Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Stany Zjednoczone monitorują działania kosmiczne Chin pod kątem potencjalnych zagrożeń

Stany Zjednoczone monitorują działania kosmiczne Chin pod kątem potencjalnych zagrożeń

Szef amerykańskich operacji wojskowych w kosmosie powiedział w piątek, że Stany Zjednoczone ściśle monitorują chińskie działania, które potencjalnie zagrażają amerykańskim aktywom w kosmosie, ponieważ gruzy szybko gromadzą się na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Szef sił zbrojnych Dowództwa Kosmicznego Stanów Zjednoczonych, generał James Dickinson, również z zadowoleniem przyjął rezolucję Organizacji Narodów Zjednoczonych, by nie przeprowadzać bezpośrednich testów wynurzania antysatelitarnego, które tworzą rozległe pola śmieci kosmicznych, zagrażając satelitom i stacjom kosmicznym.

Spośród czterech krajów, które przeprowadziły testy broni antysatelitarnej, tylko Stany Zjednoczone głosowały za, podczas gdy Chiny i Rosja głosowały na „nie”, a Indie wstrzymały się od głosu.

„Nie możemy nadal przyczyniać się do powstawania gruzu, który znajdujemy w domenie kosmicznej” – powiedział Dickinson podczas telekonferencji z reporterami w Azji. Większość tych szczątków znajduje się na niskiej orbicie okołoziemskiej, która stała się „zatłoczona, konkurencyjna” i sporna.

Nawet małe odłamki metalu mogą stanowić zagrożenie, a liczba przedmiotów rośnie wykładniczo. Dickinson powiedział, że Space Command śledzi obecnie ponad 48 000 na orbicie okołoziemskiej, w tym satelity, teleskopy, stacje kosmiczne i fragmenty gruzu wszystkich rozmiarów, w porównaniu z 25 000 zaledwie trzy lata temu.

W 2003 roku Chiny stały się trzecim rządem, który samodzielnie wysłał astronautę na orbitę, po byłym Związku Radzieckim i Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu jego program stale się rozwija.

Chiński program kosmiczny spotkał się z rzadką międzynarodową krytyką po przeprowadzeniu niezapowiedzianego eksperymentu w 2007 roku, w którym użyto rakiety do wysadzenia niedziałającego chińskiego satelity, pozostawiając potencjalnie niebezpieczne szczątki.

Dickinson powiedział, że Pekin uważa, że ​​„przestrzeń kosmiczna jest bardzo ważną częścią nie tylko ich globalnego środowiska gospodarczego lub gospodarczego, ale także ich środowiska wojskowego, dlatego nadal uważnie to monitorujemy, ponieważ nadal zwiększają zdolności”.

READ  Pocisk chiński: szczątki spadające na ziemię z prędkością 18 000 mil na godzinę, uderzające o ziemię w ciągu trzech godzin | Nauka | Aktualności

Tajny chiński program jest prowadzony przez wojskowe skrzydło rządzącej Partii Komunistycznej, Armię Ludowo-Wyzwoleńczą, co uniemożliwia jej udział w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej lub angażowanie się w większość kolaboracji z NASA.

W zeszłym miesiącu Chiny wystrzeliły, z niewielką pomocą z zewnątrz, ostatnie trzy moduły swojej stacji kosmicznej, która na krótko gościła w kosmosie sześciu chińskich astronautów, podczas gdy trzyosobowa załoga zmieniała się. Ma również łaziki na Księżycu i Marsie i planuje załogową misję na Księżyc w przyszłości.

Wraz ze wzrostem napięć między Stanami Zjednoczonymi a Chinami w związku z Tajwanem i Morzem Południowochińskim, handlem i technologią, przestrzeń kosmiczna staje się coraz bardziej potencjalnym punktem zapalnym. Ponadto w zeszłym tygodniu Pentagon opublikował roczny raport na temat bezpieczeństwa Chin, w którym ostrzegł, że Pekin prawdopodobnie będzie miał 1500 głowic nuklearnych do 2035 r. i że nie przedstawił żadnego wyjaśnienia, w jaki sposób planuje ich użyć.

Chiny nadal „budują zdolności, które, szczerze mówiąc, narażają większość naszych zasobów na ryzyko w kosmosie” – powiedział Dickinson.

Rosyjska inwazja na Ukrainę pokazała, że ​​przestrzeń kosmiczna jest „sporną domeną, którą należy chronić. Jest to rola, którą traktujemy bardzo poważnie w Dowództwie Kosmicznym USA”.

„Jestem poważnie skoncentrowany na wyzwaniu, przed którym stoimy, Chinach” – powiedział Dickinson, używając opisu Pekinu, który stał się standardem Pentagonu. „Zjednoczone stanowisko naszych sojuszników i partnerów ma kluczowe znaczenie w konfrontacji z przymusem i działalnością wywrotową, które zagrażają międzynarodowemu porządkowi opartemu na zasadach tutaj, w regionie Indo-Pacyfiku i poza nim”.