Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Katastrofalną powódź w Vermont widać z kosmosu

Katastrofalną powódź w Vermont widać z kosmosu

Vermont rozpoczął w tym tygodniu długie i żmudne usuwanie katastrofalnych powodzi – tak dużych, że można je zobaczyć z kosmosu.

A Green Mountain nie był sam: inne stany północno-wschodnie stoją w obliczu kosztownych napraw po poważnych, wolno poruszających się burzach, które w ciągu kilku dni zrzuciły na ten region miesiące deszczu.

„Nie popełnijcie błędu, zniszczenia i powodzie, które obserwujemy w Vermont, są historyczne i katastrofalne” – powiedział gubernator Vermont Phil Scott, który pojawił się w środę na konferencji prasowej wraz z przywódcami Kongresu, w tym senatorem Berniem Sandersem.

Gubernator zauważył, że Vermont niedawno zakończył ostatnią naprawę infrastruktury po śmiercionośnej burzy tropikalnej Irene z 2011 r., kiedy w tym tygodniu doświadczył powodzi. Scott powiedział, że w przeciwieństwie do Irene, która trwała około 24 godzin, ulewa trwała kilka dni.

Gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul też ogłosić to „Jedno zdarzenie pogodowe na 1000 lat” spowodowane kryzysem klimatycznym.

Przypisanie roli kryzysu klimatycznego poszczególnym zdarzeniom powodziowym wymaga poważnej analizy naukowej. Jednak w miarę ocieplania się planety, w atmosferze zatrzymuje się więcej wilgoci, co oznacza burze z potencjałem większej ilości opadów i późniejszych powodzi.

Społeczności na północy stanu Nowy Jork, zwłaszcza w dolinie Hudson, zostały zniszczone przez zniszczone domy, a drogi i mosty zmyte przez ulewne wody. Pamela Nugent, lat 43, utonęła, próbując uciec z psem ze swojego domu w Highland Falls.

W Vermont ponad 100 osób zostało ewakuowanych podczas akcji ratunkowych, w tym przez zespoły rekrutowane do pomocy z Północnej Karoliny i Massachusetts. Załogi kontynuowały przeszukiwania od drzwi do drzwi w odległych obszarach, które zostały poważnie dotknięte.

Dostęp do dużych części miast Londonderry i Weston w stanie Vermont pozostawał w środę w dużej mierze poza zasięgiem.

READ  Irańska Gwardia Rewolucyjna rozpoczyna udany test rakietowy: raport

Widok na rzekę Winooski w Richmond, Vermont, 27 czerwca 2019 (po lewej) i 11 lipca 2023, po ulewnych deszczach powodujących powódź

(Zdjęcie satelitarne © 2023 Maxar Tech)

W Montpellier, stolicy stanu, wydaje się, że zapora na obrzeżach miasta ustabilizowała się po tym, jak była niebezpiecznie bliska pęknięcia.

„Wygląda na to, że nie zostanie zhakowany… To jedna rzecz mniej, którą powinniśmy mieć na przednim palniku” – powiedział Bill Fraser, kierownik miasta Montpelier.

Właściciele firm uprzątnęli w środę zniszczone towary i meble, ratując, co się dało. Widziano mieszkańców spacerujących ścieżką przed budynkiem stolicy stanu i poruszających się po ulicach na deskach do wiosłowania.

Julianna Jennings zdejmuje mokry perski dywan ze zniszczonego przez powódź sklepu z antykami, dziełami sztuki i meblami, który dzieli z mężem w centrum Montpelier w stanie Vermont.

(AP)

Urzędnicy ostrzegają kierowców, aby monitorowali zamknięcia i unikali przekraczania dróg pokrytych wodą. W związku z przewidywanymi większymi opadami deszczu od czwartku w całej Nowej Anglii, mogą wystąpić dodatkowe zamknięcia dróg, Kompas Nowej Anglii powiedział.

Gubernator Scott ostrzegł, że kryzys jest daleki od zakończenia. „Chcę więc wyjaśnić, że nie wyszliśmy z lasu” – powiedział we wtorek.

Władze ostrzegły mieszkańców, aby uważali na potencjalne zapadliska w miarę cofania się wód powodziowych i nasycania gleby. Vermont zalecił również mieszkańcom obszarów dotkniętych powodzią gotowanie wody ze względu na ryzyko zanieczyszczenia zanieczyszczeniami i ściekami w wodach powodziowych.

Prezydent Joe Biden, który był na Litwie Weź udział w dorocznym szczycie NATOogłosił stan wyjątkowy w Vermont i upoważnił Federalną Agencję Zarządzania Kryzysowego (FEMA) do pomocy w koordynowaniu działań związanych z usuwaniem skutków katastrof i udzielaniu pomocy.

Chociaż ulewne deszcze zmniejszyły się w Nowej Anglii, w Stanach Zjednoczonych panują ostrzejsze warunki pogodowe podczas brutalnego lata w ekstremalnych warunkach.

READ  „Byłem w ciemnym miejscu”: Jack Fincham opowiada o swojej walce z depresją i uzależnieniem

W środę synoptycy ostrzegali przed potencjalnymi zagrażającymi życiu powodziami błyskawicznymi w niektórych częściach południowego Arkansas i północnej Luizjany, gdy ulewne deszcze nawiedziły region.