Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Szef kuchni Coronado wraca do domu po pomocy w Polsce

Szef kuchni Coronado wraca do domu po pomocy w Polsce

Coronado, Kalifornia (KGTV) – Szef kuchni Coronado opisuje swoją podróż po miesiącu pomocy i gotowania dla uchodźców w Polsce.

Kiedy bomby zaczęły spadać na Ukrainę, Miguela Abbotta zafascynowały zdjęcia dewastacji i uchodźców.

„Cała ta nędza. Doszło do tego, że było dla mnie trochę za dużo. Wstałem z łóżka i zarezerwowałem bilet” – powiedział Abbott.

Abed, tradycyjnie wyszkolony kucharz, który pracował we Francji, zapisał się do organizacji non-profit Światowa kuchnia centralna, kończy się w polskim Presmislu przy granicy z Ukrainą. Przez ponad tydzień pomagał urządzać kuchnię i gotować.

„Produkujemy wszelkiego rodzaju lokalne jedzenie – owsiankę, lokalne zupy, muszle – które można łatwo przenieść z tych dużych pojemników” – powiedział Abbott.

Przez kilka następnych tygodni przebywał na granicy, pomagając rozdawać jedzenie i picie, gdy tylko uchodźcy przeszli. Tysiące przychodziło i odchodziło każdego dnia.

„Przybyli w bardzo zmęczonej i ciężkiej formie, zmarznięci i głodni” – powiedział Abbott.

Przypomniał sobie rodzinę, matkę i jej dzieci, które spacerowały przez trzy dni w mroźną pogodę, z zaledwie kilkoma przewodami białkowymi między nimi.

„Gdy tylko zaczęli jeść to gorące jedzenie, nastąpiła całkowita zmiana w ich twarzy i zachowaniu… to było bardzo emocjonalne oglądanie, ale byliśmy bardzo szczęśliwi, mogąc im pomóc” – powiedział Abbott.

Ponieważ zgłosił się na ochotnika, z wieloma z nich miałem okazję porozmawiać.

„To bardzo zachęcające widzieć wtedy, ile mają siły i elastyczności… byli bardzo wdzięczni. To znaczy, przytulają cię. Chcę, aby małe dziewczynki dały mi lizaki” – powiedział Abbott.

W wolnym czasie ze środków kampanii Gofundme kupował przedmioty, w tym bagaże dla uchodźców i swetry dla zwierząt.

Tymczasem jego wolontariat wzrósł o prawie miesiąc od planowanego tygodnia.

„Ostatniego dnia wsiadłem do samochodu i zacząłem płakać… czujesz się tak przywiązany, że trudno jest się wydostać” – powiedział Abbott. „To, co zabrałem, to ujrzenie potęgi ludzkości. Pomogli ludzie z całego świata. To inspirujące widzieć ludzi zbierających się, by pomagać potrzebującym”.

READ  Polska zwraca się do UE o wyjaśnienie wzrostu emisji dwutlenku węgla w związku z obawami spekulacyjnymi

Zanim uchodźcy wrócili do domu, odbył pięciodniową podróż do Warszawy w poszukiwaniu tymczasowego mieszkania.

Jeśli wojna będzie trwała, ma nadzieję, że w maju wróci do Polski na ochotnika.