W świecie astronomii istnieje wiele tajemnic, a sporo z nich dotyczy procesów zachodzących pod koniec życia masywnej gwiazdy. Dodaj do tego złożoność kolizji i masz prawdziwy problem drapania głowy. W 2017 roku odkryto zderzające się gwiazdy neutronowe, a dane umożliwiły przetestowanie nowych symulacji z przewidywaniami, które doskonale pasowały do obserwacji.
Gwiazdy neutronowe to ciała gwiazd o średnicy nie większej niż 10–20 kilometrów. Uważa się, że powstają, gdy masywna gwiazda pod koniec swojego życia przechodzi w supernową i ulega zapadnięciu grawitacyjnemu. Zapadnięcie się szczątków powoduje kompresję do niewiarygodnie dużej gęstości, do 450 milionów miliardów kilogramów na metr sześcienny (co odpowiada gęstości jądra atomowego). Aby ująć to w kontekście, pod wpływem zapadania się grawitacyjnego cała przestrzeń pomiędzy składnikami jąder atomowych ulega kompresji, tworząc gigantyczny neutron o średnicy kilku kilometrów!
Wydaje się, że dość powszechne jest, że gwiazdy neutronowe krążą w układach podwójnych, a kiedy to robią, powoli uwalniają energię w postaci fal grawitacyjnych. Fale te są podobne do fal w oceanie, ale rozprzestrzeniają się w strukturze czasoprzestrzeni. Ostatecznie w wyniku zderzenia gwiazd neutronowych tracona jest wystarczająca ilość energii, co umożliwiło zespołom astronomów badanie procesów zachodzących w najbardziej ekstremalnych warunkach występujących we wszechświecie.
Międzynarodowy zespół, w skład którego wchodzi Instytut Fizyki Grawitacyjnej Maxa Plancka i Uniwersytet w Poczdamie, wykorzystał nowe narzędzie programowe do symulacji procesów fizycznych zachodzących w wyniku łączenia się gwiazd neutronowych (tzw. kilonowych). Zespół wykorzystał także obserwacje rentgenowskie, sygnały radiowe, obliczenia z zakresu fizyki jądrowej, a nawet dane z akceleratorów naziemnych i po raz pierwszy wykorzystał cały zespół do symulacji.
17 sierpnia zespół LIGO/Virgo wykrył zderzenie dwóch gwiazd neutronowych w galaktyce eliptycznej na Hydrze. Zderzenie zidentyfikowano poprzez obserwacje fal grawitacyjnych i promieni gamma, a badając takie zderzenia o wysokiej energii, możemy dowiedzieć się więcej na temat powstawania ciężkich pierwiastków przy ekstremalnych ciśnieniach i gęstościach znacznie większych niż te występujące w jądrach atomowych.
Wyniki były bardzo obiecujące, a przewidywania dopasowywały model do obserwacji. Zespół prowadzi obecnie dalsze obserwacje za pomocą detektorów fal grawitacyjnych, śledząc kolejne połączenie gwiazd neutronowych, aby ponownie wykorzystać instrument i ulepszyć swój model.
źródło : Kopalnia złota w przypadku zderzenia gwiazd neutronowych
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Firma zajmująca się planowaniem powierzchni handlowych CADS postrzega technologię jako odpowiedź na Święta Wielkanocne i inne sezonowe wyzwania w 2024 r. — Retail Technology Innovation Hub
Astronomowie odkryli, że woda unosi się w części przestrzeni, która tworzy planetę
Tęskniłam za nim bardzo długo! Satelita NASA i martwy rosyjski statek kosmiczny zbliżają się do siebie na swojej orbicie