Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Status Bachmuta pozostaje niejasny, ponieważ Kijów kwestionuje rosyjskie roszczenia

Status Bachmuta pozostaje niejasny, ponieważ Kijów kwestionuje rosyjskie roszczenia

Zwycięstwo w bitwie pod Bachmutem pozostaje niejasne, ponieważ Ukraina nadal walczy z rosyjskimi roszczeniami do zajęcia większego terytorium w regionie.

Miasto w obwodzie donieckim stało się symbolem rosyjskiej wojny na wyniszczenie, ponieważ jej bezlitosna ofensywa spotkała się z zaciekłym ukraińskim oporem.

Chociaż Moskwa zdobyła znaczną część sąsiedniego obwodu ługańskiego, obwód doniecki wraz z Donieckiem tworząc Donbas, obwód doniecki jest nadal podzielony między kontrolę ukraińską i rosyjską. Inne pobliskie miasta również były świadkami podobnych konfrontacji, m.in Voldar i Marinki.

Na nagraniu opublikowanym przez rosyjską agencję informacyjną RIA Novosti widać, jak wyglądała najdłuższa bitwa w Rosji Wojna Rosji i Ukrainy Zmień Bahkamut w miasto duchów.

Wielu z przedwojennej populacji 80 000 zostało ewakuowanych. Sytuacja humanitarna jest bardzo niepewna – około 5000 osób nie mogło się ewakuować. Ale ci, którzy decydują się zostać, robią to, by bronić swoich ruin. W ten sposób siły ukraińskie spowalniają kosztowne rosyjskie starania o przejęcie kontroli nad przemysłowym regionem Donbasu.

Żołnierz, który rozmawiał z Associated Press, występujący pod pseudonimem „ekspert”, powiedział, że zniszczone miasto „stało się bastionem” Ukrainy.

– Widzisz, co jej zrobili? O rosyjskich siłach, które od miesięcy ostrzeliwują Bachmuta, posuwając się powoli z ciężkimi stratami, aby zdobyć zdobycz, powiedział, że jeśli spadnie, może to pozwolić Moskwie powiedzieć, że inwazja postępuje.

„A to nie jedyne miasto” – dodał żołnierz walczący w ukraińskiej jednostce szybkiego reagowania. „Mam nadzieję, że połamią sobie zęby, próbując to przeżuć”.

Zełenski spotyka się z saudyjskimi urzędnikami

Tymczasem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjął w Kijowie ministra spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Faisala bin Farhana Al Sauda. Była to pierwsza tego rodzaju oficjalna wizyta saudyjskiego urzędnika na Ukrainie.

Minister Al Saud przywiózł ze sobą obietnicę pomocy humanitarnej w wysokości 379,5 mln euro.

READ  Zamach stanu w Nigrze: prezydent Mohamed Bazoum jest „w dobrym nastroju” pomimo aresztowania

Zełenski powitał saudyjskiego urzędnika w stolicy Ukrainy, mówiąc: „Nie ma za co i cieszę się, że mogę dziś gościć wasz kraj”.