Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Satelitarne zdjęcie tygodnia: kosmiczny „duch” zaglądający w przeszłość wszechświata

Satelitarne zdjęcie tygodnia: kosmiczny „duch” zaglądający w przeszłość wszechświata

ten obrazek Kosmiczny Teleskop Hubble’a ujawnił odległą galaktykę, która wygląda zupełnie inaczej niż nasza droga Mleczna. Najlepiej widoczna z półkuli południowej NGC 6684 jest oddalona o 44 miliony lat świetlnych i została przypadkowo zauważona podczas spisu galaktyk w odległości 32,6 miliona lat świetlnych, które nie zostały jeszcze sfotografowane przez Hubble’a. To gigantyczne zadanie zostało już wykonane w około trzech czwartych.

Astronomowie klasyfikują galaktyki na podstawie ich widocznych kształtów i właściwości fizycznych. Zamglony, upiorny kształt NGC 6684 jest przykładem szczególnego rodzaju galaktyki zwanej galaktyką soczewkowatą — co oznacza, że ​​patrząc z boku, wygląda jak soczewka. NASA.

Różni się od Drogi Mlecznej układem gwiazd. Droga Mleczna jest klasyczną galaktyką spiralną — obracającym się dyskiem ramion spiralnych wypełnionych gwiazdami, z ciemnymi pasmami pyłu i pustą przestrzenią między nimi, krążącymi wokół centralnego zgrubienia gwiazd. Galaktyki soczewkowate, takie jak NGC 6684, nadal mają zgrubienia gwiazd w swoich jądrach, ale bez ramion spiralnych. Zamiast tego jest dysk z gwiazdami.

Galaktyki soczewkowe zawierają gwiazdy starsze niż galaktyki spiralne, a astronomowie uważają, że te galaktyki mogą być starzejącymi się galaktykami spiralnymi, których ramiona wyblakły, lub galaktykami spiralnymi, które się połączyły. NASA. Rzeczywiście, ostatnie dowody na to wskazują Droga Mleczna może być galaktyką soczewkowatą Miliardy lat temu, przed serią kolizji galaktycznych, uformowały się jej charakterystyczne ramiona spiralne. Inne galaktyki soczewkowate sfotografowane ostatnio przez Hubble’a to: NGC1023I NGC5283 I NGC3489.

READ  Obejrzyj na żywo trzeci dzień konferencji ISDC 2021 National Aerospace Society na żywo