Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Spektakularny dokument opowiada niezwykłą historię Kanoistów, którzy walczyli z jedną z najgłębszych dolin świata i walczyli o niepodległość Polski od Ameryki Południowej.

Początkowo chcąc odkrywać rzeki Argentyny, uciekli z głębokiej na 3400 metrów rzeki Kolgi w Peru, walczyli z malarią, zostali lokalnymi celebrytami, otworzyli sieć biur solidarności w całej Ameryce Południowej i rozpoczęli serię zbiórek pieniędzy, aby wysłać pieniądze z powrotem do ruch polski.
Studios Sорлан

Czterdzieści lat temu grupa studentów z Krakowa jako pierwsi przebyli jedną z najgłębszych dolin świata, zanim wykorzystali swoją sławę do walki o niepodległość Polski.

Nazywając siebie Conondus, w 1977 roku w krakowskim klubie kajakowym „Bystrace” studenci planowali prześlizgnąć się pod żelazną kurtyną i popłynąć tratwą do Ameryki Południowej.

Zanim po raz pierwszy zapragnęli zbadać rzeki Argentyny, przetrwali na ręcznie robionych kajakach w głębokiej na 3400 metrów rzece Kolka w Peru, walczyli z malarią, zostali lokalnymi celebrytami, otworzyli biuro solidarności w Limie i uruchomili szereg zbiórki pieniędzy, aby wysłać pieniądze z powrotem do ruchu w Polsce.

Nazywając siebie Conondus, w 1977 roku w krakowskim klubie kajakowym „Bystrace” studenci planowali prześlizgnąć się pod żelazną kurtyną i popłynąć tratwą do Ameryki Południowej.Studios Sорлан

Ich niezwykła historia została teraz przekształcona w fascynujący film dokumentalny „Godspeed, Los Polacos”.

Film, wyreżyserowany i wyprodukowany przez Adama Nowroda i Sonię Skosną, jest mieszanką wywiadów, starych zdjęć i scen nakręconych przez Canondes z animacjami i ilustracjami.

Nowrod powiedział DFN: „Najbardziej niesamowitą rzeczą w tym filmie jest to, że wykorzystujemy historię Conondasa jako narzędzie do opowiedzenia historii polskiego ruchu solidarnościowego. W 2021 roku mija 40. rocznica pojawienia się pierwszych potomków kanionów Kolka z Connaught i ogłoszenia stanu wojennego w Polsce. Jesteśmy dumni, że możemy podzielić się tą historią z nową publicznością i nowym pokoleniem. ”

Paszporty były trudne do zdobycia i mimo że mieli mało pieniędzy, 10-osobowa grupa zaczęła wchodzić w biurokratyczny labirynt, z pomocą Zrzeszenia Studentów, a następnie Ambasadora RP w Meksyku Josepha Glasa udało im się uzyskać pozwolenie na podróż i finanse na sześć miesięcy.Studios Sорлан

Historia zaczyna się w 1977 roku, gdy grupa zmaga się z wojskiem lub ciężką pracą przez całe życie w fabryce, aby zorganizować serię spływów kajakowych w tym samym czasie, co oficjalne parady Partii Komunistycznej.

Obaj zdecydowali się pominąć i zamiast tego zaplanowali rafting do Argentyny.

Paszporty były trudne do zdobycia i mimo że mieli mało pieniędzy, 10-osobowa grupa zaczęła wchodzić w biurokratyczny labirynt, z pomocą Zrzeszenia Studentów, a następnie Ambasadora RP w Meksyku Josepha Glasa udało im się uzyskać pozwolenie na podróż i finanse na sześć miesięcy.

Lądując w Tampico w Meksyku w 1979 r., ich pierwszym wyzwaniem była rzeka Rio Pescados w kraju.Studios Sорлан

Lądując w Tampico w Meksyku w 1979 r., ich pierwszym wyzwaniem była rzeka Rio Pescados w kraju. Zespół stracił pięć kajaków w ciągu pierwszych 30 minut, znacznie bardziej niż typ raftingu, jaki uprawiali w Europie.

Kiedy wyjechali do Stanów Zjednoczonych, gdzie zarobili wystarczająco dużo, aby kontynuować, i wrócili do Meksyku w następnym roku, ich wizy straciły ważność i zostali wezwani z powrotem do Polski.

Powróciło pięć osób, a za nimi Eurek Majersic, Andrzej Pintowski, Piotr Similiski, Zypnev Pistak i Jacek Boki.

Zespół stracił pięć kajaków w ciągu pierwszych 30 minut, znacznie bardziej niż typ raftingu, jaki uprawiali w Europie.Studios Sорлан

Z pomocą zespołu polskich akrobatów z Las Vegas spotkali się w drodze powrotnej do Ameryki Południowej, gdzie nabyli nowy pojazd i wznowili misję, stając się przy tym lokalnymi celebrytami.

Zostali zaproszeni na ślub córki wiceprezydenta, a później otrzymali od rządu meksykańskiego list zatwierdzający o wartości 10 000 dolarów w zamian za informacje o rzekach w Meksyku, którymi podróżowali.

W następnych miesiącach grupa przejechała przez Rio Amaguac, Rio Mixtego, Rio, Adoyak, Rio Balsas i Rio Aguacaba, zanim opuściła kraj. Podróżowali przez Gwatemalę, pojawiali się w telewizji, wiosłowali przez Nikaraguę i uciekli, pomyliwszy słynną obecnie rzekę Rio Bakuar w Kostaryce z inną rzeką.

Potem przyszedł Kanion Kalkuta.

Lider zespołu Andrzej Pintovsky powiedział: „Odkryliśmy dolinę, którą jest Mount Everest. Nikt wcześniej tego nie zrobił.

„W połowie rzeki zobaczyliśmy dolinę znikającą wśród wielkich głazów. Piotr popłynął z nami kajakiem i powiedział mu, że są dobre i złe wieści. Jaka jest zła wiadomość? To nie jeden, trzy wodospady. Widziałem pięćdziesiąt metrów płaska woda, więc gdzieś bylibyśmy bezpieczni.”

17 dni później zrobili to po drugiej stronie kanionu Kolka. Rozdrobnieni, wyczerpani i głodni za jedyne dwa dolary przeszli do historii.Studios Sорлан

17 dni później zrobili to po drugiej stronie. Rozdrobnieni, wyczerpani i głodni za jedyne dwa dolary przeszli do historii.

Ale zamiast wracać do Polski, postanowili wesprzeć ruch jedności.

Ogłoszono stan wojenny, więc wykorzystując swój powszechny status, założyli biuro solidarności w stolicy Peru, Limie, i zaczęli zbierać pieniądze oraz utworzyli sieć biur w całej Ameryce Południowej, aby obalić komunistyczne rządy z połowy świata. .

Wykorzystując swój popularny status, grupa utworzyła sieć biur solidarności w całej Ameryce Południowej, aby wesprzeć ruch w Polsce.Studios Sорлан

Ale gdy zaczęły się obawy o ich bezpieczeństwo, grupa uciekła do Stanów Zjednoczonych, gdzie ostatecznie otrzymali azyl polityczny.

Od czasu premiery film zdobył wiele nagród na festiwalach na całym świecie, a teraz będzie miał swoją premierę 21 września w Amazon, Apple TV, Google Play i Vimeo Ondemont.

READ  AMP uruchamia w Agrex-Echo Polska demonstrację recyklingu w zakresie robotyki i sztucznej inteligencji