Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Teoria ewolucji legła w gruzach po zaskakującym badaniu, które wykazało, że ludzkie mózgi nie „skurczyły się” |  nauka |  Aktualności

Teoria ewolucji legła w gruzach po zaskakującym badaniu, które wykazało, że ludzkie mózgi nie „skurczyły się” | nauka | Aktualności

W ubiegłym roku badania wykazały, że około 3000 lat temu objętość ludzkich mózgów zmniejszyła się. Okres ten określany jest jako wczesna środkowa epoka brązu, która charakteryzowała się wczesnymi imperiami starożytnego Bliskiego Wschodu, które obejmowały cywilizacje takie jak Mezopotamia i starożytny Egipt. Naukowcy są przekonani, że kiedy ludzie przenieśli się do nowoczesnych społeczeństw miejskich, zdolność naszych przodków do przechowywania informacji na zewnątrz w grupach społecznych zmniejszyła naszą potrzebę utrzymywania dużych mózgów.

Teraz nowe badanie prowadzone przez naukowców z Uniwersytet Nevada, Las Vegas (UNLv) Odrzucenie tej hipotezy.

W poprzednim badaniu naukowcy zbadali idee sprzed kilkudziesięciu lat dotyczące ewolucyjnego zmniejszenia rozmiaru współczesnego ludzkiego mózgu, oparte na porównaniu wzorców ewolucyjnych obserwowanych w koloniach mrówek.

W nowym artykule badawczym opublikowanym w zeszłym tygodniu w Frontiers in Ecology and Evolution, zespół kierowany przez UNLV zbadał zbiór danych wykorzystany przez grupę badawczą z zeszłorocznych badań i odrzucił ich wyniki.

Antropolog Brian Fillmoire powiedział: „Byliśmy zdumieni konsekwencjami dramatycznego zmniejszenia rozmiaru współczesnego ludzkiego mózgu prawie 3000 lat temu, w epoce wielu ważnych innowacji i wydarzeń historycznych – pojawienia się nowoczesnego państwa egipskiego, rozwój pisma chińskiego, wojna trojańska i pojawienie się cywilizacji Olmeków, między innymi.

„Ponownie przeanalizowaliśmy zestaw danych od DeSilva i wsp. I stwierdzamy, że rozmiar ludzkiego mózgu nie zmienił się od 30 000 lat i prawdopodobnie nie zmienił się od 300 000 lat.

„W rzeczywistości, na podstawie tego zestawu danych, nie możemy określić żadnego zmniejszenia objętości mózgu u współczesnych ludzi w żadnym okresie od powstania naszego gatunku”.

Badacze UNLV zakwestionowali szereg różnych hipotez DeSilva et. al zostały zasugerowane na podstawie zestawu danych prawie 1000 wczesnych okazów skamieniałości ludzkich i muzealnych.

Zauważają, że ponieważ rolnictwo i złożone społeczeństwa pojawiły się w różnym czasie na całym świecie, powinna istnieć różnica w czasie zmian czaszkowych obserwowanych w różnych populacjach.

READ  Śmiertelny 70-letni grzyb kawowy został przywrócony do życia przez naukowców – oto dlaczego

Czytaj więcej: Rzymska droga znaleziona w Walii mogła być używana przez budowniczych Stonehenge

Jednak zestaw danych profesora de Silvy pobrał próbki tylko 23 czaszki z krytycznych ram czasowych hipotezy skurczu mózgu i zebrał razem próbki z takich miejsc, jak Anglia, Chiny, Mali i Algieria.

Naukowcy z UNLV zauważyli, że zestaw danych był znacznie przekrzywiony, ponieważ ponad połowa z 987 zbadanych czaszek pochodziła z ostatnich 100 lat z 9,8 miliona lat, które badali.

Ze względu na niezrównoważony zakres zespół uważa, że ​​poprzednie badania nie dostarczyły jasnego wyobrażenia o tym, jak bardzo rozmiar czaszki zmienił się w czasie.

Wiele hipotez dotyczących przyczyn zmniejszonego rozmiaru współczesnego ludzkiego mózgu wymaga ponownej oceny, jeśli ludzkie mózgi nie zmieniły się już pod względem wielkości od czasu przybycia naszego gatunku.

nie przegap:
Były dowódca armii ostrzega, że ​​wojna z Chinami będzie niespodzianką [REVEAL]
Big Bang hack, podczas którego James Webb z NASA odkrył najbliższe dotychczas galaktyki [REPORT]Sekretarz Generalny NATO ostrzega Putina, że ​​cały sojusz zareaguje [INSIGHT]