Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Śmiertelne tornado w Mississippi sieje spustoszenie w stanie USA

Śmiertelne tornado w Mississippi sieje spustoszenie w stanie USA

  • Sophie Long w Rolling Fork, Mississippi i Antoinette Radford w Londynie
  • wiadomości BBC

wyjaśnij wideo,

ZOBACZ: Ciężarówki stoją na budynkach, gdy tornado spłaszcza miasto Rolling Fork

Co najmniej 26 osób zginęło w Mississippi i Alabamie po przejściu tornada przez południowe stany USA.

Trwają poszukiwania i ratownictwo, a rząd stanu Mississippi ogłosił stan wyjątkowy.

W Rolling Fork ulice zaśmiecają wraki samochodów, cegły i szkło – miasto zostało niemal całkowicie zniszczone.

Jeden z mieszkańców powiedział BBC, że miał szczęście, że przeżył, szukając schronienia w swojej wannie.

Zbliżając się do dzielnicy na zachód od hrabstwa Sharkey, niewiele wskazuje na coś niezwykłego.

Otaczające go bujne pola uprawne były całkowicie nietknięte, a drzewa nie zostały nawet wygięte przez wiatr.

Nagle widzisz domy, które były na drodze tornada.

Zostały one całkowicie zatarte.

W tym wiejskim miasteczku liczącym zaledwie 2000 mieszkańców, gdzie jedna piąta ludności żyje poniżej granicy ubóstwa, szalejący huragan zrównał z ziemią dziesiątki budynków.

Domy, w których rodzina i przyjaciele zebrali się mniej niż 24 godziny wcześniej, gotowe na weekend, obróciły się w gruzy.

Drewniane ramy zostały pocięte na kawałki. Są odwrócone pralki, ale nie można powiedzieć nic, co mogłoby być kuchnią.

Wśród gruzów leżą porozrzucane samochody. Od czasu do czasu odbywają się gry dla dzieci i inne oznaki życia, które prowadziliśmy tutaj zaledwie kilka godzin wcześniej.

podpis pod zdjęciem,

Lokalny Rolling Fork próbuje uratować przedmioty z samochodu

Tornado uderzyło w środku nocy – ludzie spali i nie słyszeli alarmów. Dla wielu pierwszą oznaką, że dzieje się coś strasznego, był hałas.

Francisco McKnight powiedział BBC, że to cud, że żyje. Powiedział, że jedynym ostrzeżeniem, jakie otrzymał, był dźwięk — w piątkowy wieczór nie słyszał niczego podobnego do szumu wiatru i nigdy więcej nie chciał tego słyszeć.

Wyjrzał raz na zewnątrz, a potem pobiegł do łazienki i wszedł do wanny. Powiedział, że to go uratowało.

Jedyną częścią jego domu, która wciąż stoi, są fragmenty dwóch ścian łazienki.

Powiedział, że tornado trwało tylko od pięciu do dziesięciu minut i siedziało w wannie, wyrywając z korzeniami resztę jego domu. W tej chwili przebywa w jednym ze schronisk utworzonych w okolicy.

Nie wie, co dalej zrobi, ale jakoś mówi, że odbuduje swoje życie.

Gubernator Mississippi Tate Reeves odwiedził w sobotę Silver City i Winonę, aby spotkać się z mieszkańcami dotkniętymi przez huragan.

Reeves udostępnił aktualizację na Twitterze, nazywając sytuację „tragedią”, pisząc: „Jesteśmy błogosławieni odważnymi i zdolnymi ratownikami oraz kochającymi sąsiadami. Proszę, módlcie się dalej”.

Pan Reeves zażądał pilnego ogłoszenia stanu klęski żywiołowej na tym obszarze i powiedział: „Będziemy walczyć jak diabli, aby upewnić się, że otrzymamy jak najwięcej zasobów dla tego obszaru”.

Wysiłki poszukiwawcze i ratownicze będą kontynuowane w Mississippi, ponieważ oczekuje się, że kolejne burze uderzą w części Alabamy i Georgii wczesną niedzielę i prawdopodobnie przyniosą znaczny grad.

Prezydent USA Joe Biden również udzielił wsparcia dotkniętemu regionowi. Opisał obrazy z Mississippi jako „rozdzierające serce”.

W niedzielę Biały Dom poinformował, że prezydent Biden zarządził pomoc federalną w celu wsparcia lokalnych działań naprawczych na obszarach dotkniętych huraganem, w tym dotacje na tymczasowe mieszkania, naprawy domów i tanie pożyczki na pokrycie nieubezpieczonych strat majątkowych.

wyjaśnij wideo,

Zobacz: Zniszczenia po huraganach nawiedziły Mississippi i Alabamę

Czy jesteś w którymś z obszarów dotkniętych huraganem? Jeśli jest to bezpieczne, podziel się swoimi doświadczeniami za pośrednictwem poczty elektronicznej [email protected].

Podaj numer kontaktowy, jeśli chcesz porozmawiać z dziennikarzem BBC. Możesz również skontaktować się z nami w następujący sposób:

Jeśli czytasz tę stronę i nie widzisz formularza, musisz odwiedzić mobilną wersję witryny BBC, aby przesłać swoje pytanie lub komentarz, lub możesz wysłać do nas e-mail na adres [email protected]. W każdym zgłoszeniu prosimy o podanie imienia i nazwiska, wieku i lokalizacji.

READ  COVID-19: Zakażenie delta może wytwarzać podobne poziomy wirusa niezależnie od statusu szczepienia, wczesna analiza sugeruje | Wiadomości z Wielkiej Brytanii