Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Stany Zjednoczone są gotowe poprzeć złagodzoną rezolucję w sprawie większej pomocy dla Gazy w związku z przełożeniem głosowania w Organizacji Narodów Zjednoczonych  Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Stany Zjednoczone są gotowe poprzeć złagodzoną rezolucję w sprawie większej pomocy dla Gazy w związku z przełożeniem głosowania w Organizacji Narodów Zjednoczonych Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Głosowanie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ spodziewane jest w piątek po czterech odroczeniach i sporach między krajami co do języka tekstu.

Stany Zjednoczone dały do ​​zrozumienia, że ​​poprze złagodzoną rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie wojny izraelsko-palestyńskiej, wzywającą do zwiększenia pomocy humanitarnej dla Gazy po tygodniu negocjacji i czterech odroczeniach, ale niektóre kraje chcą mocniejszego tekstu, który złagodziłby cios wojna. Obejmuje odwołane obecnie wezwanie do rozejmu.

Rada Bezpieczeństwa ONZ po raz kolejny przełożyła głosowanie nad rezolucją na czwartek po tym, jak członkowie Rady dyskutowali nad poprawionym projektem za zamkniętymi drzwiami przez ponad godzinę.

Niektóre kraje chcą mocniejszego tekstu, ponieważ najnowszy projekt usuwa wezwania do „pilnego i trwałego zaprzestania działań wojennych”. Biorąc pod uwagę duże zmiany, kilka krajów stwierdziło, że muszą skonsultować się ze swoimi stolicami przed głosowaniem spodziewanym w piątek.

Najnowszy projekt, dostrzeżony przez dziennikarzy, wzywa do „podjęcia pilnych kroków w celu natychmiastowego umożliwienia bezpiecznego i niezakłóconego dostępu pomocy humanitarnej, a także stworzenia warunków do trwałego zaprzestania działań wojennych”.

Podczas gdy w czwartek trwały rozmowy dyplomatyczne na wysokim szczeblu, agencje ONZ stwierdziły, że wszystkim 2,3 milionom mieszkańców Gazy grozi „bezpośrednie ryzyko głodu” w związku z walkami pomiędzy siłami izraelskimi a bojownikami palestyńskimi, które szalały w dużej części Strefy.

Ministerstwo Zdrowia Gazy poinformowało w piątek, że od 7 października, kiedy wybuchł obecny konflikt, w izraelskich atakach zginęło 20 057 Palestyńczyków, a 53 320 innych zostało rannych.

„Jeśli rezolucja zostanie przedstawiona w obecnej postaci, możemy ją poprzeć” – powiedziała w czwartek reporterom ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield.

Zaprzeczyła, jakoby projekt uchwały został złagodzony, twierdząc, że jest „bardzo mocny” i „cieszy się pełnym poparciem grupy arabskiej”.

Głosowanie Rady Bezpieczeństwa ONZ nad rezolucją sponsorowaną przez Zjednoczone Emiraty Arabskie miało odbyć się w poniedziałek, ale w tym tygodniu było codziennie przekładane ze względu na nieporozumienia dotyczące języka. Najnowszy projekt nie wzywa do zakończenia walk, co jest zmianą wprowadzoną ku zadowoleniu Waszyngtonu, który zawetował poprzednie wezwania do zawieszenia broni.

READ  Komisja Wyborcza Pakistanu odrzuca nominację byłego premiera Imrana Khana w wyborach w 2024 r. | Wiadomości wyborcze

Źródła dyplomatyczne podają: „Ambasadorzy Rosji i Palestyny ​​w ogóle nie są zadowoleni z tych zmian i teraz w zasadzie wracamy do deski kreślarskiej” – relacjonuje korespondent Al Jazeery Gabriel Elizondo z siedziby ONZ w Nowym Jorku.

Dodał, że chociaż zmiany odpowiadają Stanom Zjednoczonym, „wyraźnie są inni członkowie, którzy twierdzą, że te zmiany idą za daleko w stosunku do tego, na co chcą głosować”.

Ameryka chce „kontynuować blokadę”

„Część tego języka jest nieco absurdalna” – powiedział AFP Richard Gowan, analityk z International Crisis Group. Dodał: „Inni członkowie Rady będą musieli zdecydować, czy przełkną słaby tekst, aby osiągnąć porozumienie, czy też ten tekst jest zbyt słaby, aby się nim przejmować”.

Analityk ds. Bliskiego Wschodu Moin Rabbani powiedział Al Jazeerze, że dylemat polega na tym, że „jakakolwiek decyzja, która mogłaby mieć wymierny wpływ na sytuację w Strefie Gazy, z pewnością zostanie zawetowana przez Stany Zjednoczone”.

Dodał: „Każda decyzja, którą Stany Zjednoczone uważają, że mogą poprzeć, będzie bez znaczenia dla oblężonej ludności”.

Kolejny poważny punkt sporny dotyczy dostarczania pomocy. W rezolucji pierwotnie wzywano Organizację Narodów Zjednoczonych do „wyłącznego” monitorowania wszelkiej pomocy kierowanej do Gazy.

Najnowsza wersja projektu zastępuje go „starszym koordynatorem ds. humanitarnych i odbudowy”, który miałby nadzorować, czy dostawy pomocy niepochodzące od stron konfliktu są towarami humanitarnymi.

Według doniesień z najnowszego projektu usunięto sformułowanie z oryginalnego tekstu potępiające masowe ataki na ludność cywilną w Gazie.

„W rzeczywistości Stany Zjednoczone głosują za kontynuacją blokady i kontynuacją masowych mordów w Strefie Gazy. Co najważniejsze, idea pomocy humanitarnej bez zawieszenia broni jest całkowicie pozbawiona sensu i iluzoryczna.

Thomas-Greenfield powiedział, że Stany Zjednoczone negocjowały nowy projekt ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i graniczącym z Gazą Egiptem.

Według dyplomatów, którzy rozmawiali z agencją informacyjną Associated Press, pod warunkiem zachowania anonimowości, ze względu na prywatny charakter konsultacji, liczba ta przekroczyła liczbę 13 innych członków Rady Bezpieczeństwa, z których wielu sprzeciwiało się wykluczeniu.

READ  Różnice między Deltacron i Stealth Omicron zilustrowane ponownym wzrostem infekcji Covid w Wielkiej Brytanii

8 grudnia Waszyngton zawetował uchwałę Rady Bezpieczeństwa żądającą natychmiastowego zawieszenia broni ze względów humanitarnych w Gazie. Zgromadzenie Ogólne ONZ składające się ze 193 krajów większością głosów zatwierdziło 12 grudnia podobną, choć niewiążącą uchwałę.