Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA ogłasza śmierć Insight po dwóch nieudanych próbach komunikacji

NASA ogłasza śmierć Insight po dwóch nieudanych próbach komunikacji

NASA pożegnała się z Insight po ponad czterech latach służby.

Kontroler misji ogłosił upadek sondy Mars w środę po dwóch nieudanych próbach skontaktowania się z łazikiem.

Zespół z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA powiedział, że śmierć była spowodowana wyczerpaniem się akumulatorów pojazdu – nazywając go „martwym autobusem” przez inżynierów państwowych.

Ostatni raz lądownik komunikował się z Ziemią 15 grudnia, ale kontrola misji wcześniej zdecydowała o zakończeniu misji, jeśli Insight przegapi dwie próby kontaktu.

We wtorek oficjalne konto Insight na Twitterze opublikowało prawdopodobnie ostatnie zdjęcie zrobione przez marsjański lądownik.

NASA udostępniła zdjęcie z Insight we wtorek (na zdjęciu), mówiąc, że może to być ostatnie zdjęcie z lądownika marsjańskiego, ponieważ jego akumulatory nie ładują się.

Insight wykrył ponad 1300 trzęsień ziemi za pomocą francuskiego sejsmometru, w tym wiele spowodowanych uderzeniami meteorytów, od czasu lądowania na Marsie w 2018 roku.

Thomas Zurbuchen, zastępca administratora Dyrekcji Misji Naukowych NASA w Waszyngtonie, powiedział w oświadczeniu stwierdzenieObserwowałem start i lądowanie tej misji i chociaż pożegnanie ze statkiem kosmicznym jest zawsze smutne, niesamowita nauka wykonana przez InSight jest powodem do świętowania.

„Same dane sejsmiczne z tego dostarczają ogromnego wglądu nie tylko w Marsa, ale także w inne ciała skaliste, w tym Ziemię”.

Końcowy obraz sejsmometru Insight, Seismic Structure Interior Experiment (SEIS), przedstawia okrągły instrument w kształcie kopuły.

SEIS siedział na powierzchni Marsa, rejestrując „impulsy” lub wibracje sejsmiczne i dając wgląd w wewnętrzną aktywność planety.

InSight posiada również dwie kamery inżynieryjne – jedną zamontowaną na ramieniu (znaną jako IDC) i jedną z przodu lądownika (znaną jako ICC), które uchwyciły ten końcowy obraz.

Na początku tego lata sondzie pozostało tak mało mocy, że misja wyłączyła inne instrumenty naukowe Insight, aby utrzymać działanie sejsmometru.

READ  Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wpatrują się w oko huraganu Nigel (zdjęcia)

NASA wyłączyła nawet system awaryjny, który automatycznie wyłączałby sejsmometr, gdyby system wykrył, że generowanie energii podczas opadania było niebezpiecznie niskie.

Insight otrzymał zadanie zbadania głębokiego wnętrza Marsa, aby dowiedzieć się, jak powstają wszystkie ciała niebieskie o skalistej powierzchni, w tym te na Ziemi i Księżycu.

Miała działać tylko przez dwa lata, ale jej okres został przedłużony do czterech lat po tym, jak niezależny panel recenzentów stwierdził, że „wyprodukował wyjątkową naukę”.

Już od samego początku misji dla pracowników NASA było jasne, że nie będzie ona tak długowieczna, jak niektóre inne projekty agencji.

Wiadomo było, że panele słoneczne zostaną ostatecznie pokryte marsjańskim pyłem, co utrudni wytwarzanie energii.

Wyposażenie go w niektóre mechanizmy usuwające kurz „zwiększyłoby koszty, masę i złożoność”, powiedziała NASA, co mogłoby utrudnić jego sukces.

Amerykańska agencja kosmiczna stwierdziła, że ​​odkrycia naukowe i odkrycia uzyskane przez Insight „odpowiedziały na wiele pytań i postawiły nowe pytania dla przyszłych odkrywców”.

NASA udostępniła ostateczny obraz łazika, gdy słońce zachodziło na Marsie

NASA udostępniła ostateczny obraz łazika, gdy słońce zachodziło na Marsie

Niestety, niesiony przez wiatr marsjański pył stopniowo gromadzi się na panelach słonecznych Insight, utrudniając wytwarzanie energii.  Powyższa sonda została sfotografowana w grudniu 2018 roku

Niestety, niesiony przez wiatr marsjański pył stopniowo gromadzi się na panelach słonecznych Insight, utrudniając wytwarzanie energii. Powyższa sonda została sfotografowana w grudniu 2018 roku

Wizjoner wylądował w pobliżu równika Marsa, po zachodniej stronie płaskiej przestrzeni lawy, Elysium Planitia, i wkrótce potem opublikował swoje pierwsze zdjęcie na Twitterze.

Sonda InSight wylądowała w pobliżu marsjańskiego równika po zachodniej stronie płaskiej przestrzeni lawy, Elysium Planitia — i wkrótce potem opublikowała swoje pierwsze zdjęcie na Twitterze.

Należy do nich wykrycie pierwszych trzęsień ziemi na innej planecie, w tym ostatniego z maja tego roku.

Szacuje się, że to trzęsienie ziemi ma siłę 5 stopni, a wibracje rozbrzmiewają na całej planecie przez co najmniej sześć godzin.

InSight pokazał również, że skorupa planety jest cieńsza niż oczekiwano – ma około 15 do 25 mil (25 do 40 kilometrów) grubości i składa się z trzech warstw wewnętrznych.

READ  Fale grawitacyjne rozrywające całe planety?

„InSight zasługuje na swoją nazwę” – powiedziała Lori Lechien, dyrektor Jet Propulsion Laboratory, które zarządza misją.

Jako naukowiec, który spędził swoją karierę badając Marsa, z radością obserwowałem, co osiągnął łazik, dzięki całemu zespołowi ludzi z całego świata, którzy pomogli w powodzeniu tej misji.

„Tak, smutno jest się żegnać, ale dziedzictwo InSight będzie żyło, będzie informować i inspirować”.

Najlepsze odkrycia naukowe Insight

Pierwsze trzęsienie ziemi wykryto na innej planecie

Insight dokonał pierwszego w historii wykrycia trzęsień ziemi na Czerwonej Planecie.

Sejsmometr na pokładzie zmierzył ponad 1300 zdarzeń sejsmicznych.

Oszacowano, że ostatni, w maju 2022 r., miał siłę 5 magnitudo, a wibracje rezonowały na całej planecie przez co najmniej sześć godzin.

Nowe informacje o trzech głównych warstwach Marsa

Insight zebrał nowe informacje o trzech głównych warstwach Marsa – skorupie, płaszczu i jądrze.

Naukowcy odkryli, że skorupa pod InSight jest cieńsza niż oczekiwano – ma około 15 do 25 mil (25 do 40 kilometrów) grubości i składa się z trzech warstw wewnętrznych.

Odkryto magnetyczne „duchy” starożytnego pola elektrycznego

InSight wyniósł na powierzchnię Marsa pierwszy magnetometr, który umożliwił wykrywanie sygnałów magnetycznych.

W swojej wczesnej historii Mars miał prąd elektryczny przepływający przez stopiony metalowy rdzeń, gdy planeta szybko się ochładzała.

To globalne pole magnetyczne zniknęło, ale pozostawiło po sobie duchy: ślady tego starożytnego pola są „zamrożone” w skałach skorupy ziemskiej.

Magnetometr InSight odkrył, że starożytne skały o wysokości 200 stóp (61 metrów) i kilka mil pod ziemią są silnie namagnesowane.

Czytaj więcej tutaj