Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kosmiczne wydarzenia w kwietniu: astronauci Artemis, wyprawa na Jowisza i nie tylko

Jeśli szukasz wiadomości kosmicznych w kwietniu, nie będziesz musiał długo czekać.

W poniedziałek NASA przedstawi czterech astronautów, którzy wezmą udział w misji Artemis II. Program Artemis – następca misji Apollo z lat 60 1970 – ma na celu powrót Amerykanów na Księżyc w dalszej części dekady. Artemis II wyśle ​​trzech amerykańskich i jednego kanadyjskiego astronautów w 10-dniową podróż wokół Księżyca iz powrotem na Ziemię, z wystrzeleniem już w 2024 roku.

Załoga misji zostanie ogłoszona 3 kwietnia o godzinie 11:00 czasu polskiego. Będą pierwszymi ludźmi, którzy wylecą poza niską orbitę okołoziemską w kierunku Księżyca od czasu zakończenia misji Apollo 17 w 1972 roku.

W połowie miesiąca duża misja ESA wyśle ​​statek kosmiczny w długą podróż w kierunku Jowisza, największej planety w Układzie Słonecznym. Statek kosmiczny, Jupiter Icy Moons Explorer, w skrócie JUICE, skupi się na badaniu kilku księżyców gazowego giganta: oceanicznej Europy, masywnego Ganimedesa i pokręconej Kallisto.

Start misji zaplanowano na 13 kwietnia z Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Dotrze do układu Jowisza w 2031 roku, spędzi cztery lata wykonując różne przeloty i zakończy się orbitą Ganimedesa.

Pod koniec kwietnia może nastąpić lądowanie na Księżycu. Ispace, prywatna japońska firma, wystrzeliła w grudniu zrobotyzowany lądownik M1, przewożąc ładunek zbudowany przez agencje kosmiczne Japonii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Lądowanie na Księżycu jest ryzykowne, a próby Indii i izraelskiej organizacji non-profit zakończyły się w 2019 roku. Jeśli Ispace uda się wylądować na powierzchni Księżyca w jednym kawałku, będzie to pierwsza prywatna misja księżycowa, która tego dokona.

Statek kosmiczny osiągnął orbitę księżycową 21 marca, a firma nie ogłosiła jeszcze, kiedy podejmie próbę lądowania.

Obserwatorzy nieba na Ziemi będą mieli okazję zobaczyć jeden z pierwszych dużych rojów meteorów w 2023 roku w kwietniu. Deszcz meteorytów Lyrids staje się aktywny 15 kwietnia i osiąga szczytową aktywność w nocy z 22 kwietnia na poranek 23 kwietnia. Ponieważ tej nocy księżyc wciąż jest daleki od pełni, osoby z czystym, ciemnym niebem mają szansę zobaczyć kule ognia przesiąkające przez niebo.

READ  W kosmosie znajduje się asteroida, która może pomóc nam odkryć, jak powstało życie na Ziemi

20 kwietnia nastąpi również całkowite zaćmienie Słońca. Ale jego ścieżka zaczyna się na Oceanie Indyjskim, przez odległe części Australii i Indonezji, a kończy w innych częściach Azji i Pacyfiku, więc nie będzie widoczna na półkuli zachodniej. Będziesz musiał poczekać do października, kiedy obrączkowe zaćmienie przejdzie z zachodniej części Ameryki do Ameryki Południowej.

Niektóre ważne wydarzenia kosmiczne, które pierwotnie miały się odbyć w kwietniu, zostały niedawno przełożone. Długo opóźniony pierwszy lot kapsuły Starliner Boeinga przewożącej astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną został przeniesiony na lipiec. Boeing musi ukończyć certyfikacje Statek kosmiczny był gotowy do lotu, a ruch na stacji kosmicznej zwiększył opóźnienia.

Misja startowa japońskiego teleskopu kosmicznego XRISM również napotyka opóźnienia związane z niepowodzeniem wystrzelenia nowej japońskiej rakiety H3 w marcu, zgodnie z Wiadomości kosmiczne.

Kolejnym opóźnionym startem jest pierwszy orbitalny lot Starship, ogromnej rakiety wielokrotnego użytku firmy SpaceX. Urzędnicy SpaceX zaproponowali start w marcu, zanim w lutym przeprowadzili częściowo udany test naziemny silników rakiety. założyciela firmy Elona Muska Sugerowane na Twitterze Ten kwietniowy wyjazd był możliwy.