Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

SpaceX: Operator satelitarny wzywa do wstrzymania startu Starlink do czasu przeglądu środowiskowego

SpaceX: Operator satelitarny wzywa do wstrzymania startu Starlink do czasu przeglądu środowiskowego

SpaceX może stanąć przed wyzwaniem prawnym ze strony konkurencyjnego operatora satelitarnego, który wezwał do wstrzymania startu Starlink do czasu przeglądu środowiskowego mega-planety.

Firma szerokopasmowa Viasat wezwała w piątek amerykańską Federalną Komisję Łączności (FCC) do dalszej zmiany licencji, umożliwiającej Starlink ekspansję na niskiej orbicie.

Ogromna liczba satelitów, które obiecują zapewnić szybki dostęp do Internetu na całym świecie, liczy ponad 1600 satelitów.

Aby zmniejszyć oczekiwane opóźnienie w sieci, SpaceX zwrócił się do Federalnej Komisji Łączności o zgodę na zmianę jej pierwotnych planów, w wyniku których około 2800 satelitów znalazło się na niskich orbitach.

Viasat zamierza wnieść sprawę do sądu federalnego, że FCC musiała przeprowadzić ocenę oddziaływania na środowisko, zanim da zielone światło dla tej zmiany.

Obejmują one wyrażone przez firmę obawy – i odzwierciedlone przez naukowców – co do tego, jak konstelacja Starlink może wpłynąć na obserwacje astronomiczne.

Inne obawy związane ze środowiskiem obejmują możliwość zwiększonej ilości śmieci na orbicie i zanieczyszczenia atmosfery przez dezintegrację satelitów.

SpaceX może stanąć przed wyzwaniem prawnym ze strony konkurencyjnego operatora satelitarnego, który wezwał do wstrzymania startu Starlink do czasu przeglądu środowiskowego mega-planety. Na zdjęciu: artystyczna wizja dwóch satelitów Starlink na orbicie okołoziemskiej

Oryginalna licencja FCC pozwoliła SpaceX na stworzenie konstelacji 4409 satelitów Starlink, z 2825 w odległości 684-808 mil (1100-1300 km) i kolejnymi 1584 w odległości 342 mil (550 km), spadających na orbitę Nisko.

Jednak 27 kwietnia tego roku komisja zatwierdziła wniosek SpaceX o zmianę licencji – przesunięcie satelitów na wyższych orbitach do 342 mil (550 km) i zmniejszenie planowanej całkowitej liczby satelitów o jeden do 4408.

Według SpaceX konieczna była zmiana planów w celu zmniejszenia opóźnień lub lagów między satelitą a naziemną, poprawiając tym samym jakość rozmów wideo oraz wrażenia z gier i innych aplikacji dla użytkowników korzystających z sieci.

READ  upuść! Boeing Starliner wraca na Ziemię ze Stacji Kosmicznej

Zapewnienie niskiego opóźnienia sygnału było kryterium kwalifikującym do finansowania w wysokości 890 milionów dolarów (628 milionów funtów), które FCC przyznało Space X w grudniu w ramach pierwszej fazy tak zwanego „ Rural Digital Opportunities Fund ”.

Program ten ma na celu zapewnienie usług szerokopasmowych w domach i firmach w Stanach Zjednoczonych, ponieważ obecnie nie są one dostępne.

O firmie Viasat

Viasat to firma telekomunikacyjna z Carlsbad w Kalifornii, która świadczy usługi szerokopasmowe przy użyciu satelitów geostacjonarnych.

Obecnie firma opracowuje konstelację trzech nowych satelitów, aby rozszerzyć swoją globalną działalność i zapewnić swoim klientom przepustowość trzech terabajtów na sekundę.

Pierwszy ViaSat-3 ma zostać uruchomiony na początku 2022 roku i będzie obsługiwał obie Ameryki.

SpaceX przekroczył liczbę 1584 satelitów orbitujących nisko Ziemi dozwolonych na podstawie pierwotnej licencji po wystrzeleniu partii 52 nowych pojazdów 15 maja – a kolejne 60 pojazdów ma dziś wejść na orbitę, co oznacza trzynaste uruchomienie Starlink w tym roku.

Viasat – z siedzibą w Carlsbad w Kalifornii – powiedział, że zwrócił się do Federalnej Komisji Łączności (FCC) o przeprowadzenie dokładnego przeglądu środowiskowego przed udzieleniem SpaceX na zmianę licencji, ale komisja odrzuciła ten wniosek.

Uważamy, że FCC nie przeprowadziła wymaganego prawem przeglądu środowiskowego zgodnie z ustawą o polityce środowiskowej państwa [NEPA]John Janka, Chief Global Officer Viasat ds. Globalnego rządu i spraw regulacyjnych Kosmiczne wiadomości.

Co więcej, powiedział, FCC „nie szanuje zaangażowania administracji Bidena Harrisa w oparte na nauce podejście do ochrony atmosfery, ziemskiego klimatu, przestrzeni kosmicznej i dobrobytu obywateli amerykańskich”.

W związku z tym zwróciliśmy się do Komisji o zawieszenie jego postanowienia do czasu, aż sądy federalne zbadają jego legalność.

Oryginalna licencja FCC pozwoliła SpaceX na stworzenie konstelacji 4409 satelitów Starlink, z 2825 w odległości 684-808 mil (1100-1300 km) i kolejnymi 1584 w odległości 342 mil (550 km), spadających na orbitę Nisko.  Jednak 27 kwietnia tego roku komisja zgodziła się na prośbę SpaceX o zmianę licencji - przesunąć satelity na wyższych orbitach do 342 mil (550 km) i zmniejszyć całkowitą planowaną liczbę satelitów o jeden do 4408. Na zdjęciu: Starlink satelity Gotowe do orbitalnego rozmieszczenia

Oryginalna licencja FCC pozwoliła SpaceX na stworzenie konstelacji 4409 satelitów Starlink, z 2825 w odległości 684-808 mil (1100-1300 km) i kolejnymi 1584 w odległości 342 mil (550 km), spadających na orbitę Nisko. Jednak 27 kwietnia tego roku komisja zgodziła się na prośbę SpaceX o zmianę licencji – przesunąć satelity na wyższych orbitach do 342 mil (550 km) i zmniejszyć całkowitą planowaną liczbę satelitów o jeden do 4408. Na zdjęciu: Starlink satelity Gotowe do orbitalnego rozmieszczenia

READ  SKY Perfect JSAT: Zakończenie partnerstwa Satellite Compass i Skyloom w celu świadczenia usług optycznego przekazywania danych na rynku obserwacji Ziemi

Federalna Komisja Łączności broniła swojej decyzji o nieprzeprowadzaniu oceny środowiskowej w ramach NEPA i stwierdziła, że ​​prawo nie obejmuje ryzyka zanieczyszczenia światłem.

Ponadto zauważyli, że Federalna Administracja Lotnicza przeprowadza własne przeglądy w ramach procesu certyfikacji startów satelitów.

Jednak komisja stwierdziła, że ​​zachęciła SpaceX do dalszej współpracy z astronomami w celu zmniejszenia jasności ich satelitów na nocnym niebie.

Viasat ogłosił, że – w przypadku, gdy FCC nie udzieli zmienionego zawieszenia licencji do 1 czerwca – będzie lobbował w Sądzie Apelacyjnym Okręgu Columbia.

SPACEX ELON MUSK ma przynieść światu szerokopasmowy internet dzięki zestawowi satelitarnemu STARLINK

SpaceX Elona Muska wystrzelił piątą partię swojego internetowego satelity „Starlink” – łączną liczbę 300.

Tworzą konstelację tysięcy satelitów, zaprojektowanych w celu zapewnienia tanich usług szerokopasmowych z niskiej orbity okołoziemskiej.

Konstelacja, znana nieformalnie jako Starlink, jest opracowywana w obiektach SpaceX w Redmond w stanie Waszyngton.

Jego celem jest przeniesienie szybkiego Internetu do Twojego domu z kosmosu.

Chociaż internet satelitarny istnieje już od jakiegoś czasu, cierpiał z powodu dużych opóźnień i zawodnych połączeń.

Starlink jest inny. SpaceX twierdzi, że umieszczenie „konstelacji” satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej zapewni szybki, kablowy internet na całym świecie.

Firma-miliarder chce stworzyć globalny system, który pomoże jej generować większą płynność.

Musk powiedział wcześniej, że projekt może dać trzem miliardom ludzi, którzy obecnie nie mają dostępu do Internetu, tani sposób na dostęp do Internetu.

Może również pomóc w sfinansowaniu przyszłego miasta na Marsie.

Pomaganie ludzkości w dotarciu do Czerwonej Planety jest jednym z wieloletnich celów Muska i zainspirowało go do założenia SpaceX.

Firma niedawno przedstawiła Federalnej Komisji Łączności (FCC) plany umieszczenia 4425 satelitów na orbicie okołoziemskiej – trzykrotnie większej niż obecnie.

„Po pełnym wdrożeniu SpaceX minie praktycznie wszystkie części powierzchni Ziemi, a zatem w zasadzie ma potencjał do świadczenia globalnych usług na całym świecie” – powiedziała firma.

READ  „Gwiezdne potwory” są 10 000 razy masywniejsze od Słońca, wykryte po raz pierwszy

Przez cały czas zobaczysz satelitę SpaceX w każdym punkcie na powierzchni Ziemi.

Dodała, że ​​sieć zapewni dostęp do Internetu w Stanach Zjednoczonych i reszcie świata.

Oczekuje się, że zajmie to więcej niż pięć lat i zainwestuje 9,8 miliarda dolarów (7,1 miliarda funtów), chociaż internet satelitarny okazał się w przeszłości kosztownym rynkiem, a analitycy spodziewają się, że ostateczny rachunek będzie wyższy.

Musk porównał projekt do „przebudowy Internetu w kosmosie”, ponieważ zmniejszyłby on zależność od istniejącej sieci podmorskich kabli światłowodowych, które przecinają całą planetę.

W Stanach Zjednoczonych Federalna Komisja Łączności (FCC) z zadowoleniem przyjęła plan jako sposób na zapewnienie połączeń internetowych większej liczbie osób.