Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Telewizja naziemna Standard DVB-T2 / HEVC

Od 27 czerwca 2022 r. ostatnie cztery regiony Polski zostaną objęte nowym standardem naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC. O czym warto pamiętać? Między innymi obecność odpowiedniego telewizora lub dekodera.

30 czerwca 2022 To jedna z najważniejszych dat w historii telewizji w Polsce. Od tego dnia dostępna będzie większość programów naziemnych Tylko w standardzie DVB-T2/HEVC. Zmiany rozpoczną się w marcu przyszłego roku i będą wprowadzane etapami w kolejnych regionach kraju:

  • 28 marca 2022 w województwach lubuskim i dolnośląskim,
  • 25 kwietnia 2022 w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim,
  • 23 maja 2022 w powiatach Lod-Aud, Opolskim, Wu-To-Tokrzyskim, Olinskim, Małopolskim i Podkarpackim,
  • 27 czerwca 2022 w powiatach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubelskim.

Badania: Narodowy Instytut Telekomunikacji rozpoczyna kampanię DVB-T2
Badania: Telewizja DVB-T2 HEVC dostępna do testów na Pomorzu Zachodnim

W całej Unii Europejskiej wprowadzono standard DVB-T2/HEVC. Jest to głównie zmiana techniczna, ale wynika również z konieczności zwolnienia części częstotliwości radiowych dla łączności radiowej, m.in Sieci 5G (pasmo 700MHz).

Jak ona się teraz ma?

Ponad 30 programów (w większości bezpłatnych) dociera do widzów w Polsce za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej. Jest nadawany przez nadawców naziemnych rozsianych po całym kraju. Do odbioru sygnału wystarczy antena i odpowiedni telewizor lub dekoder. Transmisje są podzielone na multipleksy (MUX) i dostępne na różnych kanałach telewizyjnych, w zależności od regionu. Na przykład odbiorcy z Warmińsko Mazurskie Teraz do ich dyspozycji:

  • Multiplekser MUX-1 (kanał TV 27, 28, 38 lub 43): TTV, Polo TV, Eska TV, Antena HD, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV,
  • Multiplekser MUX-2 (kanał 21, 24, 33 lub 48): Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6,
  • Multiplekser MUX-3 (26, 29, 36 lub 50 kanałów): TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP3 (regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD,
  • Multiplekser MUX-4 (kanał 23, 36, 39 lub 46): 24 zdarzenia push i wolne kanały,
  • Multiplekser MUX-8 (kanał 6, 7, 8 lub 9): TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.
READ  Amazon Prime Video poddaje się największemu przeprojektowaniu od lat

Po 27 czerwca 2022 r. Tylko 1, 2, 3 i 4 multipleksowany sygnał będzie nadawany w standardzie DVB-T2/HEVC.

DVB-T2 / HEVC — większy ekran, lepsza jakość

Po premierze DVB-T2/HEVC lista programów przedstawiona powyżej wkrótce stanie się przestarzała. Kryterium to pozwoli na zwiększenie ich liczby w ramach każdego multipleksu i wzbogacenie oferty nadawców. Telewizja naziemna w nowej odsłonie również przyniesie widzom Ogromny skok w jakości obrazu i dźwiękuKto będzie mógł oglądać swoje ulubione programy w jakości HD, a nawet w? Ultra HD (4K), pod warunkiem, że mają odpowiedni odbiornik. Ponadto będzie dźwięk przestrzenny w Dolby AC-4.

To, co stanie się standardem w przyszłym roku, można teraz zobaczyć i przetestować. Wielu nadawców w całej Polsce nadaje wiele programów z Telewizji Polskiej w formacie DVB-T2/HEVC. Jej zasięg można sprawdzić na stronie emimaps.emitel.pl.

Sprawdź, czy masz odpowiedni telewizor

Nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej będzie wymagał od widzów posiadania odpowiedniego sprzętu, bez którego jej odbiór nie byłby możliwy. W ciągu najbliższych kilku miesięcy polscy mieszkańcy powinni sprawdzić, czy ich urządzenia są odpowiednie.

Będziesz go potrzebować przede wszystkim Telewizor obsługuje DVB-T2 / HEVC (lub odpowiedni dekoder). Listę funkcji jakie musi posiadać odbiornik znajduje się w specjalnie przygotowanej instrukcji. Innym sposobem jest samodzielne sprawdzenie, czy na naszych urządzeniach odbieramy programy testowe DVB-T2/HEVC. Instrukcje wykonania takiego testu można znaleźć pod tym adresem.

Jeśli nasz telewizor nie spełnia wymagań, być może będziesz musiał zdecydować się na zakup nowego urządzenia. Innym rozwiązaniem jest zakup dekodera do starszego typu telewizora.

Badania: UKE przypomina: Kupując telewizor sprawdź, czy obsługuje standard DVB-T2/HEVC
Badania: Kompatybilny z telewizorami Samsung DVB-T2 / HEVC od 2018 r.

Źródło obrazu: renateko / Pixabay, Emitel

READ  Cartoon Forum zawiera „Tern”, „Phil & Sophia” i „Zoey Oceans”

Źródło tekstu: gov.pl