Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Premier Polski zwalnia swojego zastępcę w związku z rozpadem koalicji rządzącej | Wiadomości medialne

Wydaje się, że krytyka reform podatkowych ze strony młodszego partnera, Accord, doprowadziła do wysunięcia sprawy na łeb w koalicji Zjednoczonej Prawicy.

Polski premier zdymisjonował szefa młodszego koalicjanta z rządu, tworząc niepewność co do przyszłości administracji, która postawiła Warszawę na kursie kolizyjnym z Unią Europejską.

Koalicja Zjednoczonej Prawicy była pod napięciem w ciągu ostatniego roku, ale krytyka niższego partnera Accord dotycząca reform podatkowych we flagowym programie gospodarczym rządu dla polskiej umowy wydaje się popchnąć sprawę do góry.

„Premier Mateusz Morawiecki poprosił dziś prezydenta Andrzeja Dudę o odwołanie Jarosława Goyena ze stanowisk wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii” – powiedział na wtorkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Peter Mueller.

Rzecznik Dudy powiedział oficjalnej Palestyńskiej Agencji Prasowej, że życzenia premiera zostaną spełnione i w odpowiednim czasie zostanie ogłoszone oświadczenie.

Mueller powiedział, że Morawiecki podjął decyzję przede wszystkim z powodu „niedostatecznego postępu” w polskiej umowie przez departament kierowany przez Gwen.

W zeszłym tygodniu Morawiecki zwolnił wiceminister rozwoju, pracy i technologii Annę Kournicę po tym, jak skrytykowała rządową reformę podatkową.

Prawo i Sprawiedliwość Morawieckiego powiedziało, że jego reformy poprawią sytuację większości podatników, ale Accord powiedział, że ukarają klasę średnią i podsycą inflację.

Accord powiedział również, że sprzeciwia się ustawie o zmianie ustawy o nadawania, która zdaniem krytyków była próbą uciszenia niezależnej amerykańskiej stacji telewizyjnej krytycznej wobec rządu. We wtorek tysiące Polaków protestowało przeciwko ustawie.

Z technicznego punktu widzenia ustawa uniemożliwiłaby właścicielom spoza Europy kontrolowanie udziałów w polskich spółkach medialnych.

W praktyce amerykańska firma Discovery Inc zapłaciłaby za sprzedaż swojego pakietu kontrolnego w TVN, wielokanałowej sieci, która prowadzi całą stację informacyjną TVN24 i ma wiodący wieczorny program informacyjny oglądany codziennie przez miliony.

Stawką w uchwaleniu ustawy jest reputacja Polski w zakresie wolności mediów i miejsca prowadzenia interesów przez zagraniczne firmy. Propozycja już nadweręża stosunki ze Stanami Zjednoczonymi, głównym sojusznikiem.

READ  Polska jest drugą najpopularniejszą lokalizacją centrów usług na świecie wśród międzynarodowych firm

Premier Mateusz Morawiecki powiedział we wtorek, że ustawa nie jest wymierzona przeciwko nikomu, ale ma na celu ochronę polskiego społeczeństwa, twierdząc, że zagraniczne podmioty próbują wpłynąć na polską debatę na temat szczepień przeciwko koronawirusowi.

„Poprzez media inne kraje wpływają na nasze życie społeczne” – powiedział na konferencji prasowej.

We wtorek tłumy skandowały „Wolne media!” W kilkudziesięciu miastach i miasteczkach na rzecz TVN.

Innym znakiem swoich rozbieżności z PiS, Gwin powiedział, że „nie ma sensu” wchodzić w konflikt z Unią Europejską w sprawie reformy sądownictwa w rządzie.

„Ten rozdział jest faktycznym podziałem koalicji rządzącej i faktycznym końcem Zjednoczonej Prawicy” – powiedział dziennikarzom we wtorek. W środę kierownictwo porozumienia podejmie formalną decyzję o jego przyszłości.

Mueller powiedział, że Zjednoczona Prawica może nadal być w stanie uzyskać większość w parlamencie nawet po dymisji Gowena, ponieważ niektórzy z prawodawców umowy poprą rządowe reformy.

„Jestem przekonany, że w zjednoczonej prawicy iw reszcie polskiego parlamentu znajdą się ludzie, którzy poprą korzystne reformy, które proponujemy” – powiedział.