Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

S. Koreański myśliwiec „FA-50” wykonuje w Polsce akrobacje powietrzne

S. Koreański myśliwiec „FA-50” wykonuje w Polsce akrobacje powietrzne

[Courtesy of the Korea Aerospace Industries]

SEOUL – Korea Aerospace Industries (KAI), jedyny producent samolotów w Korei Południowej, zaprezentował lekki myśliwiec „FA-50” na międzynarodowych pokazach lotniczych w Polsce. Na wystawie zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Aktywów Wojskowych 20 typów samolotów bojowych z krajów europejskich, w tym Wielkiej Brytanii i Niemiec, wykonało powietrzne akrobacje na oczach ponad 200 000 widzów.


KAI poinformowało, że FA-50 wziął udział w Radom Air Show, dwudniowych pokazach lotniczych, które rozpoczęły się 26 sierpnia i były skierowane na rynek europejski. To już drugi oficjalny lot południowokoreańskiego myśliwca w Europie, po pierwszym locie, który odbył się 15 sierpnia podczas uroczystości z okazji Dnia Sił Zbrojnych w Polsce.


Południowokoreański producent samolotów podpisał z Polską umowę o wartości 3 miliardów dolarów na sprzedaż 48 samolotów FA-50 do kraju europejskiego we wrześniu 2022 roku. Po dostarczeniu do końca 2023 roku 12 sztuk samolotów bojowych, KAI dostarczy pozostałe 36 samolotów po dostosowaniu na zlecenie Sił Powietrznych RP. FA-50 jest wyposażony w funkcję wykrywania i tankowania w powietrzu za pomocą aktywnego elektronicznie skanowanego układu (AESA). AESA może elektronicznie kierować wiązki fal radiowych w różnych kierunkach.


W lutym 2023 roku Malezja podpisała również umowę o wartości 920 milionów dolarów na zakup 18 sztuk FA-50. Myśliwiec został wybrany w preferowanej ofercie Ministerstwa Obrony Malezji spośród sześciu lekkich myśliwców, w tym rosyjskiego MIG-35, tureckiego Hurizeta i indyjskiego Tejas.

Na Polskim Salonie Lotniczym KAI zaprezentowało także lekkie helikoptery i inne produkty, takie jak NI-500VT, dron do pionowego startu i lądowania.

© Aju Business Daily i www.ajunews.com Prawa autorskie: Wszelkie materiały znajdujące się na tej stronie nie mogą być powielane, rozpowszechniane, przesyłane, wyświetlane, publikowane ani nadawane bez zgody Aju News Corporation.

READ  Polska dostarcza na Ukrainę 25 000 ton benzyny