Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Możemy dokonać niemożliwego”: jak kluczowi gracze zareagowali na zakończenie szczytu klimatycznego Cop27 | policjant 27

Światowi przywódcy, dyplomaci, aktywiści i eksperci kontaktowali się ze sobą Zakończenie konferencji klimatycznej Cop27, która zaowocowała przełomowym porozumieniem w sprawie finansowania działań związanych ze zmianą klimatu dla biednych krajów, ale nie przyniosła znaczących postępów w wielu innych kwestiach. Oto kilka reakcji głównych graczy.

Lawrence Tubiana, jeden z architektów historycznego porozumienia paryskiego

„Ten gliniarz wywołał głęboką frustrację, ale nie na darmo. Dokonał ogromnego przełomu w najbardziej narażonych krajach. Fundusz strat i szkód, marzenie Cop26 w zeszłym roku, jest na dobrej drodze do rozpoczęcia działalności w 2023 r. Nadal jest dużo pracy do wykonania Trzeba zająć się szczegółami, ale zasada jest niezmienna i jest to ogromna zmiana sposobu myślenia, ponieważ mamy do czynienia ze światem, w którym wpływ klimatu zbiera ogromne żniwo.

„Wpływ przemysłu paliw kopalnych stwierdzono we wszystkich obszarach. Ten warunek osłabił wymagania wobec krajów podejmujących nowe i bardziej ambitne zobowiązania. W tekście nie ma wzmianki o wycofywaniu paliw kopalnych i niewiele jest odniesień do nauki i 1,5 stopnia Celsjusza Prezydencja egipska wydała tekst chroniący Oczywiście przemysł naftowy, gazowy i paliw kopalnych, trend ten nie może się utrzymać w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w przyszłym roku.

Gdzie indziej w Sharm el-Sheikh był cichym i zastraszającym policjantem dla wielu aktywistów. Dziedzictwo tych, którzy walczą o przestrzeń obywatelską i prawa człowieka, będzie żyło”.

Mary Robinson, przewodnicząca starszych mężów stanu

„W roku wielu kryzysów i wstrząsów klimatycznych historyczny wynik strat i szkód w policjant 27 Pokazuje, że współpraca międzynarodowa jest możliwa nawet w tych trudnych czasach. Podobnie odnowione zobowiązanie do ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C było źródłem ulgi.

Nie zmienia to jednak faktu, że świat wciąż stoi na krawędzi katastrofy klimatycznej. Postępy w zakresie łagodzenia skutków od Cop26 w Glasgow były bardzo powolne. Akcja klimatyczna Cop27 pokazuje, że jesteśmy u progu świata czystej energii, ale tylko wtedy, gdy przywódcy G20 wywiążą się ze swoich obowiązków, dotrzymają słowa i wzmocnią swoją wolę. Ciężar spada na nich. Wszystkie zobowiązania klimatyczne muszą przełożyć się na rzeczywiste działania, w tym szybkie wycofanie paliw kopalnych, szybkie przejście na zieloną energię oraz konkretne plany zapewnienia zarówno dostosowania, jak i finansowania strat i szkód.

READ  Chiński pocisk Long March załamuje się podczas powrotu nad Malediwy

Uniknęliśmy odwrotu i poczyniliśmy postępy w Sharm el-Sheikh. Teraz przywódcy muszą przestać się wstydzić i dotrzymać obietnic, aby chronić znośną przyszłość”.

Vanessa Nakati, działaczka na rzecz sprawiedliwości klimatycznej z Ugandy

„Cop27 miał być „African Cop”, ale potrzeby Afrykanów były przez cały czas utrudniane. Straty i szkody w słabych krajach nie są teraz bez znaczenia, ale niektóre rozwinięte kraje tutaj w Egipcie zdecydowały się zignorować nasze cierpienie. Młodzi ludzie mogliby nie zabierać głosu na Cop27 z powodu ograniczeń nałożonych na protesty, ale nasz ruch rośnie, a zwykli obywatele w każdym kraju zaczynają pociągać swoje rządy do odpowiedzialności za kryzys klimatyczny w kraju”.

Cathy Gitnell Kejner, wysłannik ds. klimatu z Wysp Marshalla

„Jestem dumny, że jestem tutaj, aby być świadkiem, jak to się dzieje i przyczynić się w jakiś mały sposób. Zmęczony, ale warty ochrony już znikających wysp, plaż i kultury. Tak wiele osób powiedziało nam przez cały tydzień, że nie dostaniemy tego Tak się cieszę, że się mylili.

„Chciałbym, abyśmy wycofali paliwa kopalne. Obecny tekst nie wystarczy. Ale pokazaliśmy za pośrednictwem Funduszu Strat i Szkód, że możemy dokonać niemożliwego. Wiemy więc, że możemy wrócić w przyszłym roku i wycofać paliwa kopalne raz i na zawsze.”

Annie Dasgupta, prezes Światowego Instytutu Zasobów

„W historycznym przełomie bogate narody w końcu zgodziły się utworzyć fundusz, który pomoże słabszym krajom cierpiącym z powodu niszczycielskich szkód klimatycznych. Ten fundusz strat i szkód będzie kołem ratunkowym dla biednych rodzin, których domy zostały zniszczone, rolników, których pola zostały zniszczone, oraz wyspiarze zmuszeni do opuszczenia domów przodków. Oto rezultat. Pozytywne nastawienie Cop27 jest ważnym krokiem w kierunku odbudowy zaufania do krajów wrażliwych”.

Mohamed Addo, dyrektor Centrum Badawczego Power Shift Africa

Cytując piosenkę piłkarską Three Lions England, po 30 latach psot, akcja klimatyczna w końcu wraca do domu na afrykańskiej ziemi tutaj, w Egipcie.

Na początku tych rozmów nie było mowy o stratach i zniszczeniach, a teraz tworzymy historię. Pokazuje tylko, że ten proces ONZ może przynieść rezultaty, a świat może zdać sobie sprawę, że los bezbronnych nie powinien być traktowany jako polityczna piłka nożna. Warto zauważyć, że mamy fundusz, ale potrzebujemy pieniędzy, aby był wartościowy. To, co mamy, to puste wiadro. Teraz musimy go wypełnić, aby wsparcie mogło płynąć do osób najbardziej dotkniętych kryzysem klimatycznym, które teraz cierpią.

„Jednak w związku z globalnym wycofywaniem paliw kopalnych smutne jest to, że kraje po prostu kopiują i wklejają wyniki zeszłorocznego Cop26 w Glasgow. Nauka jest jasna, skutki się pogarszają i wiemy, że odnawialne źródła energii to przyszłość. Zanieczyszczenie kraje powinny porzucić węgiel, a ropę i gaz w ziemi, jeśli chcemy powstrzymać globalne ocieplenie przed wymknięciem się spod kontroli”.

mena raman, Ekspert ds. polityki klimatycznej z Third World Network i doradca krajów rozwijających się na Cop27

„Ponieważ UE i Alok Sharma są rozczarowani, że w tekście nie ma wycofywania paliw kopalnych, chcielibyśmy, aby przejęli inicjatywę, dokonali przeglądu NDC i opracowali plany pilnego wycofania paliw kopalnych i powstrzymania ekspansji paliw kopalnych w tym ropy i gazu. [It’s] Nie wystarczy, aby grać uczciwie, ale działać, jeśli naprawdę chcą ocalić planetę i nie ukrywać się za celem zerowej emisji netto do 2050 r., który zniszczy pozostały budżet emisji dwutlenku węgla w wysokości 1,5 stopnia Celsjusza. Ponoszą historyczną odpowiedzialność za osiągnięcie do 2050 r. rzeczywistego zera i właściwie ujemnych emisji zamiast zera netto”.