Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Sąd Najwyższy zabrania niedzielnych zakupów

Sąd Najwyższy zabrania niedzielnych zakupów

W Polsce w niedzielę mogą działać wyłącznie usługi kulturalne, sportowe i turystyczne. Jednak niektóre inne firmy również próbowały wykorzystać to jako kamuflaż, aby otworzyć swoje drzwi. Teraz Sąd Najwyższy potępił tę praktykę.

Trzy firmy próbowały skorzystać ze zwolnienia w przypadku niektórych usług dozwolonych w niedzielę, aby ominąć obowiązkowe zamknięcie w niedzielę. Oprócz swoich głównych produktów otwierali np. klub czytelniczy lub oferowali wypożyczalnię sprzętu sportowego.

Minister Sprawiedliwości zwrócił się do Sądu Najwyższego o uniewinnienie sklepów. Sędzia jednak nie zastosował się do tej logiki. Notatki z Polski Raporty. Sąd Najwyższy orzekł, że aby firma mogła pozostać otwarta w niedzielę, głównym przedmiotem jej działalności musi być działalność kulturalna, sportowa lub turystyczna. Pozostałe formy działalności gospodarczej powinny mieć charakter drugorzędny.

Niedzielny odpoczynek

18 października Sąd Najwyższy wydał wyrok przeciwko sklepowi należącemu do dużej sieci franczyzowej, który otworzył księgarnię stacjonarną. We wrześniu ubiegłego roku naganę za wypożyczenie sprzętu sportowego otrzymał inny sklep, podobnie jak w tym samym miesiącu skazano sklep monopolowy.

Od 2018 roku w niedziele firmy muszą być zamknięte. Obecny rząd wprowadził zakaz, ku uciesze Kościoła rzymskokatolickiego i związku zawodowego „Solidarność”, który domagał się wprowadzenia odpoczynku niedzielnego.

Niepewny

Państwowa Inspekcja Pracy wyraża zadowolenie z ostatnich orzeczeń Sądu Najwyższego. Inspektorat ma nadzieję, że będzie to działać odstraszająco na każdego właściciela firmy chcącego otworzyć swój sklep w niedzielę.

W zeszłym roku rząd PiS przypomniał branży detalicznej, że niedziela to „czas na modlitwę i rodzinę”, a nie na zakupy – napisał z Polski magazyn Notice. Ponieważ jednak rząd PiS stracił większość w ostatnich wyborach, przyszłość zakazu handlu w niedzielę jest niepewna.

READ  Dziwne reklamy na Facebooku z prośbą Mayima Bialika o sprzedaż żelek CBD