Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Shell wznawia sprzedaż niemieckiej rafinerii po oczyszczeniu rosyjskiej własności

Shell wznawia sprzedaż niemieckiej rafinerii po oczyszczeniu rosyjskiej własności

WARSZAWA/LONDYN (Reuters) – Rafineria Shell znajduje się poza Berlinem po tym, jak niemiecki rząd w zeszłym roku przejął kontrolę nad fabryką od rosyjskiego operatora, poinformowały Reuters źródła przemysłu naftowego.

Starania brytyjskiego koncernu o sprzedaż 37,5% udziałów w rafinerii, czwartej co do wielkości w Niemczech i dostarczającej 90% paliwa do Berlina, zostały udaremnione przez niepewność co do przyszłości rafinerii po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku.

Wznowienie sprzedaży stało się możliwe po tym, jak niemieckie ministerstwo gospodarki we wrześniu ubiegłego roku przekazało jednostkę rosyjskiego giganta naftowego Rosniefti (ROSN.MM) pod opiekę powierniczą w ramach fali europejskich sankcji wobec Rosji w następstwie inwazji Moskwy na Ukrainę, podają dwa źródła . Powiedział.

Obejmowało to 54,17% udziałów Rosniefti w rafinerii w Schwedt. W zeszłym tygodniu niemiecki sąd odrzucił apelację Rosnieftu w sprawie ruchu.

Dwa źródła podały, że Shell otworzył w tym tygodniu pokój danych dla potencjalnych nabywców z informacjami na temat działalności rafinerii, kosztów i przychodów.

Rzecznik Shella odmówił komentarza. Niemieckie Ministerstwo Gospodarki odmówiło komentarza.

Zaznajomione ze sprawą źródła w Berlinie i Warszawie poinformowały Reutera we wrześniu, że polska rafineria PKN Orlen (PKN.WA) była wcześniej zainteresowana nabyciem pakietu kontrolnego rafinerii w Schwedt, która zaopatruje również część zachodniej Polski.

W ostatnich miesiącach rafineria została zmuszona do pracy ze zmniejszoną stawką o około 60%, ponieważ walczy o zastąpienie dostaw ropy dostarczanej z Rosji rurociągiem Przyjaźń, który został zamknięty w ramach sankcji UE.

Większość nowych dostaw pochodziła z niemieckiego portu w Rostocku, a rząd chce to zwiększyć zaopatrując rafinerię w ropę importowaną przez polski port w Gdańsku.

W 2021 roku Shell próbował sprzedać swoje udziały firmie Alcmene z Wiednia, ale ruch ten został powstrzymany przez Rosnieft, który chciał zwiększyć swoje 54% udziałów. Posunięcie to zostało wstrzymane przez niemiecki rząd w marcu ubiegłego roku.

READ  Czy możesz badać stany takie jak akcje?

Włoski koncern Eni (ENI.MI) posiada 8,33% udziałów w rafinerii.

Dodatkowe raporty Rehama El Koussy w Berlinie. Montaż autorstwa Bernadette Baum

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.