Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Szef polskiego wojska mówi, że Rosja eskaluje na granicach NATO

Halifax, Kanada – Po wojnie rosyjskiej z Ukrainą granica Ukrainy stawała się coraz bardziej niebezpieczna dla Polski i innych sojuszników z NATO – powiedział dowódca Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak. uderzenie gruzu W jego kraju, który zabił obywateli w tym tygodniu.

wniosek [is] „Rosja eskaluje” – powiedział Andrzyak. „… coraz bardziej zbliża się do granicy NATO. Powiedziałbym, że nadchodzi zima, niekoniecznie tylko sezonowo, ale w znacznie szerszym znaczeniu: zima zbliża się do granicy.”

Rosja wystrzeliła w środę prawie 100 pocisków na Ukrainę, niszcząc kluczowe części sieci energetycznej. Prezydent Joe Biden, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i polscy urzędnicy powiedzieli, że szczątki spadłego pocisku były prawdopodobnie wynikiem ukraińskiej obrony powietrznej próbującej przechwycić rosyjskie pociski.

Ukraińscy przywódcy jeszcze nie zaakceptowali tej konkluzji, ale wykorzystują incydent, by opowiadać się za bardziej zaawansowanym systemem obrony powietrznej zintegrowanym z innymi europejskimi sojusznikami. Andrij Jermak, szef sztabu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, powiedział w sobotę, że Ukraina konsultuje się teraz z sojusznikami w sprawie umowy dotyczącej tarczy powietrznej, ale nie podał żadnych innych szczegółów.

„Ukraina wraz ze swoimi najbliższymi sojusznikami zaczęła opracowywać wspólną deklarację w sprawie ukraińskiej tarczy powietrznej” – powiedział Yermak w przemówieniu wygłoszonym praktycznie na Międzynarodowym Forum Bezpieczeństwa w Halifax w Kanadzie.

„W związku z ciągłymi rosyjskimi atakami na ukraińskie miasta i infrastrukturę krytyczną, Ukraina rozpaczliwie potrzebuje skutecznego systemu obrony przeciwrakietowej – bardzo szybko, jeszcze przed nadejściem zimy. Skuteczna ochrona naszego nieba jest ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa… Dlatego naszym celem jest zbudowanie złożonym, wielopoziomowym systemem.” dla obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Przyczyni się to do całego europejskiego bezpieczeństwa powietrznego.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na początku nalegać na Że wrak pochodzi z rosyjskiego nalotu. „Nie byłoby w porządku mówić, że to… ukraińska rakieta” – powiedział Yermak w sobotę, aż do zakończenia śledztwa.

READ  Niemiecka policja zatrzymuje skrajnie prawicowe grupy zbrojne na polskiej granicy | Niemcy

Chociaż rządy Polski i Ukrainy nie są po tej samej stronie co do pochodzenia pocisku, zgadzają się z ciągłym zapotrzebowaniem Ukrainy na wsparcie, zwłaszcza w zakresie obrony przeciwlotniczej.

Andrzejczak powiedział: „Powiedziałbym, że potrzebujemy bardziej wyrafinowanej dyskusji na poziomie strategicznym, aby uświadomić sobie, czy my, [are] Dość pomocy Ukrainie… Ukraina musi wygrać. I jest do nas pytanie: czy to wystarczy, co robimy? „

Wkrótce potem sekretarz obrony Lloyd Austin wygłosił przemówienie na konferencji, w którym odpowiedział na to pytanie mocnym apelem o dalsze wsparcie Zachodu dla Ukrainy. Austina w środę hostowane Niedawne wirtualne spotkanie ministrów ukraińskiej grupy kontaktowej ds. obrony obejmującej 50 krajów, w wyniku którego otrzymano nowe deklaracje dotyczące broni i sprzętu oraz optymistyczne poczucie, że zima może pozwolić przestrzeń do negocjacji Aby zakończyć walki prowadzone przez niektórych ukraińskich partyzantów Krytykowali.

Wynik wojny na Ukrainie pomoże określić kurs globalnego bezpieczeństwa w tym nowym stuleciu. „Ci z nas w Ameryce Północnej nie mają możliwości siedzenia na zewnątrz” – powiedział Austin w sobotę. „Wierzę, że nasze wsparcie dla sił wolnościowych na Ukrainie będzie kontynuowane w każdej porze roku iw każdej burzy”.

Kevin Baron przyczynił się do powstania tego raportu z Halifax.