Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Trump mówi, że Rosja może zrobić, co chce, swoim sojusznikom z NATO, którzy płacą za mało

Trump mówi, że Rosja może zrobić, co chce, swoim sojusznikom z NATO, którzy płacą za mało

Otwórz bezpłatnie Editor's Digest

Donald Trump powiedział, że ostrzegł sojuszników z NATO, że będzie zachęcał Rosję, aby zrobiła „cokolwiek zechce”, jeśli członkowie sojuszu nie osiągną celów w zakresie wydatków na obronę, podkreślając zagrożenia dla paktu wojskowego, jeśli wygra on nową kadencję w Białym Domu.

Komentarze Trumpa pojawiły się podczas wiecu wyborczego przed prawyborami Republikanów w Karolinie Południowej w tym miesiącu, co może pomóc mu zapewnić nominację jego partii do startu w listopadowych wyborach przeciwko Joe Bidenowi.

Były prezydent USA, od dawna krytyk NATO i utrzymujący przyjazne stosunki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, powiedział swoim zwolennikom, że „NATO było bankrutem, dopóki nie przyszedłem”. Powiedział, że podczas swojej kadencji nalegał na swoich europejskich sojuszników, że „wszyscy zapłacą”.

Trump zauważył, że jeden z prezydentów państwa członkowskiego NATO zapytał go, czy Stany Zjednoczone będą go bronić w przypadku rosyjskiego ataku.

„Nie będę cię chronić” – powiedział Trump. „Właściwie zachęcałbym ich, żeby robili, co chcą. Musisz zapłacić. Musisz zapłacić swoje rachunki” – pamięta jego słowa.

Komentarze Trumpa stanowią sygnał, że w przypadku ponownego wyboru na prezydenta mógłby zagrozić zaangażowaniu we wzajemną obronę, które leży u podstaw NATO, w czasie, gdy strach przed Rosją gwałtownie wzrósł w następstwie jej wojny z Ukrainą. Były prezydent lobbował ostatnio w Kongresie, aby sprzeciwił się zatwierdzeniu nowej pomocy dla Kijowa, która byłaby kluczowa na polu bitwy.

Minister obrony Polski Władysław Kosiniak-Kamisz skrytykował w niedzielę wypowiedzi Trumpa. Motto NATO „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” stanowi konkretne zobowiązanie. „Żadna kampania wyborcza nie jest pretekstem do zabawy w bezpieczeństwo koalicji” – stwierdził w poście na portalu X.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że spodziewa się, że co najmniej „połowa” jego członków osiągnie narzucony sobie cel, jakim jest wydawanie 2 procent produktu krajowego brutto na obronę.

READ  Aktualizacje wiadomości na żywo: Akcje Hongkongu i Chin spadają wraz z nasileniem się obaw o wysokie stopy procentowe

Dodał: „NATO to dobry interes dla Stanów Zjednoczonych. Dzięki NATO Stany Zjednoczone mają więcej przyjaciół i sojuszników niż jakiekolwiek inne mocarstwo” – powiedział podczas wizyty w Waszyngtonie w zeszłym miesiącu. Nalegał, aby Stany Zjednoczone potwierdziły swoje zaangażowanie do sojuszu i dodał, że podzielone NATO oznaczałoby „zmniejszoną siłę USA”.

„Ten szaleniec” – napisał w niedzielę w programie X włoski senator Carlo Calenda, były minister i obecny lider centrowej partii opozycyjnej. [Trump] To jest największe zagrożenie dla Zachodu. . . UE musi przygotować się na możliwość zwycięstwa, przyspieszając wspólny projekt obronny.

Trump jest uważany za najbardziej prawdopodobnego kandydata Partii Republikańskiej do nominacji prezydenckiej po zwycięstwie w prawyborach w Iowa i prawyborach w New Hampshire w zeszłym miesiącu oraz w prawyborach w Nevadzie w tym tygodniu.

Podczas wiecu wyborczego w Karolinie Południowej Trump naśmiewał się także z męża Nikki Haley, jego największej rywalki o nominację Partii Republikańskiej. Michael Haley, członek Gwardii Narodowej, przebywa obecnie w Afryce.

„Co się stało z jej mężem? Co się stało z jej mężem? Gdzie on jest? Nie ma go” – powiedział Trump.

Bombastyczne ostrzeżenie Trumpa skierowane do członków NATO i jego zjadliwa przemowa pod adresem członka wojska rozmieszczonego za granicą przypominają o retoryce tworzącej podziały, która napędza jego kampanię i energetyzuje bazę Republikanów, ale może być szkodliwa dla niezależnych i wahadłowych wyborców.

„Donaldzie, jeśli masz coś do powiedzenia, nie mów tego za moimi plecami. Wejdź na scenę debaty i powiedz mi to w twarz” – powiedziała Haley, która w ostatnich tygodniach nasiliła krytykę Trumpa, podczas wydarzenia w ramach kampanii w Lexington w Południowej Karolinie.

Dodała: „Jeśli naśmiewasz się ze służby weterana, nie zasługujesz na posiadanie prawa jazdy, nie mówiąc już o byciu prezydentem Stanów Zjednoczonych”. Haley nie odniosła się do komentarzy Trumpa na temat NATO.

READ  Ranni Ukraińcy zostali uratowani przed obrońcami hut w Mariupolu do wymiany z jeńcami rosyjskimi”.

„Zachęcanie do inwazji morderczych reżimów na naszych najbliższych sojuszników jest przerażające i destrukcyjne – oraz naraża amerykańskie bezpieczeństwo narodowe, globalną stabilność i naszą krajową gospodarkę na ryzyko” – powiedział rzecznik Białego Domu.

77-letni Trump ma niewielką przewagę w średnich ogólnokrajowych sondażach mierzących bezpośrednią konkurencję z 81-letnim Bidenem. Oferta prezydenta dotycząca reelekcji została w tym tygodniu przedmiotem raportu specjalnego prokuratora. Robert Hoare opowiada o tym, jak obchodził się z tajnymi dokumentami, gdy był wiceprezydentem za Baracka Obamy.

Hoare nie wysunął żadnych oskarżeń pod adresem Bidena, ale wskazał na „słabą pamięć prezydenta”, budząc nowe obawy co do wieku prezydenta i sprawności psychicznej.

Dodatkowe raporty Amy Kazmin w Rzymie