Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kosmiczne wydarzenia w kwietniu: astronauci Artemis, wyprawa na Jowisza i nie tylko

Kosmiczne wydarzenia w kwietniu: astronauci Artemis, wyprawa na Jowisza i nie tylko

Jeśli szukasz wiadomości kosmicznych w kwietniu, nie będziesz musiał długo czekać.

W poniedziałek NASA przedstawi czterech astronautów, którzy wezmą udział w misji Artemis II. Program Artemis – następca misji Apollo z lat 60 1970 – ma na celu powrót Amerykanów na Księżyc w dalszej części dekady. Artemis II wyśle ​​trzech amerykańskich i jednego kanadyjskiego astronautów w 10-dniową podróż wokół Księżyca iz powrotem na Ziemię, z wystrzeleniem już w 2024 roku.

Załoga misji zostanie ogłoszona 3 kwietnia o godzinie 11:00 czasu polskiego. Będą pierwszymi ludźmi, którzy wylecą poza niską orbitę okołoziemską w kierunku Księżyca od czasu zakończenia misji Apollo 17 w 1972 roku.

W połowie miesiąca duża misja ESA wyśle ​​statek kosmiczny w długą podróż w kierunku Jowisza, największej planety w Układzie Słonecznym. Statek kosmiczny, Jupiter Icy Moons Explorer, w skrócie JUICE, skupi się na badaniu kilku księżyców gazowego giganta: oceanicznej Europy, masywnego Ganimedesa i pokręconej Kallisto.

Start misji zaplanowano na 13 kwietnia z Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Dotrze do układu Jowisza w 2031 roku, spędzi cztery lata wykonując różne przeloty i zakończy się orbitą Ganimedesa.

Pod koniec kwietnia może nastąpić lądowanie na Księżycu. Ispace, prywatna japońska firma, wystrzeliła w grudniu zrobotyzowany lądownik M1, przewożąc ładunek zbudowany przez agencje kosmiczne Japonii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Lądowanie na Księżycu jest ryzykowne, a próby Indii i izraelskiej organizacji non-profit zakończyły się w 2019 roku. Jeśli Ispace uda się wylądować na powierzchni Księżyca w jednym kawałku, będzie to pierwsza prywatna misja księżycowa, która tego dokona.

Statek kosmiczny osiągnął orbitę księżycową 21 marca, a firma nie ogłosiła jeszcze, kiedy podejmie próbę lądowania.

Obserwatorzy nieba na Ziemi będą mieli okazję zobaczyć jeden z pierwszych dużych rojów meteorów w 2023 roku w kwietniu. Deszcz meteorytów Lyrids staje się aktywny 15 kwietnia i osiąga szczytową aktywność w nocy z 22 kwietnia na poranek 23 kwietnia. Ponieważ tej nocy księżyc wciąż jest daleki od pełni, osoby z czystym, ciemnym niebem mają szansę zobaczyć kule ognia przesiąkające przez niebo.

READ  Musk staje w obliczu koszmaru, gdy turyści kosmiczni zostają uwięzieni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po tym, jak zła pogoda budzi obawy NASA | nauka | Aktualności

20 kwietnia nastąpi również całkowite zaćmienie Słońca. Ale jego ścieżka zaczyna się na Oceanie Indyjskim, przez odległe części Australii i Indonezji, a kończy w innych częściach Azji i Pacyfiku, więc nie będzie widoczna na półkuli zachodniej. Będziesz musiał poczekać do października, kiedy obrączkowe zaćmienie przejdzie z zachodniej części Ameryki do Ameryki Południowej.

Niektóre ważne wydarzenia kosmiczne, które pierwotnie miały się odbyć w kwietniu, zostały niedawno przełożone. Długo opóźniony pierwszy lot kapsuły Starliner Boeinga przewożącej astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną został przeniesiony na lipiec. Boeing musi ukończyć certyfikacje Statek kosmiczny był gotowy do lotu, a ruch na stacji kosmicznej zwiększył opóźnienia.

Misja startowa japońskiego teleskopu kosmicznego XRISM również napotyka opóźnienia związane z niepowodzeniem wystrzelenia nowej japońskiej rakiety H3 w marcu, zgodnie z Wiadomości kosmiczne.

Kolejnym opóźnionym startem jest pierwszy orbitalny lot Starship, ogromnej rakiety wielokrotnego użytku firmy SpaceX. Urzędnicy SpaceX zaproponowali start w marcu, zanim w lutym przeprowadzili częściowo udany test naziemny silników rakiety. założyciela firmy Elona Muska Sugerowane na Twitterze Ten kwietniowy wyjazd był możliwy.