Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Szwedzki FMV otrzymuje SIGINT HMS Artemis od Saaba

Szwedzki FMV otrzymuje SIGINT HMS Artemis od Saaba

w Saabie Kockumsie Dostarczono nowy statek Navy Signals Intelligence (SIGINT).nazwany HMS Artemis, do Szwedzkiej Administracji ds. Materiałów Obronnych (Försvarets materielverk – FMV).

Po dostarczeniu nowy statek zostanie wyposażony w systemy SIGINT i czujniki wywiadu morskiego, pod nadzorem Szwedzkiej Korporacji Radiowej Obrony Narodowej (Försvarets radioanstalt – FRA).

Po zainstalowaniu nowych systemów HMS Artemis zastąpi do 2024 roku liczący trzy i pół dekady szwedzki okręt HMS Orion.

Patrick Hayworth, szef FMV Naval Materiel, powiedział: „Dzięki Artemis Szwecja będzie miała zmodernizowany statek z lepszą ergonomią personelu i lepszymi możliwościami rozpoznania sygnałów. FMV koncentruje się teraz na ukończeniu i jak najszybszym dostarczeniu okrętu szwedzkim siłom zbrojnym”.

74,6-metrowy statek zapewni szwedzkim siłom lepszą kompatybilność elektromagnetyczną (EMC). Poprawa kompatybilności elektromagnetycznej wskazuje, że poziom sygnałów zakłócających emitowanych przez statek został teraz zredukowany do minimum.

Poza tym statek zapewni lepszą manewrowość lub lepsze warunki życia na pokładzie szwedzkiej marynarki wojennej i personelu FRA.

HMS Artemis został zamówiony przez FMV w 2017 roku.

Następnie SAAB wybrał polskiego podwykonawcę, w tym polską firmę Nauta Shiprepair Yard, do opracowania nowego statku, który został zwodowany w 2019 roku.

Pierwotnie statek miał zostać dostarczony w 2020 roku, jednak budowa została opóźniona z powodu pandemii i problemów finansowych po stronie polskiego podwykonawcy.

Następnie Saab zmodyfikował biznesplan i przeprowadził ostateczną budowę statku w zakładzie w Karlskronie, we współpracy z polskimi podwykonawcami.

„To ważny dzień w historii Saaba, kiedy stocznia w Karlskronie dostarcza pierwszy nowy statek po przejęciu Kockums przez Saaba dziesięć lat temu” — powiedział Mats Wicksell, szef obszaru biznesowego w Saab Kockums.