Nie wiem, co z tym zrobimy” – powiedział na spotkaniu OPAG Kurt Niebuhr, główny naukowiec ds. programów lotów w Wydziale Nauk Planetarnych NASA. NASA miała nadzieję, że misja zaakceptowałby wynik przeglądu wyższego szczebla. „Ta ścieżka jest zepsuta”.

Przyznał jednak, że doszło do „nieporozumienia” ze strony NASA co do zdolności New Horizons do prowadzenia badań planetarnych, szczególnie jeśli naukowcy znaleźli obiekt Pasa Kuipera w zasięgu statku kosmicznego, który miał wkrótce przelecieć. „Jeśli KBO zostanie znalezione, tak, porozmawiajmy o tym. Zobaczmy, czy można do niego dotrzeć” – powiedział. „Szukajmy dalej i zajmiemy się tym, gdy go znajdziemy”.

Wydaje się jednak mało prawdopodobne, aby w pobliżu KBO przeleciał kolejny samolot. „To problem igły w stogu siana. Szukamy,” powiedział, wysiłki, które obejmowały modernizację instrumentu na teleskopie Subaru na Hawajach, aby lepiej wyszukiwać cele. „Szanse są przeciwko nam”.

Twierdził, że takie badania stałyby się niemożliwe, gdyby plany NASA dotyczące New Horizon zostały zrealizowane. „Wątpię, czy dostaniemy czas teleskopowy w 2024 r., ponieważ planetarna część misji dobiega końca”, powiedział, gdy obserwatoria zdecydowały się przydzielić czas teleskopowy innym.

READ  Space Cafe Radio - na wycieczce po Pradze - z dr Namratą Goswami

W marcu NASA wydała Wniosek o udzielenie informacji dla misji międzygwiezdnej New Horizons, która będzie kontynuować misję po roku podatkowym 2024. Szukała pomysłów na fizykę słoneczną i inne nauki, które misja mogłaby prowadzić w latach 2025-2027 „aby ocenić poziom zainteresowania szerszej społeczności naukowej dążeniem następną fazę przywództwa naukowego.” zadanie” i koszty jego wykonania.

W dokumencie stwierdzono, że „operacje misji zakończą się z końcem drugiej rozszerzonej misji” pod koniec roku fiskalnego 2024, ale zarówno Niebuhr, jak i Stern podkreślili na spotkaniu OPAG, że NASA nie planuje wycofania statku kosmicznego z eksploatacji.

„Najwyższy przegląd nie sugerował odcięcia zadania” – powiedział Niebuhr. „NASA nie proponuje zamknięcia New Horizons”.

„NASA nie planuje wycofania statku kosmicznego z eksploatacji, tylko po to, aby zakończyć misję planetarną i odwrócić zespół planetarny” – powiedział Stern.

Podczas gdy programy planetarne NASA były nękane problemami finansowymi, od potencjalnie zwiększonych kosztów zwrotu próbki Marsa po opóźnienie w wystrzeleniu Psyche, które opóźniło misję VERITAS Venus o trzy lata, New Horizons zajmuje niewielką część ogólnego budżetu planetarnego. NASA zażądała 9,7 miliona dolarów na misję w swojej propozycji budżetu na rok podatkowy 2024, czyli mniej niż 0,3% całkowitego budżetu nauk planetarnych wynoszącego 3,38 miliarda dolarów.

„Musimy zakończyć pas Kuipera,” powiedział Stern, „i wreszcie mamy tutaj statek kosmiczny. Za kilka lat opuścimy pas Kuipera. Dlaczego niecierpliwić się na grosze z budżetu planety?”

Niektórzy na spotkaniu OPAG sugerowali, że rozwiązanie wymagałoby lepszej współpracy między departamentami naukowymi NASA, w tym być może bardziej sprawiedliwego podziału kosztów misji. W pierwszym raporcie przeglądowym stwierdzono: „Zasłużoną naukę można osiągnąć w heliofizyce, astrofizyce i naukach planetarnych, ale doskonalenie nauki będzie wymagało kreatywnego rozwiązywania problemów i przywództwa międzywydziałowego”.

„Im dłużej badasz kosmos, tym bardziej nakładają się na siebie różne wydziały” – powiedział Pontus Brandt z Laboratorium Fizyki Stosowanej, który dołączył do zespołu naukowego w New Horizons w zeszłym roku, aby wspierać badania heliofizyki. „Natura tak naprawdę nie dba o podziały i musimy wymyślić, jak to wspierać”.

READ  Platformy streamingowe stają się aktywne w przestrzeni wideo fitness