Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

T.Rex może być w stanie rozwiązać problemy, a nawet roszczenia kulturoznawcze

T.Rex może być w stanie rozwiązać problemy, a nawet roszczenia kulturoznawcze

Kiedy myślisz o Tyrannosaurus Rex, możesz wyobrazić sobie ryczącą bestię uderzającą w drzewa lub rozdzierającą zdobycz.

Jednak bardziej realistyczny obraz może przedstawiać dinozaura teropoda, który ostrożnie robi widelec, aby podnieść zwłoki lub pokojowo wchodzi w interakcje z przyjaciółmi.

Dzieje się tak, ponieważ nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie Vanderbilt w USA ujawniły, że T. Rex mógł mieć taką samą liczbę neuronów w mózgu jak współczesne naczelne.

Gdyby tak było, byliby w stanie rozwiązywać problemy, tworzyć narzędzia do wykorzystania, a nawet angażować się w zachowania kulturowe.

Nowe badania z Vanderbilt University w USA pokazują, że tyranozaur rex (na zdjęciu) mógł mieć taką samą liczbę neuronów w mózgu jak współczesne naczelne.

Związek między mózgiem a masą ciała dinozaurów i współczesnych zwierząt.  Gwiazda = dinozaury, czerwone wielokąty = współczesne ptaki, zielone szwy = współczesne nieptasie zauropody, czerwone kółka = naczelne

Związek między mózgiem a masą ciała dinozaurów i współczesnych zwierząt. Gwiazda = dinozaury, czerwone wielokąty = współczesne ptaki, zielone szwy = współczesne nieptasie zauropody, czerwone kółka = naczelne

Czym był T-Rex?

Tyrannosaurus rex był typem ptasiego, mięsożernego dinozaura.

Żył między 68 a 66 milionami lat temu na terenie dzisiejszej zachodniej części Ameryki Północnej.

Mogą dorastać do 40 stóp (12 m) wysokości i 12 stóp (4 m) szerokości.

Do tej pory zebrano ponad 50 skamieniałych okazów tyranozaura.

Dzikie zwierzę miało jedno z najsilniejszych ugryzień w królestwie zwierząt.

Artystyczna wizja T.Rexa

Artystyczna wizja T. Rexa

Dinozaury rządziły ziemią około 179 milionów lat temu, zanim zostały nagle zniszczone podczas wymierania w okresie kredy i paleogenu około 66 milionów lat temu.

Wcześniej niektóre gatunki wyewoluowały cechy podobne do ptaków, takie jak powiększone pióra, skrzydła, pazury i czaszki.

Był to stopniowy proces, który rozpoczął się 100 milionów lat temu i rozszerzył się na dziesiątki milionów innych.

Uważa się, że mały rozmiar ciała niektórych z tych ptasich gatunków pomógł im uniknąć wyginięcia i pozwolił im ewoluować we współczesne ptaki.

READ  Dotykowe przestrzenie, mieszane spotkania i przybliżone nastawienie: firmy zajmują się praktycznymi realiami modeli hybrydowych

Ponieważ tkanki miękkie dinozaurów rzadko są zachowane w skamieniałościach, niewiele wiadomo ostatecznie o ich mózgach.

Wiadomo jednak, że jest kojarzony z ptakami, o których informacje można uzyskać z mózgów dzisiejszych strusi i strusi.

Do badania opublikowanego w Journal of Neuroscience porównawczejDr Susana Herculano-Hozel ma na celu odkrycie zdolności poznawczych dinozaurów, takich jak T.

Ostatnie badania wykazały, że ptaki pomimo małych głów są inteligentne.

Na przykład sójki euroazjatyckie mogą oprzeć się pokusie lepszej nagrody, podczas gdy wrony zostały opisane jako inteligentne jak siedmiolatki.

Stwierdzono, że ptaki mają więcej neuronów na uncję mózgu niż ssaki i naczelne, co daje im zdolność rozwiązywania problemów.

Dinozaury zaczęły ewoluować w ptaki w późnej kredzie, około 130 milionów lat temu. Na zdjęciu drzewo genealogiczne przedstawiające tę ewolucję

Dr Herculano Hozel badał skamieniałe czaszki teropodów – grupy dwunożnych dinozaurów, do której należy tyranozaur – oraz istniejących zauropodów za pomocą tomografii komputerowej.

Doszedłem do wniosku, że dinozaury miałyby masę mózgu porównywalną do ptaków o podobnej wielkości, co można prześledzić wstecz do czasów przed asteroidą.

Dlatego neuronaukowiec może przyjąć założenia dotyczące mózgu T.

Następnie obliczyła liczbę neuronów dwunożnych, które miałby, używając liczby i masy mózgu, które mają drzewa iglaste.

Szacunki liczby neuronów u gatunków dinozaurów i pterozaurów w porównaniu ze współczesnymi naczelnymi.  Wartości pod każdym obrazem to liczba neuronów mózgowych (w milionach, M) i masa mózgu (w gramach)

Szacunki liczby neuronów u gatunków dinozaurów i pterozaurów w porównaniu ze współczesnymi naczelnymi. Wartości pod każdym obrazem to liczba neuronów mózgowych (w milionach, M) i masa mózgu (w gramach)

Nasze odkrycia wskazują, że T. Rex miał masę mózgu 343 gramów i 3 289 000 000 neuronów mózgowych, niewiele od 2 875 000 000 znalezionych u pawianów.

a Oddzielne badanie Dr Herculano Hozel odkrył, że liczba neuronów u zwierząt stałocieplnych jest powiązana z oczekiwaną długością życia za pomocą równania matematycznego.

Korzystając z tego równania, zasugerowałem, że T. Rex żyłby od 42 do 49 lat, mimo że najstarszy znany okaz mógł dożyć nawet 28 lat.

W swoim opracowaniu napisała: „Mięsożerca wielkości słonia, ale zwinny dwunożny, o percepcji zbliżonej do makaków lub pawianów, musiał być rzeczywiście bardzo kompetentnym drapieżnikiem.

Obecne odkrycia uzasadniają spekulacje, że dinozaury teropody, takie jak tyranozaur rex, które mają większą liczbę dystalnych neuronów niż współcześnie używający i wytwarzający narzędzia, miały biologiczną zdolność do używania i wytwarzania narzędzi oraz do rozwijania kultury, takiej jak współczesna ptaki. i małpy.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, być może spodoba ci się…

Najstarszy znany stegozaur w Azji jest jednym z 351 nowych gatunków zwierząt i roślin odkrytych przez naukowców z Muzeum Historii Naturalnej w 2022 roku.

Kijankę, która żyła na Ziemi od 550 milionów lat, widzieli turyści w Arizonie.

Mecoraptor zmarł 120 milionów lat temu, a stopa małego zwierzęcia utkwiła mu w klatce piersiowej.

Badanie mówi, że T. Rex był o 70% większy niż wcześniej sądzono i mógł ważyć do 33 000 funtów

Niesławny Tyrannosaurus rex – lub T. rex – mógł ważyć do 33 000 funtów (15 000 kg), kiedy wędrował po Ziemi.

To nieco więcej niż waga dwóch słoni, czyli ok Londyński piętrowy autobusczyli o 70 procent więcej niż wcześniej sądzono.

READ  Aplikacja do treningu mózgu może pomóc astronautom w zarządzaniu podróżami kosmicznymi

Naukowcy z Kanadyjskiego Muzeum Przyrody w Ottawie zbudowali model, który przewidywał maksymalny rozmiar prehistorycznej bestii.

Do tej pory odkryto 32 dorosłe okazy Tyrannosaurus rex z populacji szacowanej na 2,5 miliarda.

Największym z nich jest „Scotty”, który ważył ponad 19 400 funtów (8800 kg) i miał ponad 42 stopy (13 metrów) długości, kiedy wędrował po zachodniej stronie Ameryki Północnej między 68 a 66 milionami lat temu.

Jednak naukowcy twierdzą, że odkryte okazy mogą nie być dokładnym odzwierciedleniem gatunku, a nieodkryte osobniki mogły być znacznie większe.

Przeczytaj więcej tutaj