Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

SpaceX przekłada w sobotę drugi start swojej rakiety Starship Moon

SpaceX przekłada w sobotę drugi start swojej rakiety Starship Moon

Ten post został zaktualizowany w piątek, aby opisać, co SpaceX naprawiło w rakiecie.

SpaceX przygotowuje się do drugiego lotu testowego Starship – gigantycznej rakiety budowanej, która ma zabrać astronautów NASA na Księżyc i ambicje Elona Muska na Marsa. Federalna Administracja Lotnicza wydała w środę zgodę organów regulacyjnych na start.

Podczas gdy firma planowała piątkowy start, w czwartek Musk ogłosił w X, serwisie społecznościowym znanym wcześniej jako Twitter, którego również jest właścicielem, że SpaceX… Lot został przełożony na sobotę Ponieważ część rakiety musi zostać wymieniona.

Oto, co musisz wiedzieć o premierze.

Statek kosmiczny zostaje wystrzelony z Boca Chica w Teksasie, miejsca na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej w pobliżu Brownsville, które SpaceX nazwało Starbase.

Lot może wystartować już o godzinie 8:00 czasu wschodniego Sobota. SpaceX będzie transmitować start na żywo na platformie X.

Istnieje 20-minutowe okno, podczas którego SpaceX może wystartować. Misje testowe często odbywają się później w oknie startowym, ponieważ kierownicy lotów pracują nad tym, aby systemy działały zgodnie z założeniami.

Jeśli cały lot się powiedzie, statek kosmiczny częściowo okrąży Ziemię, po czym spadnie do Pacyfiku u wybrzeży wyspy Kauai.

Dla NASA Starship to przyszły lądownik księżycowy dla astronautów w ramach misji Artemis. Jednak dla Muska, założyciela i dyrektora naczelnego SpaceX, pojazd ma kluczowe znaczenie w jego wizji transportu osadników na czerwoną planetę. Oznacza to, że statek kosmiczny musi być duży.

Ułożony na szczycie czegoś, co SpaceX nazywa superciężkim wzmacniaczem, system rakietowy Starship będzie pod niemal każdym względem największym i najpotężniejszym, jaki kiedykolwiek zbudowano.

Jest to najdłuższa rakieta, jaką kiedykolwiek zbudowano: ma 394 stopy długości, czyli prawie 90 stóp dłużej niż Statua Wolności łącznie z podstawą.

READ  Słońce wyzwala burzę słoneczną, która może wpływać na sieć energetyczną i satelity - i tworzyć zawirowania zorzy polarnej

Został zaprojektowany tak, aby w całości nadawał się do ponownego użycia. Superciężki wzmacniacz ma wylądować podobnie jak mniejsze rakiety Falcon 9 firmy SpaceX, a statek kosmiczny będzie mógł powrócić z kosmosu, przelatując przez atmosferę niczym nurek podniebny, zanim obróci się do pozycji pionowej przed lądowaniem.

W czwartek po południu pan Musk ogłosił w programie X, że należy wymienić „siłownik żeberek siatki”. Płetwy siatkowe to cztery prostokątne struktury na górze wzmacniacza. Urządzenie wspomagające ma powracać na platformę startową po oddzieleniu się od statku kosmicznego na górnym stopniu. Siateczkowe płetwy przypominające naleśniki kierują boosterem podczas upadku na ziemię. „Silnik” to fantazyjne słowo określające „silnik”, który porusza żebrem kratki.

Nie jest to część, którą można po prostu usunąć i wymienić. W niecały dzień SpaceX wciągnęła statek kosmiczny na górny stopień wzmacniacza, usunęła kolejną część zwaną „gorącym pierścieniem pośrednim” umieszczoną pomiędzy stopniami, naprawiła silnik, a następnie do południa w piątek wszystko ponownie złożyła.

Po pierwsze, była to ogromna brązowa chmura, która rozprzestrzeniła się na zewnątrz od spodu rakiety, gdy jej silniki pracowały. Zawierał ziemię, skały, a nawet kawałki betonu wielkości głazów, które ciąg rakiety wydobył spod platformy startowej.

Następnie, gdy statek kosmiczny wzniósł się w powietrze, przechylił się na bok. Trzy z 33 silników nie uruchomiły się, a niezrównoważony ciąg spowodował wznoszenie się po przechyle.

Statek kosmiczny ewakuował się z wieży startowej i przez większą część następnej minuty lot wydawał się przebiegać pomyślnie. Były jednak oznaki, że dzieje się więcej złego. Kamery skierowane na spód statku kosmicznego zdawały się pokazywać awarię sześciu silników. Dopalacz miał oddzielić się od górnego stopnia po 2 minutach i 52 sekundach lotu, ale tak się nie stało. Zamiast tego statek kosmiczny zaczął powoli się rozpadać, a po minucie materiały wybuchowe przeznaczone do zniszczenia wykolejonej rakiety w końcu zdetonowały.

READ  Równy dostęp do kosmosu: nowe badanie analizuje, jak wystrzelić więcej „parastronautów”

Tydzień później Musk udzielił wstępnych odpowiedzi na temat tego, co poszło nie tak podczas sesji pytań i odpowiedzi na Twitterze, zwanej teraz X.

„Mamy tu dobre wieści” – powiedział. „Wygląda na to, że marginesy konstrukcyjne pojazdu są lepsze, niż się spodziewaliśmy” – powiedział, odnosząc się do momentów lotu. „Pojazd faktycznie wykonał salto pod koniec i nadal jest nienaruszony” – powiedział.

Na pierwszy rzut oka rakieta Starship na platformie startowej w piątek wygląda jak ten sam gigantyczny pojazd, który wystartował w kwietniu. nie.

Największą zmianą jest tzw. „gorąca faza”. Silniki górnego stopnia statku kosmicznego zostaną uruchomione, gdy urządzenie wspomagające będzie nadal podłączone, a niektóre silniki wspomagające będą nadal pracować, co może poprawić osiągi rakiety.

SpaceX wprowadziło również zmiany w konstrukcji rakiety, aby zapobiec wyciekom paliwa i pożarom, a także ulepszyło system zakończenia lotu, którego zniszczenie statku kosmicznego trwało zbyt długo.

W przypadku platformy startowej, aby zapobiec zniszczeniu przez silniki rakietowe betonu poniżej i wzniesieniu kolejnej chmury gruzu i pyłu, SpaceX dodało dwupłytową konstrukcję ze szczelinami w górnej płycie. „Zasadniczo ogromna, bardzo mocna stalowa głowica prysznicowa skierowana w górę” – powiedział Musk.

Setki tysięcy galonów wody wytryskanej z tego systemu będą działać jak poduszka pochłaniająca ciepło i moc silników rakietowych, chroniąc stal i beton.