Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Świat sportu zbiera się dla Ukrainy

Świat sportu zbiera się dla Ukrainy

Mówi się o powrocie ukraińskiej Premier League po zawieszeniu meczów piłkarskich po inwazji Rosji. Nie będzie kibiców na żywo, a mecze mają być rozgrywane za zamkniętymi drzwiami z zachowaniem środków bezpieczeństwa.

Pomyślałem – czy to szalone? Żaden kraj w historii, który został podbity, nigdy nie zorganizował żadnego wydarzenia sportowego. Czy nie byłby to idealny cel dla tych nieludzkich Rosjan, którzy kłamali na temat swoich błędów i przeprowadzali masowe bombardowania? A czy to ogromny ruch PR?

Wiem, że reprezentacja Ukrainy rywalizowała za granicą o kwalifikacje do Pucharu Świata i to jest coś innego. W domu?

O mój Boże, to mówi coś Ukraińcom i podaje palec Rosjanom.

W ostatnią niedzielę widziałem filmową adaptację akcji ratunkowej w jaskini Tham Luang 2018, którą śledziłem z zainteresowaniem. Jak powiedział reżyser Ron Howard, uderzył go duch wolontariatu wśród 10 000 osób, które wzięły udział w akcji ratunkowej.

To samo można powiedzieć o trudnej sytuacji Ukrainy, która jest codziennie atakowana przez Rosję.

Polskie gwiazdy sportu – tenisistka Iga Świątek i piłkarz Robert Lewandowski, którzy nie tylko wypowiadali się przeciwko rosyjskiej agresji, ale przyczynili się do kontuzji poszkodowanego.

23 lipca Świątek zorganizował charytatywną imprezę tenisową w Polsce, z której dochód trafił do poszkodowanych dzieci.

Z drugiej strony Lewandowski przedwcześnie zakończył sponsorowanie chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei, który wspierał obronę Rosji przed ukraińskimi hakerami.

„Świat nie może zaakceptować tego, co się tam dzieje. Mam nadzieję, że cały świat poprze Ukrainę” – powiedział Piłkarz Roku FIFA 2020 i 2021.

Alexander Volkov, który grał w NBA jako rosyjski gracz, gdy Ukraina była jeszcze w nieistniejącym już ZSRR, skontaktował się z Saronasem Marsolonisem, kolegą z ZSRR, który później grał dla swojej ojczystej Litwy, i pomógł przetransportować i osiedlić dziewięcioro ukraińskich dzieci w Wilnie .

READ  Oświadczenie 41 krajów w sprawie wojny Rosji z Ukrainą i sportu międzynarodowego - Ministerstwo Sportu i Turystyki

Społeczność w niemieckim mieście Hennef udzieliła schronienia ukraińskiej drużynie U-17.

Krajowe Federacje Łodzi w całej Europie zapewniały również zakwaterowanie, żywność i wsparcie dla wysiedlonych Ukraińców.

A jest o wiele więcej (nie uwzględniliśmy głosów i pokazów wspierających sportowców z całego świata). I masz ukraińskie gwiazdy sportu, takie jak Andriej Szewczenko i Elena Svitolina, mianowanych ambasadorami UNITED@4, którego celem jest przekazywanie darowizn na ukraiński wysiłek wojenny.

Dwóch najwybitniejszych bokserów w historii braci Witalija i Władimira Kliczko chwyciło za broń, by bronić stolicy swojego kraju, Kijowa. Witalij jest burmistrzem Kijowa. Inni, tacy jak gwiazda biathlonu Dmytro Pedrochny, tenisista Serge Stachovsky, bokserzy Ołeksandr Usyk i Wasilij Łomaczenko, piłkarz Ole Łużny, trener piłki nożnej Jurij Fernydub i mieszany artysta sztuk walki Jarosław Amosow również dołączyli do Sił Zbrojnych Ukrainy.

To naprawdę niefortunna rzecz w naszym życiu – ta wojna. Świat nawet nie doszedł do siebie po niszczycielskich skutkach wirusa Covid-19, a potem jest ta wojna, która nie tylko zakłóciła przepływ podstawowych towarów i artykułów pierwszej potrzeby, ale także podniosła ceny. A chińskie gry wojenne u wybrzeży Tajwanu nie pomagają żadnemu z nich.

Żyjemy w bardzo niebezpiecznych czasach. Jeden błąd może doprowadzić do globalnego pożaru. Mimo to muszę powiedzieć, że duch wolontariatu, współczucie, które okazuję, oraz pomoc ludzi z całego świata mówią mi, że do tej pory jest nadzieja.