Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Bóg, broń i Trump”: Tysiące protestów w Teksasie

„Bóg, broń i Trump”: Tysiące protestów w Teksasie

  • autorstwa Anthony’ego Zurchera
  • Korespondent z Ameryki Północnej

podpis pod zdjęciem,

Fan Donalda Trumpa przebrany za byłego prezydenta na wiecu

Donaldowi Trumpowi może grozić aresztowanie w Nowym Jorku i zamieszcza na swojej stronie internetowej coraz groźniejsze wypowiedzi o „śmierci i zniszczeniu”, ale podczas wiecu wyborczego Trumpa w słoneczne popołudnie w Waco w Teksasie wszystko przebiegało jak zwykle.

Tysiące zwolenników byłego prezydenta odwiedziło namioty handlowe Trumpa, kupując koszulki z napisami „Bóg, broń i Trump” oraz „Trump wygrał”.

Następnie spakowali się na asfaltowym asfalcie lokalnego lotniska na kilka godzin przed spodziewanym przybyciem Trumpa.

Czekali w upale, gdy z głośników leciały piosenki zespołu ABBA, Franka Sinatry i Bon Jovi i wiwatowali, gdy mnóstwo znajomych zwolenników Trumpa na zmianę rozgrzewało tłum.

Gwiazda rocka Ted Nugent zagrał coś, co zostało opisane jako „ziejące ogniem” wykonanie hymnu narodowego USA na swojej gitarze elektrycznej, przerwane obsceniczną tyradą, która obejmowała ataki na „przestępców w tenisówkach” w rządzie federalnym. Powiedzieli, że nielegalnie uwięzili zwolenników Trumpa, którzy szturmowali Kapitol USA 6 stycznia 2021 r.

podpis pod zdjęciem,

Kongresmenka Marjorie Taylor Greene miała chwilę na scenie, wykorzystując ją do ataku na prokuratora generalnego Nowego Jorku Alvina Bragga

Na scenie pojawili się również kongresman Matt Gaetz z Florydy i kongresmenka Marjorie Taylor Greene z Florydy, którzy rozpoczęli ukierunkowany atak na prokuratora generalnego Nowego Jorku Alvina Bragga, który w najbliższych dniach zdecyduje, czy postawić Trumpowi zarzuty związane z płatnościami typu „cichy money” do gwiazdy Filmy dla dorosłych Stormy Daniels.

„Ten atak jest skandalicznym uzbrojeniem naszego systemu sprawiedliwości, mającym wpłynąć na wyścig prezydencki w 2024 roku” – powiedział Green.

Tłum – który według kampanii Trumpa mógł sięgać 15 000 osób – trochę buczał, kiedy padło nazwisko pana Bragga, ale niewielu wydawało się zaniepokojonych nowojorskim śledztwem.

„Nie słucham negatywnych rzeczy” – powiedziała Debbie Harvey z Midlothian w Teksasie, miasta niedaleko Dallas. „Modlę się, by nie został oskarżony. Bóg wciąż odpowiada na modlitwy”.

„Wydaje się, że nie ma tego wiele” – powiedział Brian Novi, który mieszka w pobliskiej zatoce Cobras. „A teraz wydaje się, że walczą z tym, czy w ogóle ścigać”.

podpis pod zdjęciem,

Tysiące kibiców nosiło koszulki z napisem „Bogowie, broń, Trump”.

Novi i jej przyjaciel Richard Turner, którzy podobnie jak Harvey byli na pierwszym wiecu Trumpa, kupili pamiątkowe koszulki z napisem „Trump in Texas: I Was There – Where Have You Been?” Powiedzieli, że nawet mając wiele opcji w prawyborach republikanów w 2024 r., trzymają się Trumpa.

„Udowodnił, że potrafi załatwić sprawy” – powiedział Turner, zauważając, że gubernator Florydy Ron DeSantis, najbardziej zaciekły rywal Trumpa, musi jeszcze udowodnić, że potrafi występować na scenie krajowej.

W okresie poprzedzającym wiec Waco wiele mediów i ekspertów Trumpa pytało, dlaczego były prezydent miałby organizować swój pierwszy masowy wiec w ramach kampanii 2024 w Waco, kiedy władze federalne i stanowe 30 lat temu prowadziły wojnę zbrojną. Konfrontacja z sektą religijną Dawida, która zakończyła się śmiercią 86 osób.

Był to incydent, który pomógł podsycić ruch antyrządowy w Stanach Zjednoczonych, gdzie terminy takie jak „bandyci z jackpota” Nugenta były często używane do opisania federalnych funkcjonariuszy organów ścigania.

Wicegubernator Teksasu Dan Patrick powiedział tłumowi, że takie komunikaty są przekleństwami i „fałszywymi wiadomościami”.

Samolot prezydenta ma wylądować wczesnym wieczorem w dramatycznym przylocie na lotnisko, na które podpisał się w 2016 i 2020 roku. Jednak trzy lata temu leciał Air Force One. Teraz wrócił do podróżowania swoim prywatnym samolotem.