Szwajcaria i Islandia należą do najlepiej opłacanych krajów w UE i EOG, natomiast Republika Czeska i Portugalia mają najniższe płace.
Unijne przepisy dotyczące pracy są ogólnie rygorystyczne i kładą nacisk na indywidualne warunki pracy i prawa pracownicze, prawo do informacji, przepisy antydyskryminacyjne i bezpieczeństwo pracy.
Jeśli jednak chodzi o wynagrodzenia w państwach członkowskich UE, nadal istnieją znaczne różnice, zależne od wielu czynników, takich jak prawo pracy, popyt, inflacja i inne. Według Eurostatu w 2022 r. średnie roczne wynagrodzenie wahało się od 106 839,33 euro w Szwajcarii do 12 923,66 euro w Bułgarii.
Krajami płacącymi najlepiej w 2022 r. były Szwajcaria (106 839 euro), Islandia (81 942 euro), Luksemburg (79 903 euro), Norwegia (74 506 euro) i Belgia (70 297 euro), natomiast najniżej płacącymi krajami była Bułgaria (12 923 euro). i Rumunia. 14 500 euro), Chorwację (17 842 euro), Węgry (18 274 euro) i Polskę (18 114 euro).
Eurostat podkreśla w tym raporcie, że średni godzinowy koszt pracy w UE wyniósł 30,5 euro. Średnie roczne wynagrodzenie samotnego pracownika bez dzieci wyniosło 26 136 euro. Pracujące pary z dwójką dzieci zarabiają średnio 55 573 euro rocznie.
W 2021 r. nieskorygowana różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn wyniosła 12,7%, przy czym największą różnicę odnotowano w Estonii na poziomie 20,5%, a najmniejszą w Luksemburgu na poziomie -0,2%. Jednak według Komisji Europejskiej różnica w wynagrodzeniach wzrośnie do 13% w 2023 r.
W 2020 r. Komisja Europejska ogłosiła strategię mającą na celu wyeliminowanie tej luki do 2025 r. Następnie w czerwcu 2023 r. Komisja uruchomiła dyrektywę w sprawie przejrzystości wynagrodzeń, przekazując 6,1 mln euro na pomoc w jej wdrożeniu. Ułatwiło to pracownikom rozpoznawanie dyskryminacji płacowej, a także posłużyło jako wytyczna dla pracodawców.
Średnie roczne wynagrodzenia netto nieznacznie wzrosły na przestrzeni lat zarówno w UE, jak i w strefie euro, ale nie w takim stopniu, jak oczekiwano. Wynika to głównie z niskiej produktywności, zwłaszcza w następstwie światowego kryzysu finansowego, mimo że wzrost gospodarczy zaczął się ożywiać. Niska inflacja na początku XXI wieku również przyczyniła się do pewnej stagnacji wynagrodzeń, a także wysokiego poziomu bezrobocia.
Najwyżej płacące sektory w Europie to zazwyczaj finanse, ubezpieczenia, energia elektryczna, górnictwo, IT, handel detaliczny i edukacja. Na drugim końcu spektrum najniżej płacące sektory to zazwyczaj wsparcie administracyjne, hotelarstwo i budownictwo.
Jednak głównym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy ocenie siły nabywczej w różnych krajach, jest inflacja. W ciągu ostatnich dwóch lat większość krajów UE i EOG odnotowała znaczny wzrost inflacji. Dzieje się tak głównie na skutek epidemii i wynikających z niej szoków cenowych, spowodowanych zaległościami w łańcuchach dostaw.
Do opóźnień w dostawach i pogłębienia kryzysu energetycznego przyczyniły się także inne wstrząsy geopolityczne, takie jak wojna rosyjsko-ukraińska. Teraz, w świetle konfliktu między Izraelem a Hamasem, sytuacja prawdopodobnie się pogorszy.
W takim przypadku wyższa inflacja prawdopodobnie obniży płace i zwiększy koszty życia. Często wzrost płac nie nadąża za tempem wzrostu cen. Wiele firm nie oferuje także podwyżek inflacji, co nieco osłabia efekt wyższej pensji.
Dlaczego wynagrodzenia w Szwajcarii i Islandii są tak wysokie?
Wysokie wynagrodzenia w Szwajcarii wynikają głównie z sektora bankowości i usług finansowych. Ma również znacznie niższe podatki w porównaniu z resztą UE i EOG, średnio od 20% do 35% w przypadku kategorii od 150 000 do 250 000 franków szwajcarskich.
Wynagrodzenia w Islandii rosną dzięki uzależnieniu dużej części krajowego sektora prywatnego od układów zbiorowych. Część podwyżek wynika także z dodania świadczeń z tytułu Covid-19, a także z odbicia wynagrodzeń godzinowych po osłabieniu podczas pandemii.
Islandia to także jeden z najdroższych krajów na świecie, borykający się z utrzymującą się wysoką inflacją, co również sprawia, że pracownicy domagają się wyższych wynagrodzeń. Od marca 2019 r. podpisano 326 islandzkich porozumień pracowniczych, a ponad 90% siły roboczej należy do związków zawodowych.
Prawie jak Szwajcaria. Sektory finansowy i bankowy mają największy wpływ na atrakcyjne wynagrodzenia w Luksemburgu, a większość banków zatrudnia wysoko wykształconych, doświadczonych i poszukiwanych pracowników. Wielu z nich to także emigranci.
Luksemburg dokonuje także przeglądu minimalnej płacy socjalnej w porównaniu ze średnimi płacami i zmianami cen co dwa lata, w ten sposób znacząco aktualizując standardy płac. Jednak zarobki w dużej mierze zależą od branż, działów bankowych, stażu pracy, wieku, a także wykształcenia i doświadczenia.
Może to powodować znaczne różnice, nawet w obrębie tego samego sektora, w zależności od konkretnej roli i stanowiska pracownika. W związku z tym od 2015 r. średnie wynagrodzenia w Luksemburgu utrzymują się na dość stałym poziomie, a wydajność spada.
Pracownicy w Norwegii są zazwyczaj dobrze wykształceni i dlatego otrzymują wyższe wynagrodzenia. Nierówności płacowe są również bardzo niskie, a bardzo przemyślany progresywny system podatkowy utrzymuje nierówności dochodów na minimalnym poziomie. Bardziej egalitarna kultura pracy w Norwegii ułatwia także pracownikom negocjowanie wynagrodzeń i świadczeń.
Banki belgijskie w dużym stopniu polegają na indeksacji wynagrodzeń zarówno pracowników umysłowych, jak i fizycznych pracowników sektora prywatnego. W 2022 r. kraj odnotował najwyższy wskaźnik od 50 lat, ponieważ rosnąca inflacja i wymykające się spod kontroli ceny energii wpłynęły na siłę nabywczą pracowników.
Jednakże stawki podatkowe mogą odgrywać dużą rolę w płacach realnych, określając siłę nabywczą pracowników. Większość krajów o wysokich płacach należy do UE i EOG, zwłaszcza te należące do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), jak pokazano poniżej.
Kraje o najniższych zarobkach
Bułgaria odnotowuje obecnie spadek wynagrodzeń, ponieważ coraz więcej pracowników opuszcza kraj, aby pracować w zamożniejszych częściach Europy, takich jak kraje Europy Zachodniej. Niski poziom edukacji, chroniczne ubóstwo i ograniczony dostęp do szkoleń sponsorowanych przez pracodawców, a także doradztwa zawodowego, przyczyniły się do niskich wynagrodzeń.
Bułgaria pozostaje jednak odporna i złożyła niedawno petycję w sprawie podniesienia płacy minimalnej z 933 lewów (477 euro) od przyszłego roku z 780 lewów (398 euro) obecnie. Jest także mniej narażona na działanie niebezpiecznych substancji chemicznych w pracy i prowadzi mniej stresujące życie zawodowe niż niektórzy jej rówieśnicy.
Słabe lub niewystarczająco wspierane związki zawodowe odgrywają dużą rolę w utrzymaniu niskich wynagrodzeń w Rumunii. Firmy zagraniczne nie cieszą się dużym uznaniem, co powoduje pewną niechęć do dołączenia do nich. Ponadto rumuńska gospodarka wciąż próbuje stanąć na nogi, co prowadzi do zmniejszenia możliwości.
Chorwacka wojna o niepodległość, która toczyła się na początku lat 90., odcisnęła piętno na ówczesnej gospodarce, ponieważ Chorwacji nie udało się zbudować swojego sektora gospodarczego i finansowego, podczas gdy reszta Unii Europejskiej również to zrobiła. W następstwie wojny rząd poniósł także ogromne wydatki w zakresie odszkodowań i odbudowy.
Doprowadziło to do tego, że dzisiejsza gospodarka Chorwacji nadal nie jest tak rozwinięta, jak można by się spodziewać. Kraj jest w dużym stopniu uzależniony od pracowników tymczasowych i sezonowych, którzy wspierają krajowy sektor hotelarsko-turystyczny. Utrzymuje to płace na chronicznie niskim poziomie, przy niewielkiej presji na wzrost w zakresie stażu pracy, związków zawodowych czy negocjacji.
Jednak od czasu przystąpienia do UE sytuacja zaczęła się poprawiać, a Chorwacja czerpie obecnie między innymi korzyści z większego rynku pracy. Kraj ten charakteryzuje się również bardzo niskimi kosztami życia, co również wpływa na siłę nabywczą.
Do niedawnego spadku płac mogła przyczynić się stagnacja techniczna na Węgrzech, ponieważ mniej firm było stać na pokrycie kosztów pracy. Jednak historycznie rzecz biorąc, niskie koszty życia na Węgrzech mogły być głównym czynnikiem słabych ruchów w górę wynagrodzeń, chociaż teraz może się to powoli zmienić, gdy kraj stoi w obliczu rosnącej inflacji.
W Polsce rząd może odegrać dużą rolę w utrzymaniu niskich płac, celowo robiąc to przez kilka lat, aby Polska mogła zachować etykietę „taniej siły roboczej”. Choć przyciąga to zagraniczne firmy, nie poprawia to życia przeciętnego polskiego pracownika, który zarabia znacznie mniej niż jego koledzy z Europy Zachodniej. Jednak niższy standard życia w pewnym stopniu może złagodzić tę presję.
Jednak średni dochód pokazuje tylko część obrazu, zwłaszcza jeśli chodzi o cały kraj lub region. W idealnym przypadku statystyki ilościowe należy zawsze rozpatrywać obok statystyk jakościowych, aby uzyskać bardziej spójne zrozumienie.
W tym przypadku statystyki takie jak ogólna satysfakcja z życia mogą rzucić więcej światła na rzeczywistą jakość życia i warunki życia. W niektórych przypadkach, pomimo niskiego średniego dochodu, np. w Polsce, uczestnicy pokazali, że są dość zadowoleni ze swojego życia, co pokazano poniżej.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex