Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Stosunki kosmiczne między Chinami a Republiką Południowej Afryki obiecują szeroki zakres – świat

Stosunki kosmiczne między Chinami a Republiką Południowej Afryki obiecują szeroki zakres – świat

Obserwatorzy widzą możliwość współpracy w zakresie prac naziemnych i rozpoznawczych

Obserwatorzy stwierdzili, że istnieje ogromny potencjał i będą duże możliwości w zakresie współpracy kosmicznej między Chinami a Republiką Południowej Afryki, gdyż oba kraje niedawno zdecydowały się zacieśnić współpracę w tym zakresie.

Wang Yan’an, redaktor naczelny magazynu Aerospace Knowledge, powiedział, że Chiny są skłonne utrzymać i pogłębić komunikację, wymianę i współpracę z innymi krajami w ramach programów kosmicznych, podczas gdy Republika Południowej Afryki wydaje się zainteresowana eksploracją kosmosu i związaną z nią wiedzą specjalistyczną, co oznacza, że ​​obie strony mogą znaleźć wspólne interesy w połączeniu rąk w przestrzeni kosmicznej.

„Chiny, jako jedna ze światowych potęg kosmicznych, dysponują obecnie zaawansowanymi technologiami i statkami kosmicznymi, dobrze przygotowanymi planami, bogatym doświadczeniem i utalentowanymi profesjonalistami. Są gotowe podzielić się swoim doświadczeniem z zaprzyjaźnionymi krajami” – powiedział, podkreślając, że Korea Południowa i Afryka zawsze cieszyliśmy się dobrymi stosunkami z Chinami.

Wang dodał, że Republika Południowej Afryki ma solidne podstawy przemysłowe oraz dobre możliwości w dziedzinach naukowych i technologicznych, co oznacza, że ​​może również wnosić wkład we wspólne programy kosmiczne.

Republika Południowej Afryki od dawna była entuzjastycznie nastawiona do rozwoju swoich możliwości kosmicznych i wcześniej planowała opracowanie własnych rakiet nośnych, powiedział Yang Yuguang, starszy obserwator przemysłu kosmicznego i wiceprzewodniczący Komitetu ds. Transportu Kosmicznego Międzynarodowej Federacji Astronautycznej. I satelity.

Yang powiedział, że kraj ten jest liderem w Afryce pod względem przemysłu kosmicznego oraz sektora nauki i technologii, a jego położenie – na dalekim południu kontynentu – jest zaletą.

„Jednym z ważnych obszarów, w którym obie strony mogą współpracować, jest śledzenie i kontrola naziemna. Republika Południowej Afryki współpracowała z wieloma krajami podróżującymi w przestrzeń kosmiczną, ponieważ jej położenie geograficzne zapewnia wyjątkowe korzyści w naziemnej telemetrii i sterowaniu statkami kosmicznymi. Misje księżycowe wymagają złożoności”. Obserwator stwierdził, że sieć telemetryczna i sterująca, więc udział kraju afrykańskiego będzie bardzo przydatna.

READ  Rozwój Kerbal Space Program zakończył się po dziesięciu latach

Co więcej, współpraca międzynarodowa stała się nieodzowną częścią chińskich wysiłków księżycowych, a poprzednie chińskie sondy księżycowe przewoziły zagraniczne ładunki naukowe, powiedział Yang. „Republika Południowej Afryki chce dalej rozszerzać swoje możliwości kosmiczne. Dlatego naturalne jest, że oba kraje otwierają współpracę w tym obszarze.”

Na początku tego miesiąca Republika Południowej Afryki oficjalnie dołączyła do programu Międzynarodowej Stacji Badawczej Księżyca, ambitnego projektu kierowanego przez Chiny.

1 września ambasador Chin w Republice Południowej Afryki Chen Xiaodong podpisał protokół ustaleń w imieniu Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej z Hmbulani Mudau, dyrektorem generalnym południowoafrykańskiej Narodowej Agencji Kosmicznej, zaznaczając przystąpienie Republiki Południowej Afryki do programu.

Na mocy umowy obie strony będą prowadzić szeroko zakrojoną współpracę w obszarach obejmujących planowanie, budowę, eksploatację i wykorzystanie stanowiska na Księżycu, a także powiązane projekty edukacyjne i szkoleniowe.

Ponadto w ramach Wspólnoty Satelitarnej Teledetekcji BRICS chińskie i południowoafrykańskie agencje kosmiczne będą współpracować w zakresie wymiany i stosowania danych teledetekcyjnych oraz na naziemnych stacjach satelitarnych.

Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna stwierdziła, że ​​udział Republiki Południowej Afryki w programie wskazuje, że współpraca kosmiczna między Chinami a Republiką Południowej Afryki rozszerzyła się od operacji w pobliżu Ziemi po eksplorację Księżyca i głębokiego kosmosu, co pomoże promować postęp technologii kosmicznej w Chinach i Republice Południowej Afryki.

Według chińskich naukowców pierwsza wersja Międzynarodowej Stacji Badawczej Księżyca będzie zawierać komponenty z chińskich misji robotycznych Chang’e 7 i Chang’e 8 – orbitery, lądowniki, łaziki i moduł lotu, a także satelitę przekaźnikowego.

Obie sondy Chang’e 7 i Chang’e 8 zostały zaprojektowane tak, aby wylądować na południowym biegunie Księżyca. Chang’e 7 ma wystartować około 2026 r., a Chang’e 8 dołączy do niego około 2028 r.

W dłuższej perspektywie na Antarktydę zostaną wysłane inne statki kosmiczne, co zapewni większą infrastrukturę ośrodka naukowego. Stacja będzie przez większość czasu korzystać z robotów, ale na krótkie okresy będzie też w stanie pomieścić astronautów.

READ  Dysk Google wkrótce się zapełni? Oto jak zaoszczędzić więcej miejsca

Planiści misji powiedzieli, że stacja księżycowa będzie służyć jako międzynarodowa platforma do eksperymentów naukowych i badań minerałów na powierzchni Księżyca.