Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Skrajna prawica wzywa Polskę do gotowości do opuszczenia Unii Europejskiej

Skrajna prawica wzywa Polskę do gotowości do opuszczenia Unii Europejskiej

Warszawa (AFP) – Dziesiątki tysięcy zwolenników skrajnej prawicy skandowało antyunijne hasła wśród morza czerwono-białych polskich flag podczas sobotniego wiecu z okazji Dnia Niepodległości.

Opublikowano: Zmieniono:

1 minuta

Ratusz podał, że coroczne wydarzenie w Warszawie przyciągnęło 40 000 osób, podczas gdy media szacują, że wzięło w nim udział 90 000 niecały miesiąc po zwycięstwie proeuropejskich partii opozycji w wyborach do organów legislacyjnych.

Banery i znaki „Polexit” po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej od stycznia 2020 r.

„Polska musi być gotowa do opuszczenia UE w przypadku nowych zmian w traktatach europejskich” – powiedział Marcin Kowalski, przewodniczący Młodzieży Wszechpolskiej.

Przyszłe zmiany w traktatach doprowadziłyby do powstania „koalicji eurofederalistycznej” pod przewodnictwem Komisji Europejskiej, stwierdził Kowalski.

Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która w poprzednich latach wspierała wiec, zorganizowała własne obchody niepodległości przed tegorocznym oficjalnym terminem.

Konserwatywny BIS, który stara się sformować nowy rząd po utracie większości parlamentarnej w głosowaniu 15 października, ma niewielkie nadzieje na znalezienie partnera koalicyjnego.

Na drugim miejscu znalazł się liberalny Sojusz Obywatelski lidera opozycji Donalda Tuska, ale z dwiema mniejszymi partiami – centrową Trzecią Drogą i Lewicą – większość z 248 prawodawców w 460-osobowym parlamencie, który ma zostać ponownie otwarty w poniedziałek.

Od czasu dojścia PiS do władzy stosunki Warszawy z instytucjami rządzącymi UE uległy pogorszeniu, co osłabiło warszawską demokrację.

READ  Amazon Fire TV dla Polski