Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

tańcząca zorza polarna z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej; Zobacz klip NASA

Zorza polarna to naturalne zjawisko, które zawsze zachwyca. A teraz najnowszy film NASA przeniósł piękno zorzy polarnej na inny poziom! Amerykańska agencja kosmiczna udostępniła oszałamiający klip przedstawiający zorzę polarną widzianą z nieba – Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Agencja kosmiczna podpisała wideo: „Zobacz, jak one dla ciebie świecą”. Instagram. Zorza polarna jest widoczna w zielonych barwach tańczących na północnoamerykańskim niebie.

Film obejmuje krzywiznę Ziemi i porusza się do przodu, ukazując jasne światła miast w środkowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych. Wprawiło to użytkowników w osłupienie, a wideo zgromadziło już ponad 1,2 miliona wyświetleń.

Czym są zorze polarne i jak powstają?

Zorza polarna to naturalne zjawisko jasnego światła spowodowanego burzami magnetycznymi inicjowanymi przez aktywność Słońca, takimi jak rozbłyski słoneczne i wyrzuty pęcherzyków gazu zwane koronalnymi wyrzutami masy. „Kiedy te cząstki przedostają się przez ziemską magnetosferę, która jest częścią naszej atmosfery, która chroni nas przed promieniowaniem słonecznym i kosmicznym, wywołują podburze. Te szybko poruszające się cząstki uderzają w naszą cienką, wysoką atmosferę, zderzając się z cząsteczkami tlenu i azotu na Ziemi. ”- wyjaśniła NASA.

Przeczytaj także: Szukasz smartfona? Aby sprawdzić wyszukiwarkę mobilną

Powoduje to, że te cząstki emitują energię, co skutkuje szeregiem kolorów, które wytwarzają oszałamiające pasma światła widzialnego w północnych i południowych regionach Ziemi.

Zwykle zorza polarna pojawia się w regionach bliżej biegunów Ziemi, ponieważ magnetosfera jest tam stosunkowo słabsza. Jednak w sytuacjach, gdy słońce wyzwala wyjątkowo silne burze słoneczne, zorzę polarną można zobaczyć dalej od biegunów. Agencja kosmiczna dodała, że ​​taka sytuacja miała miejsce niedawno, kiedy potężna burza geomagnetyczna uderzyła w Ziemię i zafundowała miłośnikom nieba niesamowite widoki na zorzę polarną, która była widoczna na południu aż po Wirginię i Arizonę.