„Pozyskaliśmy już wszystkie główne komponenty do morskiej części Baltica 2. Ostateczne przetargi i podpisane umowy wyraźnie pokazują stopień zaawansowania przygotowań projektu” – powiedział Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
„Ta inwestycja o mocy 1,5 GW to największy jak dotąd projekt energetyczny oparty na odnawialnych źródłach energii, a mówimy dopiero o pierwszej fazie. Cała morska farma wiatrowa Bałtika o mocy 2,5 GW będzie gotowa do końca tej dekady.
„Widzimy także rosnące zainteresowanie ze strony polskich firm, które chcą wziąć udział w tym projekcie, czego dowodem jest także duża frekwencja na Dniu Dostawcy organizowanym przez PGE i Ørsted w październiku” – dodał Prezes Grupy PGE.
„Proces przetargowy na wszystkie główne komponenty Baltica 2 odbył się w 2022 i na początku 2023 roku, w czasie bezprecedensowych wyzwań makroekonomicznych związanych z wojną na Ukrainie, problemami w łańcuchu dostaw, rosnącą inflacją i rosnącymi stopami procentowymi.
„Mimo tych wyzwań udało nam się zrealizować wszystkie kontrakty Tier 1 w zakresie zewnętrznym. To ogromny sukces, który nie byłby możliwy bez współpracy naszych partnerów biznesowych. Bardzo nas cieszy również to, że już zakontraktowani dostawcy ogłaszają swoje zobowiązania” Chęć współpracy z poddostawcami Polakami, co dobitnie znalazło odzwierciedlenie podczas organizowanego wspólnie z PGE Dnia Dostawcy na początku października. „To ważny impuls do powstawania nowych gałęzi przemysłu w naszym kraju” – powiedziała Agata Stanieska, dyrektor generalna Ørsted Offshore Poland.
Steelwind Nordenham, zwycięski oferent, specjalizuje się w produkcji monopali – rodzaju fundamentów, które zostaną zastosowane na budowie Baltica 2, która będzie składać się ze 107 turbin i czterech morskich podstacji.
Steelwind dostarczy 34 podkłady mono. Produkcja rozpocznie się w drugiej połowie 2025 roku. Wcześniej PGE i Orsted podpisały umowę na zakup 77 monopolistycznych jednostek morskich turbin i stacji elektroenergetycznych ze strategicznym sojuszem Navantia i Windar.
Produkcja monopoli dla Baltica 2 przez Navantia i Windar rozpocznie się w 2024 roku. Niezależnie od kontraktu na dostawę Baltica 2, Windar planuje wybudować w Szczecinie w północno-zachodniej Polsce fabrykę, która będzie produkować wieże i która ma być gotowa w 2026 roku. Jest to realny przykład potwierdzający istotny wpływ przyszłej rozbudowy morskich farm wiatrowych na polską gospodarkę, tworzący tysiące miejsc pracy i dający nowe możliwości rozwoju wielu gałęziom polskiego przemysłu w nadchodzących dekadach.
Ørsted i PGE planują dostawę elektrowni Baltika 2 o mocy 1,5 GW do końca 2027 r. i elektrowni Baltika 3 o mocy 1 GW do 2029 r. Projekt jest przedmiotem ostatecznej decyzji inwestycyjnej. Baltika 2 i Baltika 3 zbudują morską farmę wiatrową Baltika o łącznej mocy 2,5 GW. Przyczyni się znacząco do przejścia Polski na zieloną energię, dostarczając czystą energię do około czterech milionów gospodarstw domowych w Polsce.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex