Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zatwierdzenie pakietu pomocowego dla Ukrainy nabiera tempa po kluczowym głosowaniu w Senacie USA |  Wiadomość o wojnie rosyjsko-ukraińskiej

Zatwierdzenie pakietu pomocowego dla Ukrainy nabiera tempa po kluczowym głosowaniu w Senacie USA | Wiadomość o wojnie rosyjsko-ukraińskiej

Pomimo sprzeciwu byłego prezydenta USA Donalda Trumpa senatorowie byli bliscy zatwierdzenia ustawy o pomocy zagranicznej.

Wąsko podzielony Senat USA zbliżył się do przyjęcia pakietu pomocowego o wartości 95,34 miliardów dolarów dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu, wykazując niesłabnącą współpracę ponadpartyjną pomimo rosnącego sprzeciwu ze strony republikańskich twardogłowych i byłego prezydenta USA Donalda Trumpa.

W niedzielę Senat pod przewodnictwem Demokratów głosował 67 do 27 za usunięciem ostatniej przeszkody proceduralnej i przeniesieniem środka pomocy zagranicznej do ostatecznego głosowania w sprawie jego zatwierdzenia w nadchodzących dniach.

Osiemnastu Republikanów poparło ustawę po tym, jak Trump, dominujący republikański kandydat do Białego Domu, skrytykował ustawę w mediach społecznościowych, stwierdzając, że pomoc zagraniczna powinna przybrać formę pożyczki.

Demokratyczny prezydent Joe Biden, który od miesięcy szuka pomocy, powiedział w piątek, że Kongres będzie winny „zaniedbania”, jeśli nie przyjmie tego środka.

Ustawa obejmuje 61 miliardów dolarów dla Ukrainy, 14 miliardów dolarów dla Izraela w wojnie z Hamasem i 4,83 miliarda dolarów na wsparcie partnerów w regionie Indo-Pacyfiku, w tym Tajwanu, i powstrzymywanie chińskiej agresji. Zapewni także pomoc humanitarną o wartości 9,15 miliarda dolarów ludności cywilnej w Strefie Gazy, na Zachodnim Brzegu, Ukrainie i innych obszarach objętych konfliktem na całym świecie.

Kluczowe dla Ukrainy

Kijów uważa te fundusze za niezwykle ważne w obliczu zbliżającej się drugiej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Przyjęcie ustawy w Senacie USA oznaczałoby wysłanie jej do kontrolowanej przez Republikanów Izby Reprezentantów, gdzie przyszłość stoi przed niepewną przyszłością.

Podczas piątkowej wizyty w Kijowie ponadpartyjna delegacja prawodawców w Izbie Reprezentantów zobowiązała się dołożyć wszelkich starań, aby przyjąć to rozwiązanie.

Republikanie w Senacie uważają, że dwupartyjne przejście pomoże wzbudzić poparcie wśród Republikanów w Izbie Reprezentantów.

„Ukształtuje to środowisko, w którym więcej Republikanów będzie czuło się komfortowo, przedstawiając projekt ustawy” – powiedział reporterom senator Todd Young, republikanin ze stanu Indiana.

READ  Tajlandzcy protestujący ścierają się z policją o zajęcie się Covidem | Tajlandia

Republikanie chcą poprawek, które mogłyby zaradzić wzrostowi migracji transgranicznej między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem i porzucić przepisy dotyczące pomocy humanitarnej, ograniczając pomoc zagraniczną do broni i materiałów.

Jednak niektórzy Republikanie, którzy sprzeciwiają się większej pomocy dla Ukrainy, zapowiedzieli opóźnienie rozpatrywania wniosku, zmuszając Senat do przestrzegania labiryntu czasochłonnych przepisów parlamentarnych.

„Niezbędne jest utrzymanie amerykańskiego wsparcia. Jestem wdzięczny naszym amerykańskim partnerom, którzy to dostrzegają. „Nie możemy pozwolić, aby rosyjska wojna i zło szerzyły się” – powiedział w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w oświadczeniu na swoich platformach społecznościowych.

„[Russian President Vladimir] Putin budzi się dopiero wtedy, gdy widzi stojącą przed nim władzę. Wymagana jest siła. „Jestem wdzięczny wszystkim, którzy pomogli nam go zwiększyć” – powiedział Zełenski.