Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

To był wielki rok dla przemysłu kosmicznego.  Rok 2023 będzie większy • TechCrunch

To był wielki rok dla przemysłu kosmicznego. Rok 2023 będzie większy • TechCrunch

Dobiega końca kolejny rok sukcesów w branży kosmicznej. W rzeczywistości może to być rok 2022 the Najbardziej udany rok w kosmosie od niedawnej pamięci – co najmniej od 1969 roku. Historyczna kadencja SpaceX, start Space Launch System i powrót kapsuły Orion, wielkie dema technologiczne, całkowicie specjalna misja księżycowa z ispace… To był przełomowy rok.

tam Dużo Miejmy nadzieję – dużo, przyszły rok może wyprzedzić ten jako największy jak dotąd przemysł kosmiczny. Pozostaje jednak wiele pytań, w szczególności dotyczących krótkoterminowych perspektyw gospodarczych, trwającej niestabilności geopolitycznej i (hm) niektórych ogłoszonych harmonogramów, które mogą, ale nie muszą, dojść do skutku. Oto nasze prognozy dla przemysłu kosmicznego w 2023 roku.

1. Większa presja

Wydaje się jasne, że w miarę pojawiania się w sieci coraz większej liczby samochodów nowej generacji, presja na rynek premierowy będzie rosnąć. Nie szukamy tylko ciężkich rakiet nośnych – takich jak Starship SpaceX i Vulcan United Launch Alliance – ale szukamy całej gamy małych i średnich pojazdów nośnych, których celem jest niski koszt i wysoka kadencja. Wśród nich są Terran 1 firmy Relativity, rakieta 4 i RS1 firmy Astra firmy ABL Space Systems, wyrzutnia Augsburg firmy Rocket Factory i mikrowyrzutnia Orbex Prime. Jak wspomniano powyżej, harmonogramy przemysłu kosmicznego są bardzo trudne (i to ostrzeżenie dotyczy całego postu), ale jest prawdopodobne, że co najmniej garstka nowych rakiet poleci po raz pierwszy w przyszłym roku.

Udowodnienie nowych pojazdów obniża ceny i zwiększa zapasy, co oznacza, że ​​więcej premier i dat jest dostępnych dla prywatnych i rządowych koncernów – a obecni gracze będą musieli ciężko pracować, aby utrzymać przewagę, którą osiągnęli.

2. Znaczące wydarzenia z Wielkiej Brytanii, Chin i Indii

Międzynarodowy krajobraz kosmiczny będzie się nadal rozwijał. Chociaż w Europie jest wiele do zobaczenia, nasze oczy skierowane są na Wielką Brytanię, Chiny i Indie. Z Wielkiej Brytanii spodziewamy się pierwszego w kraju startu kosmicznego z Virgin Orbit Misja „Rozpocznij mnie”. Z portu kosmicznego w Kornwalii. Sporej aktywności spodziewamy się także ze strony Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych, a także startupu Niebiański korzeń tam. Rok 2022 dla Chin był bardzo udany – w tym ukończenie własnej stacji kosmicznej na orbicie i wysłanie wielu załóg astronautów – i spodziewamy się, że w przyszłym roku nie będzie spowolnienia, ponieważ kraj stara się dotrzymać kroku amerykańskiemu wzrostowi przemysłowemu.

READ  ADS Advance — raport ujawnia, że ​​Wielka Brytania przewodzi Europie w wyścigu o inwestycje w kosmos

Trudno powiedzieć, w jaki sposób decentralizacja w przestrzeni prywatnej poza kilkoma głównymi dostawcami i lokalizacjami wpłynie na branżę, ale z pewnością pomoże zdywersyfikować projekty i interesariuszy, którzy wchodzą na orbitę.

3. Ciągły rozwój łączności satelitarnej i obserwacji Ziemi

Kredyty obrazkowe: piksel

Podobnie jak w przypadku wystrzelenia, w przyszłym roku zobaczymy więcej dużych i małych konstelacji satelitów, które wywrą presję na przemysł satelitarny do obserwacji Ziemi (EO). Tylko dwa przykłady: długo oczekiwany projekt Kuiper firmy Amazon prawdopodobnie zostanie uruchomiony w przyszłym roku, oraz piksel W drugiej połowie roku wyniesie sześć satelitów obrazu hiperspektralnego o wysokiej rozdzielczości.

Większość szacunków zakłada, że ​​zarówno satcom, jak i EO odnotują dalszy wzrost w ciągu dekady, więc nie oczekujemy, że nowi gracze wyprzeją istniejących graczy. Uważamy jednak, że zobaczymy większe poleganie na, powiedzmy, Starlink lub Usługi satelitarne do komórki tutaj na Ziemia także większe znaczenie technologii obserwacji Ziemi w sektorach takich jak rolnictwo i górnictwo oraz zrozumienie zmian klimatycznych.

4. Zarządzanie kapitałem pomoże zidentyfikować zwycięzców i przegranych

Otoczenie makroekonomiczne jest złe. Wysoka inflacja, wysokie stopy procentowe i wysoka awersja do ryzyka oznaczają, że gotówka jest droższa niż kiedykolwiek. Widzimy, że ten trend nieco słabnie, ale nie całkowicie, więc spodziewamy się, że zarządzanie kapitałem będzie kluczowym czynnikiem przetrwania startupu. Inwestorzy będą również szukać bardziej technicznych wyróżników i rzeczywistych możliwości rynkowych niż kiedykolwiek wcześniej.

„Jedną z rzeczy, które dość mocno zmienił rynek, jest to, że kiedy wykonujesz swoje techniczne wysiłki, myślę, że ważniejsze niż kiedykolwiek jest to, że firma, którą wspierasz, ma bardzo wyraźną przewagę techniczną i przewagę”, Emily Henrickson z Root Ventures powiedział na scenie podczas sesji TC:Space na początku tego miesiąca.

Szczególnie w branży kosmicznej w 2022 r. zaobserwowaliśmy prawdziwe spowolnienie inwestycji. Wiele spółek kosmicznych, które weszły na giełdę w wyniku fuzji SPAC, nadal osiąga słabe wyniki. W 2023 r. wszystko będzie dotyczyć zarządzania długiem, inflacji instytucjonalnej (i być może niestety większej liczby zwolnień) i zarządzania kapitałem.

READ  Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ujrzy rozbite światy

5. Prywatni astronauci ustanowią rekordy

Blue Origin uruchamia Shatnera i załogę

Kredyty obrazkowe: Mario Tama/Staff/Getty Images

astronauci…? Dziesięć lat temu to zdanie byłoby nonsensem. Ale już nie: tylko w 2022 roku prawie 20 osób poleciało w przestrzeń suborbitalną na pokładzie rakiety New Shepard’s Blue Origin, a cztery osoby podróżowały na Międzynarodową Stację Kosmiczną z Axiom Space Misja topora 1. W przyszłym roku spodziewamy się, że liczby te będą jeszcze wyższe. Prywatny program lotów kosmicznych miliardera Jareda Isaacsona, Polaris Dawn, nie tylko wykona swoją pierwszą misję; Axiom przeprowadzi swój drugi prywatny start na Międzynarodową Stację Kosmiczną na początku przyszłego roku.

W 2021 ledwo znalazłem bilet w kosmos; W 2022 roku jest to po prostu niezwykłe; W 2023 roku prawdopodobnie znudzi nam się słuchanie tego! Spodziewaj się, że usłyszysz więcej o kolejnym wielkim przełomie w turystyce kosmicznej i prywatnych stacjach kosmicznych również w przyszłym roku, ale nie spodziewaj się tam żadnego poważnego ruchu, dopóki firmy nie wymyślą, jak sprawić, by biznes działał.

6. Większa aktywność na Księżycu iw przestrzeni księżycowej

Ten rok dobiega końca isspace zadanie 1, pierwsza na świecie w pełni finansowana, prywatnie zbudowana misja lądowania na Księżycu. Ale to dopiero początek. W przyszłym roku poszukaj więcej lądowników księżycowych — naszym celem jest lądownik Blue Ghost firmy Firefly Aerospace i Peregrine firmy Astrobotic — a jeszcze więcej infrastruktury przeniesie się w przestrzeń księżycową.

W miarę jak coraz więcej firm zajmujących się technologią księżycową będzie realizować swoje cele, te, które tego nie robią, staną się bardziej widoczne. Fuzje i przejęcia w tym obszarze nie będą zaskoczeniem.

7. Większy nacisk na produkcję w USA w miarę trwania kryzysu łańcucha dostaw

Nasza ostateczna prognoza jest szersza, ale ma poważne implikacje dla przemysłu kosmicznego. Widzimy, że inwestorzy i założyciele w 2023 roku bardziej skupią się na krajowych łańcuchach dostaw i produkcji, a sytuacja ta prawdopodobnie się nasili, jeśli stosunki między rządami Stanów Zjednoczonych i innych państw – w szczególności Chin – staną się bardziej napięte.

READ  Blue Origin nadal prowadzi dochodzenie w sprawie nieudanego Nowego Sheparda 6 miesięcy później